Jézus szolgálatának egy napja
Jézus megszólította őket: „Gyertek velem, és én másféle halásszá teszlek titeket! Halak helyett embereket fogtok összegyűjteni.
Márk evangéliuma 1:17 EFO
Már evangéliuma a négy közül talán a legmozgalmasabb. Az itt bemutatott Jézus mindig úton van, mindig dolgozik – szemben például Máté evangéliumával, ahol miután Jézus maga mellé veszi a tanítványait, három fejezeten keresztül mondja az úgynevezett Hegyi Beszédét.
És itt van egyébként az evangélium központi témája is: ki az a Jézus? Van egy papírkötéses Bibliám, amiben előszeretettel húzom alá, jegyzetelem ki, kötöm össze a fontos részeket – vagy éppen írok nagy kérdőjeleket olyan helyekre, amiket nem értek. Gyorsan végiglapoztam Márk evangéliumát, és a gyanúm beteljesült: a leggyakoribb jelzés, amit ebben a könyvben használtam, így néz ki: J? (bekarikázva). Kicsoda Jézus? Ez a fő kérdése számtalan, a sorok közt feltűnő személynek, és csak nagyon kevesen tudják megválaszolni azt.
Kicsoda Jézus? Bizonyára te is elképzeled őt valahogy, és ebben nincs semmi szégyellnivaló. Valahogyan mindannyian megpróbáljuk őt, és mindazt, amit olvastunk, hallottunk róla, közel hozni magunkhoz és értelmezni. Hogyan tudnád elmagyarázni, hogy te milyennek látod Jézust? Mit szólsz a különböző művészi alkotásokhoz, amik megpróbálják visszaadni őt (gondolhatsz festményekre, könyvekre, akár a The Chosen sorozatra is)?
Az evangélium egyébként ugyanezzel a felütéssel kezdődik, jelezve, hogy a történeten végighúzódó kérdésre Márk pontosan tudja a választ: “Ez az örömhír kezdete, amely Jézus Krisztusról, Isten Fiáról szól.” (Márk evangéliuma 1:1) Később ugyanezt a kérdést válaszolja meg maga Isten, (1:11) sőt, még egy gonosz szellem is (1:24).
A hetek során figyeld majd meg, és ha teheted, jelöld te is azokat a szakaszokat, amik Jézus személyére vonatkozó kérdéseket tartalmaznak!
Persze nem mindenki ismerte fel őt azonnal, sőt, sokan egészen a haláláig és feltámadásáig nem is tették. Márk evangéliumának első fejezeteiben Jézus egy körülbelül harminc éves fiatalemberként tűnik fel, aki a munkáját tanítványok gyűjtésével kezdi meg. Az evangélium szerzője a maga pattogós stílusában megy végig az elhívások sorozatán, nem említ első találkozásokat, hanem csak a legfontosabbakat.
Olvasd el Márk evangéliuma 1:16-20 szakaszát! Gondolkodj el rajta, hogy te hogyan reagálnál, ha Jézus személyesen jelenne meg és hívna el téged, hogy legyél a diákja, tanulj közvetlenül tőle! Mi az, ami nehézséget okozna jelen pillanatban, hogy ott hagyj mindent és vele tanulj?
Valószínűleg nem az itt leírt alkalom volt az első, amikor Jézus és leendő tanítványai útjai keresztezték egymást – Jézus tanításai, vagy annak híre már bizonyára megelőzte a mestert. Ez lehet az oka annak is, hogy a következő három szakaszban (21-28; 29-35; 40-45) három konkrét (és számtalan csak említett) olyan gyógyításról és ördögűzésről olvashatunk, ahol emberek mentek oda hozzá, és kérték, hogy gyógyítsa meg őket.
Olvasd el a három gyógyítás történetét és gondolkozz el a következő kérdéseken!
Márk evangéliuma 21-28; 29-35; 40-45
- Miben hasonlítanak ezek a történetek? Miben különböznek? (Kiket gyógyít meg Jézus? Hol? Mikor? stb.)
- Milyen kérdések hangzanak el? Milyen válaszokat kapunk?
- Mi az, ami nehezen érthető, vagy értelmezhetetlen számodra a történetekben?
- Kicsoda Jézus ezekben a történetekben (a megfigyelők szerint, a meggyógyítottak szerint, stb.)?
Beszélgessetek el a válaszaitokról a csoportban is!
Márk evangéliuma egy érdekes részlettel záródik, ami újra, meg újra vissza fog térni a tanulmányozásunk során, és egyedi elem a könyvben. Amit az 1:44-45-ben találunk, azt a teológusok gyakran “messiási titok”-nak nevezik. Ez az, amikor Jézus valakinek megparancsolja, hogy senkinek ne szóljon arról, ami történt vele, vagy amit látott vele kapcsolatban. Mivel később még vissza fog térni ez az elem, kár lenne már most elköteleznünk magunkat egy válasz mellett, de…
…gondolkozz el rajta, mi lehetett az oka annak, hogy Jézus megtiltotta a leprásnak, hogy elmondja, mi is történt vele? Milyen elméleteket hallottál erről? Mi az, amivel azonosulni tudsz? A későbbiekben térj majd vissza erre a kérdésre, és módosítsd a válaszod, ha máshogy gondolod!
Bizonyára észrevetted, hogy ebben a tanulmányban több olyan elemet is megnéztünk, ami vissza-vissza fog térni a későbbi fejezetekben is. Ilyenek a Jézus személyére vonatkozó kérdések, vagy a messiási titok. Érdemes nyitott szemmel olvasni a folytatást is, és megpróbálni rajtakapni Márkot, amikor újra ezekkel a témákkal foglalkozik.
Sok áldást kívánok a további tanulmányozáshoz!
Kiki
Megjegyzések
Megjegyzés küldése