Ugrás a fő tartalomra

2016/2/3 - A Hegyi beszéd

„Amikor Jézus befejezte ezeket a beszédeket, a sokaság álmélkodott tanításán, mert úgy tanította őket, mint akinek hatalma van, és nem úgy, mint az írástudóik.” (Máté 7:28-29 – UFO)
Talán nem árulok el nagy titkot, ha azt mondom, hogy a nyilvános beszéd nem egyszerű dolog. A beszéd megírása, technikája, és maga az előadás megtartása egyetemi szintű tananyag, amibe alaposan bele kell ássa magát, aki bármit is el akar érni a hallgatóságánál. És még a legnagyobb felkészüléssel is, lehet a mondanivalóm bármilyen megalapozott, az előadásmódom a legtökéletesebb, beszélhetek a hallgatóságot leginkább megfogó módon, az előadásom üzenetének nagy százaléka – a testbeszédem, hanghordozásom, interaktív elemek – ott maradnak az előadóterem négy fala között. Az előadás nagyszerűsége papírra vetve elvész. 

Hacsak...

Jézus a világ legmeghatározóbb, legösszeszedettebb és legtöbbször, a legkülönfélébb emberek által elemzett és tárgyalt prédikációját mondta el egy hegy oldalán, ülve. Galileát elhagyva és hátrapillantva látta, hogy a környék minden pontjáról egybegyűltek azok az emberek, akik Őt akarják hallani, a Tanítót, többet akarnak tudni Isten országáról, és arról a különleges Istenről, akit – hívő létükre – most kezdenek megismerni.

A nyilvános beszéd első szabálya: Ha fenn akarod tartani a hallgatóság figyelmét, beszélj állva!
Hacsak nem neked „adatott minden hatalom a Mennyen és a Földön.”

Olvasd el Máté 5-6-7. fejezeteit! Itt találod az úgy nevezett Hegyi beszédet.

Ez a három fejezet magába foglalja Jézus teljes teológiáját, azt, hogy hogyan működik Isten Országa, hogyan juthat oda az ember, és hogy hogyan működött mindig is ez a kérdés – mi az, amit mindenki elfelejtett. Nem vezetett be új gondolatokat, hanem megerősítette: Isten tegnap, ma, és mindörökké ugyanaz.

A nyilvános beszéd második szabálya: Előadásod legyen egyértelműen, de nem nyilvánvalóan tagolt.
  • Kik a boldogok?
  • Kik vagyunk mi?
  • Ki Isten?
  • Mi a törvény?
  • Miért aggódom?
  • Hogyan lehetek tökéletes?

Ilyen, és ehhez hasonló kérdéseket feszeget Jézus abban a prédikációjában, melyet azóta rengeteg keresztény, és nem keresztény elemzett már, elmélkedett rajta, és nem utolsó sorban változott meg általa az élete.

A nyilvános beszéd harmadik szabálya: Az üzeneted legyen érthető, és világos!

Miről beszél Jézus, amikor elmondja a Máté 5:20-ban találhatókat?
Mi a „farizeusok igazsága”? Mi ezzel szemben „Isten igazsága”?
Mi volt Jézus kifogása a farizeusokkal szemben?

Istennél nem működik a kreditrendszer. Pontokat gyűjtve nem juthatunk a mennybe...
… illetve egyetlen egy pontot lehet szerezni – ezt sem a jótetteinkkel, hanem a hitünkkel.
A teszt egyetlen nagy, pontot érő kérdésből áll, a többi mind ehhez kapcsolódik: Hiszel-e Jézusban, és elfogadod-e a kegyelmi ajándékát.

Na és hogyan értsük a Máté 5:48-ban leírtakat?
Lehet az ember tökéletes? Kell egyáltalán tökéletesnek lennünk? Vagy itt valami másról van szó? (A megoldást Máté 5:43-47-ben találod.)
Isten tökéletes, minden kétséget kizáróan. Miben lehetünk hasonlóak hozzá, miről beszél itt Jézus?

A nyilvános beszéd negyedik szabálya: Ismétlés a tudás anyja. Minél többször beszélsz valamiről, minél több megközelítésből, annál érthetőbbé válsz.

Hogy szó ne érje a ház elejét, itt kell megjegyeznem: nem ez volt Jézus egyetlen jól sikerült prédikációja, sőt! A kor legfejlettebb audiovizuális és színpadtechnikáját kihasználva Máté 13. fejezetében is találhatunk egy hasonló előadást tőle.

Olvasd el Máté 13:44-52 verseit! Miben hasonlít az első két személy? Mit jelent a hálós hasonlat? És mi értelme van az írástudós példázatnak? 
Kezdjük itt: Te érted, miről van szó?

El tudom képzelni a szituációt: Jézus mindent elmondott, amit csak akart. Körülnézett, és alig látott a tátott szájaktól. Senki nem akarta, hogy abbahagyja.

Jézus nem állt, nem volt készre gyártott diszpozíciója, ugráló Prezi kivetítése, flipchartjai, mégis, amikor megkérdezte a tömeget, hogy értik-e, amiről beszél, azt válaszolták, értik. A hátsó sorokból suttogás hangja hallatszik, egy halász a mellette álló kereskedő fülébe súgja: „Ki ez az ember? Úgy tanít, mint akinek hatalma van, nem úgy, mint az írástudók!”
A beszéde évezredek távlatából, papírról ma is ugyanolyan erővel bír, mint bírt akkor, ott.

Az igazi kérdés, hogy Te érted-e, miről beszél Jézus? Érted-e, hogy miért a Hegyi beszéd minden idők legnagyszerűbb prédikációja?
Azért, mert az a személy mondta el, akinek valóban hatalma van. Aki igazán tudja, milyen az Isten. Aki tárt karokkal vár Téged is a saját házában.

Jézus ekkor felállt, és a neki adott hatalommal csak ennyit mondott a leprásnak: Akarom, tisztulj meg!

Te mit akarsz?

Barátotok, Kiki

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...