Ugrás a fő tartalomra

2013/1/3 - A teremtés munkája elkészült

A múlt héten beszélgettünk a teremtés munkájának kezedéről. Emlékeztek rá? Össze tudnátok foglalni egy mondatban, hogy mi a tanulsága? (nem azt, hogy mi történt!)

Megtanulhattuk, hogy a világosság minden élet előfeltétele. A héber ember számára ez volt a legfőbb életerő (D vitamin :)). A Teremtő szava ad győzelmet a világosságnak a sötétség felett, amelyet külön nem is kell megteremteni. Naptól függetlenül. Gondolkodtatok már arról, hogyan lehetett világosság a 4. nap előtt? Mondjatok példákat arra, amikor a Jóisten dicsősége szolgál fényforrásként… számunkra. (Jelenések könyve, Mózes arca).

Ahogy halad előre a teremtés, lépésről lépésre szorul vissza az életellenes, kaotikus állapot, hogy a Föld felszabaduljon az élet terévé.


A Magyarázatos Károli Biblia bevezetőjében olvasható, hogy a teremtés történet nem egységes őstörténet, mert kapásból két verzió is van. Erről szó sincs. Az első leírásban megtanulhatjuk, hogy Hat nap alatt mit teremtett Isten. Eget, Földet. Tudjátok, amikor arról tanulunk, hogy Jézus velünk van, nagyon jó érzés belegondolni, hogy a Barátom szavára egy univerzum keletkezett. Néha, a hétköznapi gondok között nehéz szem előtt tartani, hogy ehhez képest egy nehéz vizsga, munkahelyi gond semmi. És olyan Istenünk van, aki ezzel a szavával szeretne minket is megáldani.

Biztos sokan vagyunk úgy, hogy szeretünk kifeküdni a csillagok alá és nézni őket. Elképzelem, ahogy a Jóisten gondosan helyezi el ezeket a ragyogó pöttyöket az égen.
Ahogy a teremtés tovább halad, az ötödik napon „pezsdülnek” a vizek és a levegő nyüzsög az élőlényektől. Ki ne szeretné nézni, ahogyan az autópályán megyünk és látjuk az ablakból a ragadozó madarakat, ahogyan szállnak az égen. Tudjátok, az ember hiába büszke arra, amit elért, nem tudunk újat felmutatni. Ami az Istenünknek egy szó volt, azt kutatja a tudomány hosszú évek óta. Mi a repülés titka, mi az élet titka, stb. Bár ezt nem ismerné be a tudomány, de Ő is csak Isten munkájából tud tanulni.

Nem kerülhetjük ki, hogy kicsit gondolkodjunk az evolúcióról, ami egyre nagyobb teret nyer a világban. Észrevettétek, hogy a Darwin által leírt hosszú folyamat, Vizi élőlények, szárazföldi élőlények fejlődése pont a teremtés sorrendje? Hogyan kell nekünk, keresztény fiataloknak erről gondolkodunk?

Tudjátok, nekem elég sok beszélgetésem volt már ebben a témában. Itt nem az számít, hogy ki mennyi logikus érvet sorakoztat fel. Az ember kíváncsi. Így szeretné megismerni a titkát ennek is. De, ameddig (bár lehet, hogy csak nekem), a differenciálegyenleteket sokszor nehéz megérteni, addig mit tudnék megérteni a világ teremtéséből? Éppen ezért, a Jóisten azt mondja el, ami Van, nem azt, hogy Hogyan. Az üdvösséghez nem kell megértenem. Ez nem egy logikai magyarázat, hanem prófétai kép. Nem ott kezdődik a hitem, hogy megértem Mózes hogyan választotta ketté a tengert. Más az indíték. Inkább azt kell néznünk, amikor Jézus azt monda:
„Ugye, a verébnek párja egy fillér, és egy sem esik le közülük a földre Atyátok tudtán kívül? Nektek pedig még a hajatok szálai is mind számon vannak tartva. Ne féljetek tehát: ti sok verébnél értékesebbek vagytok.”
Azt ne felejtsük el, hogy a teremtés történet sem azt mondja, hogy ez nem egy működő, változó, élő rendszer. Ugyanúgy nem fogadjuk el a görög filozófusok által bizonyítani próbált fajok változatlanságára vonatkozó tanítást. A Biblia itt is, mint az előző nap, többes számban beszél, „az ő nemük szerint”.

A második leírás, az ember szempontjából mondja el a teremtést. De ezzel majd későbbi „gondolatébresztésnél” foglalkozunk.
A teremtés története, mind tudjuk jól, hogy a szombattal lett teljes. Amikor a Jóisten is megpihent. Neki volt szüksége erre?  Elfáradt? Tudjuk, hogy nem. Hanem külön áldását helyezte erre a napra, hogy szeretett gyermekei vele lehessenek. Legyen egy nap, amit neki szentelnek. Mit jelent megszentelni valamit? Meg tudok egy tollat szentelni? Ez mit jelent?
Isten nem csak megszentelte ezt a napot, hanem megáldotta. Észrevettük, hogy Aki az előbb azt mondta „Legyen”, most nekem elkészített egy napot, hogy Vele lehessek? Ne felejtsük el azt, hogy azt is kérte, hogy 6 napon át munkálkodjunk. Ez hét közben megoldott. A hétvégénk másik napját viszont hogyan tudjuk munkával tölteni? Hogy érdemes?

Ki tud bármilyen természetes, tudományos, csillagászati tételt, hagyományt, ami arra vonatkozik, hogy a heti ciklus honnan ered? Én nem tudok. És úgy tudom, hogy csillagászati vonatkozása sincs. Mégis, ez a rendszeresség, ami az életünket átjárja. És a szombat öröme az, ami erőt ad a következő hétre. Éppen ezért, az újévben figyeljetek arra nagyon, hogy a szombat örömét ne árnyékolja be semmi. Vigyetek újra életet bele, legyen öröm a találkozás.

Kis tesótok: Nagy Tomi

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2015/3/12 - Pál missziója és üzenete

Mielőtt belekezdenénk Pál „missziói stratégiájának” tanulmányozásába, érdemes megemlítsük, hogy ha Pál nincs, emberileg nézve nincs keresztyénség. Ő volt a nagybetűs MISSZIONÁRIUS. Pálnak egyetlen dolog kötötte le minden idejét és figyelmét, ez pedig a misszió volt. Igen, jól értetted. Mindent hátrahagyott, minden mást feleslegesnek ítélt, és teljes erővel arra a küldetésre koncentrált, amit a Damaszkusz felé vezető úton kapott ( ApCsel 9:1-31 ). Ez egy jól felépített stratégiát eredményezett, aminek nézzük most meg néhány pontját!

2025/3/9 A törvény szerinti élet

  9. A törvény szerinti élet (Augusztus 30.) „Szeresd az Örökkévalót, Istenedet, teljes szíveddel, egész lelkeddel, teljes értelmeddel; és úgy szeresd az embertársadat, mint saját magadat!” (Lukács 10,27) Az előző héten arról beszélgettünk, miként adott Isten törvényt a népének. Miért volt szükség rá, mi volt a fő célja, stb. A múlt heti beszélgetést felfrissítve, és a mostani téma bemelegítéseként vitassátok meg az alábbi kérdéseket: Mire jó a törvény? Miben akadályoz a törvény? Mi történik akkor, ha nincs törvény? Ha körülnézünk magunk körül a világban, a történelemben, a különböző vallások területén, azt látjuk, hogy nincs két egyforma törvény és szabályrendszer. Ez egyrészt azért van, mert a törvények minden kultúrában a törvényadó ideáljait, céljait, szándékát és jellemét tükrözik. Másrészt viszont azért, mert a törvények az adott közösség korához, társadalmához, szokásaihoz, kultúrájához is igazodnak. Ezért van az például, hogy az ószövetségi korban nem volt szükség Ál...

2025/3/12 – Mutasd meg nekem a te dicsőségedet! (szeptember 20)

  12. „Mutasd meg nekem a te dicsőségedet!” (Szeptember 20.) Szemtől szembe? Voltál már úgy, hogy nagyon szerettél volna megismerni valakit, de csak hallomásból ismerted? Például egy híres sportolót, énekest vagy YouTube-sztárt. Videókat néztél róla, interjúkat olvastál vele vagy idézeteket tőle, de amikor (ha) végül találkozol vele személyesen, minden egészen más dimenzióba kerül. Pont ilyen mély vágy van az ember szívében Istennel kapcsolatban is. Ez a tanulmány arról szól, hogyan mutatkozik be nekünk Isten a Bibliában, és hogyan tudjuk valóban megismerni Őt. 1. Mózes és a találkozás vágya Mózes olyan kapcsolatban volt Istennel, ami páratlan: „Az örökkévaló szemtől szembe beszélt Mózessel, ahogy az ember a barátjával szokott beszélni” (2Móz 33:11a). De még Mózes sem elégedett meg ennyivel. Azt kérte: „… mutasd meg nekem dicsőségedet!” (33:18). Isten erre azt válaszolta: „Megteszem a kedvedért,… De arcomat nem láthatod, mert ember nem láthat engem úgy, hogy életben maradjon” (3...