Ugrás a fő tartalomra

2023/03 - Előszó

 


Előszó

Állítólag Desmond Tutu, a 2021-ben elhunyt Nobel-békedíjas dél-afrikai anglikán egyházi vezető és emberi jogi aktivista szájából hangzott el egy alkalommal a gondolat:

„Hogyan együnk meg egy egész elefántot? Hát falatonként!”

Helytálló ez a javaslat az elefántevésen túl az emberi élet legtöbb területén, így az Efezusi levél olvasásakor is. Első nekifutásra talán úgy tűnhet, lehetetlen megbirkózni a nehezen érthető, kacifántos és többszörösen összetett — nevezhetjük “páliasnak” is — mondatokkal, és hamar, már valahol az első fejezet vége tájékán fel is adjuk a kihívást. Pedig még rengeteg nagyszerű dolgot tartogat ez a könyv, amit kis falatokban fogyasztva könnyen bevesz az ember szervezete is. Ne aggódj, azért vagyunk itt, hogy segítsünk neked!

Először is: NE ESS PÁNIKBA! (És mindig legyen nálad törölköző ceruza)

Nem kell megijedni! Fogj egy ceruzát és kezdd el aláhúzni a fontosabb gondolatokat! Mi következik miből? Mire utal vissza? Ha ügyesen dolgoztál, az első fejezet első tizennégy versében már észre is vehetted, hogy a szöveg hányszor (számításom szerint nyolcszor, de még én is tévedhetek) utal Jézus Krisztusra, mint akiben a megváltás ajándékait megkaphattuk. Megtaláltad? Akkor jó úton haladsz! Innen már gyerekjáték!

Másodszor: Ez egy levél!

Az Efezusi levél (már a nevéből is kikövetkeztethető) egy levél. A Bibliában található levelek sajátossága, hogy valaki (esetünkben Pál apostol) egy bizonyos témában összefoglalt gondolatait papírra vetve eljuttatja azt egy másik valakinek (esetünkben az efezusi gyülekezetnek) azzal a céllal, hogy azt egy, de lehetőleg több istentiszteleti alkalmon felolvassák. Noha a levél írója és címzettje bibliakutatók egy része szerint nem egyértelmű, a levél célja és előadásmódja biztos. (Azért mi a hagyománynak megfelelően és az egyszerűség kedvéért Pálként és Efezusként fogunk utalni a levél szerzőjére és címzettjeire.)

Gondoltad volna? Pál a levelet írva soha nem gondolta, hogy egyszer majd keresztények milliói a világ minden táján, tizennégy héten keresztül ezt a hat fejezetnyi üzenetet fogják boncolgatni. Még fejezetekre sem ő osztotta fel a levelet! Ő úgy írta a levelét, hogy azt bárki egy ültő helyében meghallgathassa és következtetéseket vonjon le — az egészből.

Harmadszor: Van feje és farka, de mégis egy állat.

A levél két, könnyen felismerhető részből áll, ami pont a könyv mértani közepén válik ketté: a 3. és a 4. fejezet között, 3-3 fejezetre osztva azt. Az első három fejezet elméleti, a második három gyakorlati fókuszú, és a kettőt (bibliafordítástól függően) egy “tehát” szó köti össze: az első részből fakad a második.

Ez az, amit a levél olvasása során nem szabad elfelejtened. Lesz szó egyházi tisztviselőkről és lelki ajándékokról, az új emberről (4. fejezet) a bűnök elhagyásáról, alkoholtilalomról, (?) éneklésről, a feleség (és a férj!) viselkedéséről, (5. fejezet) hűségről és lelki fegyverzetről (6. fejezet) — és bizonyára te is tapasztaltad, hogy ezek közül szívesen idézgetünk kiragadott részeket. De bármiről is legyen szó, jusson eszedbe, hogy mindezek min alapulnak: a Krisztusban kapott ajándékokon, az evangéliumon (1. fejezet), a Krisztusban átélt feltámadáson, a hit általi üdvösségen, az egyház egységén, (2. fejezet) és Krisztus szeretetén (3. fejezet). A két rész elválaszthatatlan egymástól.

Harmadszor: Élvezd az ízét! — Akár velünk együtt is!

Most belekezdünk a lakomába, falatonként sokkal egyszerűbb lesz. Mi segíteni fogunk végig az úton, ne aggódj! És csak remélni tudjuk, hogy nem csak lemegy, de ízlik is majd az Efezusi levél, ez a metaforikus elefánt, hiszen még pár hétig együtt fogunk tanulni belőle.

Ha szeretnél a Gondolatébresztő csapatával együtt gondolkodni a tanulmányon, várunk majd Discord csatornánkon is, ahol időről-időre élőben beszélgetünk veletek az Efézusi levélről. További részletekért figyeld a közösségi médiánkat! Ott találkozunk!

Barátod, Kiki

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2014/4/1 - Jakab, az Úr testvére

  „ Jakab, Isten és az Úr Jézus Krisztus szolgája, üdvözletét küldi Izráel szétszóratásban élő tizenkét törzsének. ”  (Jak. 1:1 EFO) Mostantól három hónapon keresztül Jakab levelével fogunk foglalkozni, úgyhogy kezdjük talán azzal, hogy ki is lehet ez a Jakab? Nyilván a születési anyakönyvi kivonatát nem tudjuk megnézni, sajnos a naplója vagy önéletrajza szintén nem maradt fenn, vagyis csak a Biblia szövegére, és az ókeresztény hagyományokra tudunk támaszkodni.

2015/3/12 - Pál missziója és üzenete

Mielőtt belekezdenénk Pál „missziói stratégiájának” tanulmányozásába, érdemes megemlítsük, hogy ha Pál nincs, emberileg nézve nincs keresztyénség. Ő volt a nagybetűs MISSZIONÁRIUS. Pálnak egyetlen dolog kötötte le minden idejét és figyelmét, ez pedig a misszió volt. Igen, jól értetted. Mindent hátrahagyott, minden mást feleslegesnek ítélt, és teljes erővel arra a küldetésre koncentrált, amit a Damaszkusz felé vezető úton kapott ( ApCsel 9:1-31 ). Ez egy jól felépített stratégiát eredményezett, aminek nézzük most meg néhány pontját!

2024/1/7 - Az egekig ér kegyelmed (február 17)

  Az egekig ér kegyelmed Mert kegyelmed és jóságod magasabb az égnél, hűséged a felhőkig ér! Istenem, magasztaljanak téged a Mennyben, dicsőséged borítsa be a földet! (Zsoltárok könyve 57:10-11) Érezted már azt, hogy kényszeresen jobb akarsz lenni? Érezted már azt, hogy méltatlan vagy az elismerésre, vagy esetleg nem vagy elég jó ahhoz, hogy Istenhez menj? Ha igen, miért? Ha nem… Taníts, mester! A zsoltárok egy jó része dicsőítő énekeket tartalmaz. Lényegében olyan művek, amik Isten érdemeit sorolják fel különböző költői módszerekkel, és kifejezik csodálatukat. Nem lehet rossz, ha olyan felszabadult kapcsolatban vagy Istennel, hogy te is hasonlóképpen gondolkodsz. El tudod mondani, milyen csodálatos a kegyelme vagy a jósága. Azért ez manapság nem a legegyszerűbb. Te szoktad dicsőíteni Istent? Ha igen, hogyan? Ha nem, miért nem? Mi változtathatna ezen? (Ha szoktad dicsőíteni, akkor ne változtass rajta!) Kényszerből nem nagyon lehet dicsőíteni. Képzeld el a következőt! Egy poros, dohos s