Ugrás a fő tartalomra

2024/3/2 - Jézus szolgálatának egy napja (július 13)


 

Jézus szolgálatának egy napja


Jézus megszólította őket: „Gyertek velem, és én másféle halásszá teszlek titeket! Halak helyett embereket fogtok összegyűjteni.

Márk evangéliuma 1:17 EFO


Már evangéliuma a négy közül talán a legmozgalmasabb. Az itt bemutatott Jézus mindig úton van, mindig dolgozik – szemben például Máté evangéliumával, ahol miután Jézus maga mellé veszi a tanítványait, három fejezeten keresztül mondja az úgynevezett Hegyi Beszédét.


És itt van egyébként az evangélium központi témája is: ki az a Jézus? Van egy papírkötéses Bibliám, amiben előszeretettel húzom alá, jegyzetelem ki, kötöm össze a fontos részeket – vagy éppen írok nagy kérdőjeleket olyan helyekre, amiket nem értek. Gyorsan végiglapoztam Márk evangéliumát, és a gyanúm beteljesült: a leggyakoribb jelzés, amit ebben a könyvben használtam, így néz ki: J? (bekarikázva). Kicsoda Jézus? Ez a fő kérdése számtalan, a sorok közt feltűnő személynek, és csak nagyon kevesen tudják megválaszolni azt.


Kicsoda Jézus? Bizonyára te is elképzeled őt valahogy, és ebben nincs semmi szégyellnivaló. Valahogyan mindannyian megpróbáljuk őt, és mindazt, amit olvastunk, hallottunk róla, közel hozni magunkhoz és értelmezni. Hogyan tudnád elmagyarázni, hogy te milyennek látod Jézust? Mit szólsz a különböző művészi alkotásokhoz, amik megpróbálják visszaadni őt (gondolhatsz festményekre, könyvekre, akár a The Chosen sorozatra is)?


Az evangélium egyébként ugyanezzel a felütéssel kezdődik, jelezve, hogy a történeten végighúzódó kérdésre Márk pontosan tudja a választ: “Ez az örömhír kezdete, amely Jézus Krisztusról, Isten Fiáról szól.” (Márk evangéliuma 1:1) Később ugyanezt a kérdést válaszolja meg maga Isten, (1:11) sőt, még egy gonosz szellem is (1:24).


A hetek során figyeld majd meg, és ha teheted, jelöld te is azokat a szakaszokat, amik Jézus személyére vonatkozó kérdéseket tartalmaznak!


Persze nem mindenki ismerte fel őt azonnal, sőt, sokan egészen a haláláig és feltámadásáig nem is tették. Márk evangéliumának első fejezeteiben Jézus egy körülbelül harminc éves fiatalemberként tűnik fel, aki a munkáját tanítványok gyűjtésével kezdi meg. Az evangélium szerzője a maga pattogós stílusában megy végig az elhívások sorozatán, nem említ első találkozásokat, hanem csak a legfontosabbakat. 


Olvasd el Márk evangéliuma 1:16-20 szakaszát! Gondolkodj el rajta, hogy te hogyan reagálnál, ha Jézus személyesen jelenne meg és hívna el téged, hogy legyél a diákja, tanulj közvetlenül tőle! Mi az, ami nehézséget okozna jelen pillanatban, hogy ott hagyj mindent és vele tanulj?


Valószínűleg nem az itt leírt alkalom volt az első, amikor Jézus és leendő tanítványai útjai keresztezték egymást – Jézus tanításai, vagy annak híre már bizonyára megelőzte a mestert. Ez lehet az oka annak is, hogy a következő három szakaszban (21-28; 29-35; 40-45) három konkrét (és számtalan csak említett) olyan gyógyításról és ördögűzésről olvashatunk, ahol emberek mentek oda hozzá, és kérték, hogy gyógyítsa meg őket. 


Olvasd el a három gyógyítás történetét és gondolkozz el a következő kérdéseken! 

Márk evangéliuma 21-28; 29-35; 40-45

  • Miben hasonlítanak ezek a történetek? Miben különböznek? (Kiket gyógyít meg Jézus? Hol? Mikor? stb.)
  • Milyen kérdések hangzanak el? Milyen válaszokat kapunk? 
  • Mi az, ami nehezen érthető, vagy értelmezhetetlen számodra a történetekben? 
  • Kicsoda Jézus ezekben a történetekben (a megfigyelők szerint, a meggyógyítottak szerint, stb.)?

Beszélgessetek el a válaszaitokról a csoportban is!


Márk evangéliuma egy érdekes részlettel záródik, ami újra, meg újra vissza fog térni a tanulmányozásunk során, és egyedi elem a könyvben. Amit az 1:44-45-ben találunk, azt a teológusok gyakran “messiási titok”-nak nevezik. Ez az, amikor Jézus valakinek megparancsolja, hogy senkinek ne szóljon arról, ami történt vele, vagy amit látott vele kapcsolatban. Mivel később még vissza fog térni ez az elem, kár lenne már most elköteleznünk magunkat egy válasz mellett, de…


…gondolkozz el rajta, mi lehetett az oka annak, hogy Jézus megtiltotta a leprásnak, hogy elmondja, mi is történt vele? Milyen elméleteket hallottál erről? Mi az, amivel azonosulni tudsz? A későbbiekben térj majd vissza erre a kérdésre, és módosítsd a válaszod, ha máshogy gondolod!


Bizonyára észrevetted, hogy ebben a tanulmányban több olyan elemet is megnéztünk, ami vissza-vissza fog térni a későbbi fejezetekben is. Ilyenek a Jézus személyére vonatkozó kérdések, vagy a messiási titok. Érdemes nyitott szemmel olvasni a folytatást is, és megpróbálni rajtakapni Márkot, amikor újra ezekkel a témákkal foglalkozik.


Sok áldást kívánok a további tanulmányozáshoz!

Kiki



Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2015/3/12 - Pál missziója és üzenete

Mielőtt belekezdenénk Pál „missziói stratégiájának” tanulmányozásába, érdemes megemlítsük, hogy ha Pál nincs, emberileg nézve nincs keresztyénség. Ő volt a nagybetűs MISSZIONÁRIUS. Pálnak egyetlen dolog kötötte le minden idejét és figyelmét, ez pedig a misszió volt. Igen, jól értetted. Mindent hátrahagyott, minden mást feleslegesnek ítélt, és teljes erővel arra a küldetésre koncentrált, amit a Damaszkusz felé vezető úton kapott ( ApCsel 9:1-31 ). Ez egy jól felépített stratégiát eredményezett, aminek nézzük most meg néhány pontját!

2024/3/4 – Példázatok (július 27)

  Példázatok Ezt is mondta nekik: „Gondoljátok át alaposan, amit hallotok! Amilyen mértékkel mértek, ugyanazzal fognak nektek is mérni. Sőt, még ráadást is kaptok. Akinek ugyanis már van, annak majd még többet adnak. Akinek azonban nincs, attól még azt is elveszik, amije eddig volt.” Márk evangéliuma 4,24-25 EFO Talán már nektek is feltűnt, de Jézusnak gyakran voltak nehezen érthető mondatai, amik már akkor fejtörést okoztak hallgatóinak. Most, 2000 évvel később, a Biblia olvasóit pedig még inkább zavarba ejtik ezek a megszólalások. Gondoljatok csak az olyan kijelentésekre, mint a fentebbi alapige! Próbáljátok megfejteni, mit jelenthet ez a mondat önmagában! A kérdést akár találós kérdésként is feltehetnénk: mi az, amiből ha valakinek van, még többet kap belőle, ha viszont nincs (vagy úgy tesz, mintha nem lenne), akkor a meglévőt is elveszik tőle? Természetesen nehéz megoldást találni egy ilyen gondolatra, különösen ha kiragadjuk azt a szövegkörnyezetéből. Hiszen Jézus mindig valamily

2014/1/4 Gyermekek tanítása

„A főpapok és a törvénytanítók látták Jézus csodálatos gyógyításait, és hallották, amint a gyerekek a Templom területén így kiáltoznak:  » Hozsánna a Dávid Fiának!« Mindezek miatt nagyon megharagudtak, és megkérdezték Jézustól:  » Nem hallod, mit kiabálnak ezek a gyerekek?!«  » Hallom! — válaszolta Jézus. — De bizonyára olvastátok ezt az Írásban: A csecsemők és a kisgyermekek szája által szereztél magadnak dicséretet.«” (Máté 21:15-16 - EFO) Ma olyan korban élünk, ahol egyre nagyobb hangsúlyt fektet a társadalom és a média a korai felnőtté válásra. Az új generációnak egyre több és egyre nehezebb feladatokkal kell szembenézniük. Fontos az oktatás, a tananyag, a színvonal tartása a környező országokhoz képest. Felnőttek irányítanak, és így mintha mindenki megfeledkeznek arról, hogy kiket is érintenek ezek az elvárások. Jézus viszont kiemelt egy csoportot, akiknek jó tulajdonságait példaként állítja a felnőttek elé, és ez a csoport a gyermekek. De miért is emelte ki Jézus ilyen