Ugrás a fő tartalomra

2023/4/13 - Isten missziójának célba érkezése (december 30)


 

13. Isten missziójának célba érkezése


Ha pedig mindezek így el fognak pusztulni, gondoljátok meg, hogyan éljetek! Szánjátok oda magatokat Istennek, szent és istenfélő életre! Várva várjátok, sőt siettessétek Isten Napjának eljövetelét! Azon a Napon tűzben pusztul el az ég, és az elemek szétolvadnak a hőségben.

Péter első levele 3:11-12 (EFO)


A Jelenések könyve a Biblia egyik legnehezebben, és ezért a legtöbbféleképpen értelmezhető része. Némely egyházak kevesebbet, mások – mint például a Hetednapi Adventista Egyház is – sok időt töltenek a tanulmányozásával, és különféle módokon próbálnak közelebb jutni a látomások értelméhez, és próbáljuk meghatározni, hogy ez miért fontos és hasznos a számunkra. A mai tanulmányunkban egy kicsit arról fogunk beszélgetni, hogy mit mond ez a nehezen érthető rész a misszióról.


Mi az első gondolatod ezeket hallva: Jelenések könyve, misszió? Mennyire passzolnak ezek a szavak ahhoz, amit egyikről, vagy a másikról elképzelsz?


Ha a Jelenések könyvével evangélizáció, misszió szempontjából találkozunk, akkor legtöbbünknek valamiféle “jelenések szeminárium” vagy próféciai témájú előadás-sorozat juthat az eszünkbe.


Mi a tapasztalatod, mennyire népszerűek, látogatottak az efféle próféciai tematikájú sorozatok? Milyen élményeid vannak ezzel kapcsolatban?


Most próbálj elvonatkoztatni mindentől, amit eddig a Jelenések könyvéről tudtál, és olvasd el a könyv első hét versét (A jelenések könyve 1:1-7). Mit gondolsz, hogyan vetíti előre a könyv missziós jellegét ez a néhány vers? Milyen dolgokat találsz itt, amik fontosak volnának missziós törekvéseink során, és ebben a könyvben is benne vannak?


A Hetednapi Adventista Egyház számára a kezdetektől fogva rendkívül fontos szerepet tölt be az úgynevezett “Hármas Angyali Üzenet”, amit A jelenések könyve 14:6-13-ban találhatsz meg.


Most nézzük meg egyenként a három angyal üzenetét, és próbáljuk meg megfogalmazni magunknak, hogy milyen missziós alapelveket, üzeneteket találhatunk bennük!


Mi az első angyal üzenetének lényege? (A jelenések könyve 14:6-7)


Már az első angyal üzenete is fontos részleteket tartalmaz, noha a hangsúlyt talán nem erre a repülő hírnökre szoktuk helyezni. Próbáljuk meg végiggondolni, és kielemezni a sorait!


1

Az első üzenet sarokpontjai az “örömüzenet”, a “minden nemzet, törzs, nyelv és nép” és a teremtő Isten kapcsolata. Mit jelent az örömüzenet (evangélium) az üzenet tartalmának fényében? Mi az örömhír abban, hogy “Istent tiszteljétek és féljétek! Őt dicsőítsétek, mert ítéletének órája elérkezett! Imádjátok azt, aki a Mennyet, a Földet, a tengert és a vízforrásokat teremtette!”? (A jelenések könyve 14:7)

2

Mi a második angyal üzenetének lényege? (A jelenések könyve 14:8)

Talán ez a második is örömüzenetnek mondható, még ha negatív is az esemény, amiről szól. Miért evangélizációs jellegű Babilon leomlásának ténye? Hogyan szoktuk továbbadni (jól, vagy rosszul) ezt az üzenetet embertársainknak?


3

Mi a harmadik angyal üzenetének lényege? (A jelenések könyve 14:9-13)

Talán a legtöbbet olvasott üzenet, különösen az egyházunk teológiája szerint, a harmadik angyal üzenete, ami azért vészjósló gondolatokat is hordoz magában. Hogyan használhatnánk ezt az üzenetet jól a missziónkban? Milyen örömhírt hordoz magában ez a néhány mondat?


A misszió egy nagyon nehéz dolog, mert míg egy cipész munkája befejezéseként cipőt ad a vásárló lábára, egy asztalos elkészíti a bútordarabot, addig a misszionárius munkája sokszor láthatatlan, eredménytelennek tűnhet. Isten azonban minden embert szeretne elérni az örömüzenetével, és szeretné, ha ebből mi is kivennénk a részünket. Az elmúlt negyedévben ennek a küldetésnek különböző aspektusaival foglalkoztunk, és remélem, megtaláltad benne azt a mondatot, gondolatot, irányt, amivel azonosulni tudsz, ami lendületet ad a munkában. 


Isten missziója örömhír és örömmel tölti be a munkást is. Kívánom, hogy mostantól, ha a misszióra gondolsz, te is ezt érezd, ne a szorongást vagy a nehézségeket! Köszönöm, hogy velünk tartottál az elmúlt negyedévben! Találkozunk jövőre!


Barátod, Kiki

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2014/4/1 - Jakab, az Úr testvére

  „ Jakab, Isten és az Úr Jézus Krisztus szolgája, üdvözletét küldi Izráel szétszóratásban élő tizenkét törzsének. ”  (Jak. 1:1 EFO) Mostantól három hónapon keresztül Jakab levelével fogunk foglalkozni, úgyhogy kezdjük talán azzal, hogy ki is lehet ez a Jakab? Nyilván a születési anyakönyvi kivonatát nem tudjuk megnézni, sajnos a naplója vagy önéletrajza szintén nem maradt fenn, vagyis csak a Biblia szövegére, és az ókeresztény hagyományokra tudunk támaszkodni.

2015/3/12 - Pál missziója és üzenete

Mielőtt belekezdenénk Pál „missziói stratégiájának” tanulmányozásába, érdemes megemlítsük, hogy ha Pál nincs, emberileg nézve nincs keresztyénség. Ő volt a nagybetűs MISSZIONÁRIUS. Pálnak egyetlen dolog kötötte le minden idejét és figyelmét, ez pedig a misszió volt. Igen, jól értetted. Mindent hátrahagyott, minden mást feleslegesnek ítélt, és teljes erővel arra a küldetésre koncentrált, amit a Damaszkusz felé vezető úton kapott ( ApCsel 9:1-31 ). Ez egy jól felépített stratégiát eredményezett, aminek nézzük most meg néhány pontját!

2024/1/7 - Az egekig ér kegyelmed (február 17)

  Az egekig ér kegyelmed Mert kegyelmed és jóságod magasabb az égnél, hűséged a felhőkig ér! Istenem, magasztaljanak téged a Mennyben, dicsőséged borítsa be a földet! (Zsoltárok könyve 57:10-11) Érezted már azt, hogy kényszeresen jobb akarsz lenni? Érezted már azt, hogy méltatlan vagy az elismerésre, vagy esetleg nem vagy elég jó ahhoz, hogy Istenhez menj? Ha igen, miért? Ha nem… Taníts, mester! A zsoltárok egy jó része dicsőítő énekeket tartalmaz. Lényegében olyan művek, amik Isten érdemeit sorolják fel különböző költői módszerekkel, és kifejezik csodálatukat. Nem lehet rossz, ha olyan felszabadult kapcsolatban vagy Istennel, hogy te is hasonlóképpen gondolkodsz. El tudod mondani, milyen csodálatos a kegyelme vagy a jósága. Azért ez manapság nem a legegyszerűbb. Te szoktad dicsőíteni Istent? Ha igen, hogyan? Ha nem, miért nem? Mi változtathatna ezen? (Ha szoktad dicsőíteni, akkor ne változtass rajta!) Kényszerből nem nagyon lehet dicsőíteni. Képzeld el a következőt! Egy poros, dohos s