Ugrás a fő tartalomra

2024/3 – Előszó

ElőszóGondolatébresztő illusztrációk.png


„Íme, elküldöm előtted követemet, aki elkészíti utadat; kiáltó szava hangzik a pusztában: Készítsétek az Úr útját, egyengessétek ösvényeit!”

Márk evangéliuma 1:2-3


A keresztény ikonográfiában – abban a többnyire íratlan szabályrendszerben, aminek megfelelően a különböző, Bibliából ismert személyeket, helyeket, tárgyakat és eseményeket művészi módon megjelenítik a vallásos műalkotásokon – Márk evangélista egy szárnyas oroszlán képében jelenik meg. A szimbólum eredetével kapcsolatban több elmélet is született: az egyik szerint a fenti idézetben egy oroszlán hangján szólal meg, és ordítja mindenkinek, aki hallja: “készítsétek az Úr útját!” Másik elmélet olyan anekdotákhoz köti ezt a képet, melyekben az ifjú Márk oroszlánokkal barátkozik, akár az Ószövetségből ismert Dániel szituációjához hasonló módon.


Noha pontosan nem tudjuk, hogy Márkból miért is lett szárnyas oroszlán, egy dolog biztos a ránk maradt könyvével kapcsolatban: mint a legkorábban keletkezett evangélium – melyből sok történetet átvettek Lukács és Máté evangélisták is – alapul szolgál számunkra Jézus Krisztus megismerésében. Nem véletlen, hogy az evangélium lapjain újra meg újra visszatérő kérdés Jézus személyére vonatkozik.


Ki az az ember, aki kétezer évvel ezelőtt Jeruzsálem utcáin járva betegeket gyógyított, tömegeket tanított, és visszafordíthatatlan változást hozott az életünk minden területén? Kicsoda Jézus Krisztus - Márk evangélista szerint? A következő negyedévben erről fogunk gondolkodni a Gondolatébresztő hasábjain. Tarts velünk, és fedezzük fel együtt az Evangéliumot!


A Gondolatébresztő minden elérhetőségét – tanulmányokat, Discord linket, közösségi média oldalakat – megtalálod az alábbi linken:

https://gondolatebreszto.simple.ink/

Kiki


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2015/3/12 - Pál missziója és üzenete

Mielőtt belekezdenénk Pál „missziói stratégiájának” tanulmányozásába, érdemes megemlítsük, hogy ha Pál nincs, emberileg nézve nincs keresztyénség. Ő volt a nagybetűs MISSZIONÁRIUS. Pálnak egyetlen dolog kötötte le minden idejét és figyelmét, ez pedig a misszió volt. Igen, jól értetted. Mindent hátrahagyott, minden mást feleslegesnek ítélt, és teljes erővel arra a küldetésre koncentrált, amit a Damaszkusz felé vezető úton kapott ( ApCsel 9:1-31 ). Ez egy jól felépített stratégiát eredményezett, aminek nézzük most meg néhány pontját!

2024/3/4 – Példázatok (július 27)

  Példázatok Ezt is mondta nekik: „Gondoljátok át alaposan, amit hallotok! Amilyen mértékkel mértek, ugyanazzal fognak nektek is mérni. Sőt, még ráadást is kaptok. Akinek ugyanis már van, annak majd még többet adnak. Akinek azonban nincs, attól még azt is elveszik, amije eddig volt.” Márk evangéliuma 4,24-25 EFO Talán már nektek is feltűnt, de Jézusnak gyakran voltak nehezen érthető mondatai, amik már akkor fejtörést okoztak hallgatóinak. Most, 2000 évvel később, a Biblia olvasóit pedig még inkább zavarba ejtik ezek a megszólalások. Gondoljatok csak az olyan kijelentésekre, mint a fentebbi alapige! Próbáljátok megfejteni, mit jelenthet ez a mondat önmagában! A kérdést akár találós kérdésként is feltehetnénk: mi az, amiből ha valakinek van, még többet kap belőle, ha viszont nincs (vagy úgy tesz, mintha nem lenne), akkor a meglévőt is elveszik tőle? Természetesen nehéz megoldást találni egy ilyen gondolatra, különösen ha kiragadjuk azt a szövegkörnyezetéből. Hiszen Jézus mindig valamily

2024/4/7 – Boldogok, akik hisznek (november 16)

  Boldogok, akik hisznek (…) boldogok, akik nem látnak és hisznek. János evangéliuma 20:29 János evangéliumában számos egymástól különböző, eltérő hátterű emberrel találkozhatunk, akiknek más volt a hite, a tapasztalata, de mindannyian bizonyságot tettek Jézus kilétéről. „Ímé, az Isten Báránya” (Jn 1:36)! „Megtaláltuk a Messiást” (Jn 1:42). „Rabbi, te vagy az Isten Fia, te vagy az Izráel Királya” (Jn 1:50)! „Vajon nem ez a Krisztus” (Jn 4:29)? „…magunk is hallottuk, és tudjuk, hogy bizonnyal ő a világ üdvözítője” (Jn 4:42). „Uram, kihez mehetnénk? Örök életnek beszéde van tenálad” (Jn 6:68). „Igen, Uram, én hiszem, hogy te vagy a Krisztus, az Isten Fia, akinek el kellett jönnie a világra” (Jn 11:27, ÚRK). „…noha vak voltam, most látok” (Jn 9:25). Meg tudjátok mondani egy-egy megszólalás alapján, hogy ki mondta? Kik voltak ezek az emberek? Beszélgessetek róla, hogy melyik történet ismerősebb számotokra, melyik kevésbé? Melyik szereplő (érzelmi) helyzetébe tudjátok leginkább beleképzelni