Ugrás a fő tartalomra

2024/2/1 - A minden háborút kiváltó harc (április 6)

 



A minden háborút kiváltó harcGondolatébresztő illusztrációk.png


Ezután háború kezdődött az égben. Mihály és angyalai harcoltak a sárkánnyal és annak angyalaival. A sárkány vereséget szenvedett, és ezért sem ő, sem az angyalai nem maradhattak többé a Mennyben 

A jelenések könyve 12:7-8 (EFO)


Kezdjük egy felütéssel: Miről szól a Biblia?


Talán nincs annál nehezebb és mélyebbre ható kérdés, mint amit nap mint nap emberek milliói tesznek fel világszerte: Ha Isten létezik, miért engedi meg ezt a sok szörnyűséget, ami szemmel láthatóan történik? Ez a kérdés keres választ arra az önellentmondásra, miszerint ha Isten valóban mindentudó, mindenható és jó, akkor hogyan engedheti, hogy emberek szenvedjenek, háborúk tizedeljék a lakosságot, és a teremtett világ nyögjön a bűn terhe alatt. Noha az eszmefuttatás látszólag elméleti síkon zajlik, a gyökerei mélyre nyúlnak az ember életében, így a válaszok is messzire vezetnek, egészen az ember hétköznapi megéléséig. 


Milyen válaszokat ismersz, vagy milyen válaszokat találsz erre a kérdésre? Létezik jó válasz? Melyikkel tudsz leginkább és legkevésbé azonosulni?


Azért is különösen nehéz ez a kérdés, mert a Biblia is kevés kapaszkodási lehetőséget ad a fent vázolt önellentmondás (Isten jó - a teremtett világ gonosz) feloldásához. A legtöbb válasz a Szentírás egyes részeit vizsgálva igaznak hat, de a nagy egészet tekintve már találunk rá vonatkozó cáfolatokat. Az egyik átfogó magyarázat mégis megpróbálja holisztikusan szemlélni a Biblia történetét, és a kezdetektől a végéig a jó és a rossz közötti konfliktus létezésével feloldani az egyébként többnyire feloldhatatlan konfliktust. Ezt a keretrendszert “Nagy Küzdelem”-nek, vagy más néven “Kozmikus Konfliktus”-nak hívjuk. Az előttünk álló negyedévben ennek a küzdelemnek a részleteiről fogunk együtt gondolkodni, a lejegyzett próféciák segítségével.


Mielőtt azonban továbblépnénk, ismerjük meg Isten olyan, részben már említett tulajdonságait, melyek alapvetően szükségesek ahhoz, hogy a Kozmikus Konfliktus keretrendszere működjön.


Milyen Isten? Próbáld meg összeszedni az alábbi versek segítségével, hogy Istennek mely tulajdonságait ismerjük meg a Bibliából:

  • Kolossé 1:17; Zsoltárok 147:5

  • Malakiás 3:6

  • Zsoltárok 33:6; Jób 11:7-11

  • Ézsaiás 46:9-10

  • Zsoltárok 34:8

Tudsz még ezen kívül olyan tulajdonságokat felsorolni, amelyek jellemzőek Istenre?


Ha eddig nem lett volna egyértelmű, látva Isten pozitív tulajdonságait, nyilvánvalóvá vált, mennyire idegen az, amit megtapasztalunk, attól, hogy milyennek is kellene lennie a világnak egy ilyen Isten uralkodása alatt. Mint már korábban említettem, erre ad választ a Kozmikus Konfliktus keretrendszere. Mivel Istenre igaz az összes fenti állítás, nem nézheti karba tett kézzel, hogy a földön emberek szenvednek.


Mivel az egész negyedév ezzel a témával foglalkozik majd, fontos, hogy azonos alapról induljunk. Mielőtt tovább tudnánk haladni, végezd el a következő feladatokat egyenként, és beszéljétek meg a válaszaitokat az ifjúsági csoportban!

Hogyan foglalnád össze a Kozmikus Konfliktust (legalábbis amit eddig tudsz róla)…

  • … 5 mondatban?

  • … 1 mondatban?

  • … 1 szóban?


Igazán szívesen meghallgattam volna a válaszaidat, és amit a csoport közösen szedett össze, de mivel sajnos erre nem volt lehetőségem, csak feltételezni tudom, hogy a lentebbi szavak és gondolatok valamilyen módon megjelentek benne.


Tegyük fel, hogy titeket kérnek meg az új adventista-magyar értelmező kéziszótár (bárcsak volna ilyen) összeállítására. Milyen definíciót adnátok az alábbi szavaknak és kifejezéseknek? (Ezek azok, amik gyanítom, hogy előjöttek az előző beszélgetés során.)

Isten:

Sátán:

Bűn:

Bűneset:

Kegyelem:

Szeretet:

Prófécia:


Jézus, a főpapi imájában, (​​János evangéliuma 17. fejezet)  amit a tanítványaiért és követőiért mondott – és ebbe a kategóriába beletartozunk mi is, tehát az imát értünk is mondta – azt kéri az Atyától, hogy ő tartsa meg a benne hívőket végig, a Kozmikus Konfliktus lezárásáig, hogy aztán majd együtt lehessünk vele a bűntől megtisztított világban.


A Biblia erről szól (csak hogy a tanulmány elején feltett kérdésre is válaszoljunk). A teremtéstől az újjáteremtésig mutatja be számunkra Isten munkáját, és azt, hogy mi mindent tesz meg azért – csúcspontjában a kereszttel – hogy nekünk is részünk legyen az újjáteremtett világban. Lehet, hogy nincs válasz a bűn és a szenvedés égető kérdésére, de van rá megoldás! Erről a megoldásról beszélünk a következő negyedévben. Örülünk, hogy velünk tartasz!


Barátod, Kiki


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...