Ugrás a fő tartalomra

2017/2/10 - Prófécia és a Szentírás

„Ezért teljesen megbízhatónak tartjuk a próféták üzenetét. Jól teszitek hát, ha hallgattok a prófétákra, mert a szavuk olyan, mint a fény a sötétségben. Figyeljetek is rá, amíg eljön a hajnal, és a hajnalcsillag felkel a szívetekben! Mindenekelőtt meg kell értenetek, hogy az Írásban található próféciák közül egyetlen egyet sem lehet önkényesen értelmezni és magyarázni. Ugyanis a próféciák sohasem ember akaratából keletkeztek, hanem úgy, hogy a Szentlélek indított bizonyos embereket arra, hogy az Isten üzenetét mondják!” (2Péter 1:19-21 – EFO)
 Ha adventista családban nőttél fel, biztos, hogy úgy érzed, neked már semmi újat nem lehet mondani a próféciákról. Óvodásként le tudtad vezetni a Dániel és a Jelenések könyve kapcsolatát, mindent tudtál a világbirodalmak szerepéről a történelemben, és talán hozzám hasonlóan azon aggódtál, hogy legalább a családi nyaralásig ne kezdődjön még el a nagy nyomorúság. De vajon biztos, hogy olyan jól informáltak vagyunk ebben a kérdésben?
  • Kik azok a próféták, és mi a feladatuk? Mi számít egyáltalán próféciának?
  • Mi a prófétálás célja? Miért olyan fontos az üzenet, amit a próféták adnak át?

Először is tisztázzuk: a próféta nem jós. Nem az a feladata, hogy a jövőt kutassa. A próféta szó azt jelenti, hogy valakinek a nevében beszélni. Az első következtetést máris levonhatjuk: kell legyen valaki, aki üzen rajta keresztül, öncélúan ez nem megy. Az is elég nyilvánvaló, hogy ha valaki próféta, még nem minden kijelentése profetikus jellegű. De térjünk vissza oda, hogy a jós a jövőt kutatja. Mit kutat akkor a próféta?

A próféták olyan emberek, akik összhangban vannak Istennel, éppen ezért látják azt, hogy mi az ő akarata. Néha a múltba vagy a jövőbe is bepillantást nyerhetnek, de összességében azt mondhatjuk, hogy a próféta az, aki Isten szemével látja a jelent. Nem azt mondja el, hogy mi lesz Isten akarata a jövőben, vagy mi volt a múltban, hanem mi MOST az, amit szeretne a tudomásunkra hozni.
  • Milyen próféciákra utalhat Péter? Miért tartotta fontosnak, hogy több ízben megerősítse akár az Ószövetségi történések valódiságát, akár a Jézussal töltött idejét?

Péter mindig Jézusról beszélt. Gondoljatok csak bele! Sok olyan eseménynél vehetett részt, amelyekről a korábbi jövendölések szóltak! Személyesen láthatta Jézust, ismerhette Őt, és fontos történések résztvevője volt. Mindenképpen tovább szerette volna adni ezt a nagy élményt, hogy micsoda megtiszteltetésben volt része a többi hívőnek is. De nem azért, hogy dicsekedjen, hanem, hogy így erősítse az őskeresztények hitét. Lapozzuk együtt át a Bibliát, és keressük meg ezeket a bizonyítékokat!

Kezdjük az elején. Az ószövetségben Isten nem csak támaszt nyújtott Jákob utódainak, hanem ígéretet is adott, hogy elküldi a Megváltót a Dávid családjából (Jeremiás 33:14-15).  Ézsaiás 53. fejezete is erre a jövendölésre épül, sok ismeretet előre közöl a Megváltóról, amelyek közül az Újszövetséget olvasva, minden beteljesedett. Erről Péter is megerősíti olvasóit (2Péter 1:16-21), kihangsúlyozva, hogy a próféták munkája is hozzájárul, hogy több információnk van a hatalmas reménységről, és arról az örökségről, amelyről az Örömhír szól (1Péter 1:10-12). Fontos ismernünk ezeket, mert a beteljesedett ígéretekből mi is reményt meríthetünk. Ez a reménység a bizonyíték arra, hogy Mennyei Atyánk nem hagyott minket magunkra. Ahogy a korábbi időkben, úgy most is Istenünk beszéde örökké megmarad. (Ézsaiás 40:8). Még több ezzel kapcsolatos igeverset is hozhatnánk, amelyek olyan ószövetségi jövendöléseket tartalmaznak, amelyek az Újszövetségben be is teljesedtek, illetve be fognak teljesedni Ebből én csak néhányat emelek ki: Habakukk 2:3, Dániel 2:24-3:18, Mikeás 5:2. Ha felkeltették ezek a versek az érdeklődésedet, keress tovább a Bibliában még ilyen ígéreteket!

És tudod mit üzennek a jelennek ezek a próféciák? Péter nem titkolózik: az a célja, hogy a „hajnalcsillag” a mi szívünkben is felragyogjon.

Ez nagyon szépen hangzik, ugye? De mit jelenthet vajon? A hajnalcsillag, más néven az esthajnalcsillag a meghatározások szerint a Vénusz. Az az égitest, amely napnyugtakor az első, napkeltekor az utolsó látható fényesség az égbolton. Péter ezt, az intenzív képet párosítja össze Jézussal, így koronázza meg a korábbi jövendöléseket.

Persze van, hogy Isten személyre szólóan üzen valakinek egy prófétán keresztül. Ezekről kevesebbet tudunk, hiszen csak azok számára hordoz fontos információt, akik kapják, de ilyen volt például, amikor Dávid félre lépett Betsabéval, és Nátán próféta felkereste (2Sámuel 12:1-15).
  • Volt már, hogy neked is üzent valakin keresztül Isten? Honnan tudtad, hogy nem csak valakinek a jótanácsát hallod?
  • Mit gondolsz vannak ma próféták közöttünk? Hogyan lesz valaki próféta?

Tudjuk azt, hogy mindenki kapott „lelki ajándékokat” Istentől. Ezek olyan tulajdonságok, amelyekben jók vagyunk, fejlődni tudunk, és amiken keresztül Istennel tudunk együtt dolgozni. Ilyen ajándékból nagyon sokféle van (1Korinthus 12:1-11). A próféta különleges tulajdonsága az, hogy el tudja mondani, hogyan látja Isten az ember életét. Ennek viszont mindenképpen feltétele az, hogy Istennel különleges kapcsolatot ápoljon az, aki ilyen ajándékot szeretne használni. Ha nincs Istennel folyamatos kapcsolatban, akkor nem azt fogja elmondani, amit Isten lát, hanem amit ő gondol a másikról vagy a világról, és ő lesz a hamis tanító, akiről a jövőhéten lesz szó.
  • De miért olyan fontos nekünk, hogy tudjuk, Isten hogyan látja az életünket?

A bűneset óta szükségünk van rá, hogy útmutatást kapjunk arról, merre is kéne haladnunk. A bűn céltévesztést jelent, vagyis a bűnös ember olyan, mint ha egy útvesztőben menne körbe-körbe, és nem csak azt nem tudja, hogy merre kéne haladjon, hanem azt is kezdi közben elfelejteni, hogy mi a célja annak, hogy a jó irányba menjen. Isten ehhez nyújt segítséget: elküldi a prófétát, aki az ő szemszögéből lát, hogy segítsen irányt mutatni. Csakhogy a bűn következménye az, hogy nem szeretjük megérteni a nekünk szóló isteni üzenetet, amiben megláthatnánk, hogy valójában milyen az életünk.
  • Hogyan tudjuk helyesen értelmezni a prófétai kijelentéseket?


Megvan az a rész a Brian élete című filmből, amikor a próféták mindenféle értelmetlen zavaros dolgot beszélnek? Gyakran mi is ilyennek látjuk ezeket a kijelentéseket. Értelmezhetetlennek, bonyolultnak, megtűzdelve fura lényekkel és tárgyakkal. De ki kell ábrándítsalak. Általában a próféta teljesen normális, hétköznapi nyelven beszél. Ha mégsem, akkor annak különleges oka van, de az biztos, hogy a címzett pontosan annyit fog érteni belőle, amennyit kell, ha mielőtt nekilát értelmezni, felteszi a következő kérdéseket: Mi lehet az oka annak, hogy kódolni kellet, és kik voltak az elsődleges címzettek? Ebből következően mi lehet az a kódnyelv, amit használ?

Te tudod már, hogy mit lát Isten, ha az életedet nézi? Ha a csillagos égbolton meglátod a legfényesebb csillagot, jusson eszedbe, hogy a „Hajnalcsillag” a te szívedbe is beköltözhet, és hasonló fényességet adhat a körülötted élőknek. Szeretnéd ezt te is átélni?

Kata és Bogi

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...