1. Az evangélium kezdete
Miután Bemerítő Jánost börtönbe zárták, Jézus Galileába ment. Isten örömüzenetét hirdette: „Eljött az idő, Isten Királysága megérkezett! Változtassátok meg a gondolkodásotokat, az életeteket, és higgyetek az örömhírben!”
Márk evangéliuma 1:14-15, EFO
Mindenki, aki látott már valaha könyvet, tudja, hogy melyek azok a legfontosabb információk, amiket már csupán ránézésből, a könyv borítójáról meg tudunk állapítani. Olyanokra gondolok, mint például a könyv címe, a szerzője, jobb esetben a könyv hátulján egy rövid összefoglalót is találhatunk a témájáról, cselekményéről. Persze mondanom sem kell, hogy az emberiség történelmének nagy részében ezek közül egyik sem volt elvárás – igaz ez a Bibliánkban található 66 könyvre, és köztük a negyedévünk témájára, Márk evangéliumára is.
Márk evangéliuma, noha kiemelt szerepe van az evangéliumok sorában, egyiket sem köti az orrunkra – ma nézzük meg, mit tudunk, mit nem, és mit feltételezünk erről a könyvről!
Evangélium – A könyv címe
Az eredeti görög nyelvű szövegben a könyv címe (τὸ εὐαγγέλιον κατὰ Μᾶρκον - ‘tó eüangelion kata Markon’) annyit jelent: Az evangélium Márk szerint. Ezt a címet nem a szerzője adta neki, hanem már később látták el vele, azért, hogy meg tudják különböztetni a másik három (sőt, akár még több) könyvtől. Ez persze sokat nem segít addig, amíg nem is tudjuk, mit jelent az, hogy “evangélium”.
Mit jelent ez a szó? Szedjétek össze, mit tudunk erről a bibliai műfajról? Milyen sajátságos vonásai vannak a többi bibliai könyvvel szemben?
A következő negyedévben tehát az evangéliumról fogunk beszélgetni, méghozzá úgy, ahogyan azt Márk átélte, értelmezte, szerkesztette és papírra vetette. Illetve nem is ilyen egyszerű a dolog, hiszen jön a következő nagy ismeretlen:
A könyv szerzője – Márk? Márk!
A Bibliánkban található négy evangélium közül egyik sem kezdődik bemutatkozással, valamint a borítójukon sincs feltüntetve a szerző neve, csak a hagyományra támaszkodva kapunk valami kis kapaszkodót arra vonatkozóan, hogy ki is írta ezeket a könyveket. Vannak, akik szerint az evangéliumok csak “ötöd–, hatod, vagy tizenkilenced kézből szerzett” mondákra alapulnak, mások viszont egész könyveket szenteltek annak bizonyítására, hogy a lejegyzett történetek és mondások mind egyenesen szemtanúk beszámolóit tükrözik. Ez utóbbit támasztja alá többek közt az is, hogy Hierapoliszi Szent Papiasz már a második század elején ír egy bizonyos “Márk evangéliumáról”, ami nagy eséllyel az általunk tárgyalt könyv. Ez persze még nem jelenti azt, hogy valóban a Bibliából is ismert János Márk az, aki ténylegesen lejegyezte a könyvet, de mivel a könyvben nagy szerepet játszik Péter apostol, nem alaptalan, hogy Márk (Péter útitársa) elbeszélése alapján született az evangélium.
Mit tudunk János Márkról? Olvasd el az alábbi szakaszokat:
Az Apostolok Cselekedetei 12. fejezet; 13:1-5 és 13
Érdekes megjegyezni, hogy az egyik legszélesebb körben elfogadott elmélet szerint Márk evangéliuma a legkorábbi ránk maradt kanonikus feljegyzés Jézus életéről, ezt követi Máté és Lukács, majd a sor végén János evangéliuma – sőt, sok Bibliakutató egyetért abban is, hogy Márk evangéliuma forrásul szolgálhatott az azt követő két evangélium megírásakor is.
Minden bizonytalanság ellenére a most kezdődő tanulmányunk során végig úgy fogunk hivatkozni a tárgyalt könyvre, mint Márk evangéliumára, amit a hagyomány szerint János Márk írt. A kezdeti információkon kívül mit tudhatunk még róla Pál levele a kolosséiakhoz 4:10, Pál második levele Timóteushoz 4:11, Pál levele Filemonhoz 24 és Péter első levele 5:13 szakaszaiból?
Lehet, hogy korábban már te is találkoztál az evangéliumok szerzőségének kérdésével, az is lehet, hogy most hallasz róla először. Ha esetleg elbizonytalanított volna a tudat, hogy nincsenek a birtokunkban megdönthetetlen bizonyítékok a kilétüket illetően, ne aggódj: ez a tény nem befolyásolja azt, ami a lejegyzett szövegben ránk maradt. Na de mi is az? Itt a harmadik kérdés:
A könyv tartalma
Olvasd el Márk evangéliuma 1:9-23 szakaszát! A bevezető alapján mi az első benyomásod, miről fog szólni a könyv egésze?
Márk evangéliuma kevés (összesen 60) olyan verset tartalmaz, amelyek nem találhatóak meg más evangéliumokban, viszont az összes közül ez a legrövidebb feljegyzés Jézus életéről. Ebben a könyvben Jézus mint szenvedő megváltó jelenik meg, aki hús-vér emberként élt és járt Izráel területén. Talán Pál apostol halálát követően pont ezt a lényeges tényt akarta kiemelni Márk, amikor összefoglalta azt, amit Pál nem tudott, hiszen nem volt része – Jézus életének eseményeit.
Erről a rövid, de ütős könyvről beszélgetünk a következő hetekben, amikor majd még mélyebben beleásunk mindabba, ami első evangéliumként ránk maradt. Tarts velünk!
Jó beszélgetést kívánok!
Kiki
Megjegyzések
Megjegyzés küldése