Ugrás a fő tartalomra

2014/4/7 - A nyelv megzabolázása

MIT BESZÉLSZ?!

Azt hiszem mindannyian tapasztaltuk már, hogy nem mindegy, hogy amikor valami közlendőnk van, akkor mit, mikor  és hogyan mondjuk. Nézzünk meg egy jó példát erre:
Mit gondolsz, miért fontos jól megválogatni a szavainkat? Komolyan ekkora ereje lenne néhány hangsornak, amit csak arra használunk, hogy kifelé közvetítsük a gondolatainkat?
„Mert azt mondja ki az ember, amivel tele van a szíve. A jó ember jó dolgokat gyűjt össze a szívében, és azért mond és tesz jó dolgokat. A gonosz ember pedig gonosz dolgokat tartogat a szívében, és ezért mond és tesz gonoszságokat. Figyelmeztetlek benneteket, hogy az ítélet napján minden meggondolatlanul kimondott kártékony szavatokról számot kell majd adnotok! A saját szavaitok alapján fognak felmenteni vagy elítélni benneteket.” (Máté 12:34b-37 EFO)
A Biblia azt mondja, hogy a szavaink alapján el lehet dönteni, hogy milyenek vagyunk belülről, és mintha arra is utalna, hogy a szavaink minket is befolyásolnak. Mint ha ez egy oda-vissza dolog lenne: a gonosz ember gonoszságot beszél, és aki gonoszságot beszél, az gonosz ember. Ez pedig azt jelenti, hogy aki megválogatja a szavait, és átülteti a gyakorlatba is azt, amit Pál a Filippiben lakó keresztényeknek írt, az jó ember. Fontos, hogy tudatosítsuk magunkban, hogy a szavaink ránk is hatással vannak!
Végezz el egy kísérletet!Egy napon keresztül beszélj mindenkinek azokról a dolgokról, amik jók az életedben, és valahogy sződd bele azt is, hogy ezekért te Istennek vagy hálás. Aztán gondold végig, hogy:a.) milyen hangulatod volt aznap?b.) hogyan változott az Istennel való kapcsolatod?
Nézzük meg, hogy mit ír erről Jakab:
Aki a beszédében nem vétkezik, az már tökéletes
Testvéreim, ne akarjatok sokan tanítók lenni, hiszen tudjátok, hogy bennünket, tanítókat szigorúbban fognak megítélni.
Mindannyian sokszor vétkezünk. Aki viszont a beszédében nem vétkezik, az már tökéletes! Hiszen, ha a beszédén tud uralkodni, akkor az egész lényét is uralma alatt tartja. A lovak szájába zablát teszünk, hogy engedelmeskedjenek akaratunknak, s így a ló egész testét irányítani tudjuk. Vagy gondoljatok a hajókra! Lehetnek bármilyen nagyok, és bármilyen erős szelek hajtják is őket, az irányításukhoz elég egy kis kormány: arra fordulnak, amerre a kormányos akarja. Ugyanígy van a nyelv is: bár csak kis része a testnek, mégis azzal dicsekedhet, hogy igen nagy hatása van!
Gondoljatok arra, milyen nagy erdőt tűzbe boríthat egyetlen lángnyelvecske! Bizony, a nyelv is veszélyes, mint a tűz! A gonoszság egész világa! Testrészeink közül a nyelvünk az, amely az egész testünket meg tudja fertőzni. Olyan tüzet gyújthatunk vele, amely elpusztíthat bennünket. Miért? Mert a nyelv tüzét a pokol lángjai gyújtják meg.
Mindenféle vadállatot meg lehet szelídíteni, a madarakat, szárazföldi és tengeri állatokat is. Sőt, az emberek meg is szelídítették ezeket. De a nyelvet senki emberfia nem tudja megszelídíteni, mert az maga a nyughatatlan gonoszság, és tele van halálos méreggel. Nyelvünkkel áldjuk és dicsérjük Urunkat és Atyánkat. De ugyanazzal a nyelvvel átkozzuk az embereket, akiket Isten a saját képére teremtett! Ugyanabból a szájból származik áldás és átok! Testvéreim, nem kellene ennek így lennie! Láttatok már olyan forrást, amelyből hol jóízű, hol meg keserű víz folyik? Vagy gondoljátok meg, testvéreim, teremhet-e a fügefa olajbogyót, vagy a szőlő fügét? Ugyanígy, édes víz sem eredhet sós forrásból. (Jakab 3:1-12 EFO)
Ugyanúgy, ahogy Máté, Jakab is azt mondja, hogy számon kérhetőek vagyunk a szavainkért. Számon kérhetőek vagyunk, mert a negatív irányba ható beszéd hatással van ránk, és a környezetünkre is.

Hallottad már azt a történetet, amiben egy pletykás ember gyónni megy? A pap azt mondja neki, hogy mielőtt feloldozná, fogjon egy tollal töltött párnát, menjen körbe a városban és közben szórja szét a párnában lévő tollat. Mikor visszaért a pletykás ember, a pap visszaküldte, hogy akkor most szedje össze a szétszórt tollakat...

Nem csak a pletyka működik úgy, hogy miután továbbadtad, már úgy terjed, hogy nincsen rá hatásod, nem tudod megállítani. Ilyen minden negatív szó, ami elhagyja a szádat. Ezt biztos te is tapasztaltad már. Ha valaki folyamatosan a problémáiról beszél melletted, mindig csak a rossz dolgokat látja, esetleg rosszindulatú vagy sosem tudod mikor mond igazat, az nincs túl jó hatással rád, nem? Te is negatív leszel, azt adod tovább, aztán akinek te tovább adtad... Érted, ugye?

Nézd meg ezt a videót!
Milyen hatással volt rád? Hogy érzed magad tőle?
Gondolj olyanokra, akik pozitív irányba terelték az életedt! Mit csináltak? Mivel és hogyan hatottak rád? Hogyan válthatsz te is jó hatást másokban?
A Bibliában milyen pozitív példákat találunk a „szavak erejére”? (5Móz 6:6-7; 23:23; Péld 10:20-21; 12:25; Mal 2:6-7; Lk 4:22; Róm 10:6-8)

A szavaink hatása nagyobb, mint amit el tudnánk képzelni. Beszélj pozitívan, és a gondolataid jó irányba fognak változni! Pál apostol szavaival:
„Végül, testvéreim, azokon a dolgokon gondolkodjatok, amelyek igazak, dicséretre méltók, igazságosak, tisztességesek, szépek, tiszteletre méltók, kiválók és dicséretesek.”
Bogi 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2014/4/1 - Jakab, az Úr testvére

  „ Jakab, Isten és az Úr Jézus Krisztus szolgája, üdvözletét küldi Izráel szétszóratásban élő tizenkét törzsének. ”  (Jak. 1:1 EFO) Mostantól három hónapon keresztül Jakab levelével fogunk foglalkozni, úgyhogy kezdjük talán azzal, hogy ki is lehet ez a Jakab? Nyilván a születési anyakönyvi kivonatát nem tudjuk megnézni, sajnos a naplója vagy önéletrajza szintén nem maradt fenn, vagyis csak a Biblia szövegére, és az ókeresztény hagyományokra tudunk támaszkodni.

2015/3/12 - Pál missziója és üzenete

Mielőtt belekezdenénk Pál „missziói stratégiájának” tanulmányozásába, érdemes megemlítsük, hogy ha Pál nincs, emberileg nézve nincs keresztyénség. Ő volt a nagybetűs MISSZIONÁRIUS. Pálnak egyetlen dolog kötötte le minden idejét és figyelmét, ez pedig a misszió volt. Igen, jól értetted. Mindent hátrahagyott, minden mást feleslegesnek ítélt, és teljes erővel arra a küldetésre koncentrált, amit a Damaszkusz felé vezető úton kapott ( ApCsel 9:1-31 ). Ez egy jól felépített stratégiát eredményezett, aminek nézzük most meg néhány pontját!

2015/1/6 - Nem minden az, aminek látszik

Veszélyes útelágazások – te mennyire vagy megtéveszthető? „Nem minden az, aminek látszik.” Gyakran eszembe jut ez a közmondás, amikor kedvelt elfoglaltságomra, a filmnézésre gondolok. A média világában ugyanis hatványozottan igaz ez az örökigazság: nem minden az, aminek látszik. Körül vagyunk véve az internet világában átverésekkel, hoax-okkal (tudod, ezek azok a körlevelek, amik valamilyen ál-veszélyre figyelmeztetnek), de a való világba kilépve is egyre gyanúsabbak az utcán minket leszólító alakok, a szuper üzlettel kecsegtető hirdetések. És sajnos el kell ismerni: mi is átverhetőek vagyunk, hisz nekünk is van gyenge pontunk. Itt van például ez a rövid videó. Kétlem, hogy észrevennéd az összes változtatást, amit a felvétel közben művelnek a háttérben!