2. Szövetség és szeretet (Január 11.)
Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.)
Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset valahogy így is lehet érteni: Isten automatikusan kedveli azokat, akik kedvelik Jézust. Olyan ez, mintha lenne egy közeli barátod, aki a legkedvesebb és jószívűbb ember, akit csak ismersz, ezért tudod, hogy ha ő valakivel jóban van, azt te is kedvelni fogod, amint találkoztok.
Nekem a baráti szeretetre vonatkozó szó használata azt mutatja, hogy Isten nem csak azért szeret minket, mert ő olyan jó és önfeláldozó, hanem azért, mert ténylegesen megnevetteti a humorunk, tetszenek neki a művészi alkotásaink, és kedveli a csak ránk jellemző apró szokásainkat. Személyesen MINKET kedvel. Nem csak általában véve az emberiséget, és nem azért, mert muszáj neki. És amúgy sokat jelent neki, hogy az emberek viszonozzák-e a szeretetét vagy nem.
“Nem nevezlek többé szolgának benneteket, mert a szolga nem tudja, mit tesz ura. Barátaimnak mondalak benneteket, mert amit hallottam Atyámtól, azt mind tudtul adtam nektek.” (János 15:15) Hallottátok már ezt a verset? Vajon mit jelent ez számotokra a gyakorlatban?
Amikor Isten szövetséget köt valakivel vagy valakikkel (pl. Noé, Ábrahám, Hágár, Jákób, Izrael népe, Mózes), az a szeretetéből ered, azon alapszik. Ha jobban belegondolunk, egy igazán mély barátság is szövetségi kapcsolatnak számít.
“Az Örökkévaló nem azért szeret titeket, mintha a többi nemzeteknél nagyobb nép lennétek, hiszen a legkisebbek közé tartoztok! Mivel az Örökkévaló szeret titeket, és mivel meg akarta tartani esküjét, amelyet őseinknek tett, azért választott ki benneteket.” (5Móz 7:7-8)
Lehetséges, hogy Isten veled személyesen is ‘szövetséget’ akarjon kötni? Szerinted miben nyilvánulna meg, hogyan jöhetne ez létre? (Ezt nem muszáj megbeszélnetek, elég magatokban elmélkedni vagy beszélgetést kezdeményezni Istennel róla.)
Végül néhány szeretettel és szövetségkötéssel kapcsolatos bátorító vers a következő hétre. Válasszatok egyet magatoknak! Ha szeretnétek, keressétek meg a szövegkörnyezetet is, olvassatok bele és beszéljétek meg valakivel:
“Majd kivezette az Úr, és azt mondta: Tekints föl az égre, és számold meg a csillagokat, ha meg tudod számolni! Ennyi utódod lesz! – mondta. Abrám hitt az Úrnak, és ő ezt számította be neki igazságul. Azután ezt mondta neki: Én az Úr vagyok, aki kihoztalak Úr-Kaszdímból, hogy neked adjam örökségül ezt a földet.” (1Mózes 15:5-7)
„Örökké tartó szeretettel szeretlek téged, ezért marad meg irántad hűségem és kegyelmem! (Jer 31:3)
“Gondoljátok csak meg: az Atya annyira szeret minket, hogy Isten gyermekeinek neveznek bennünket! De nemcsak így hívnak, hanem valóban azok is vagyunk! A hitetlenek nem értik, hogy mi Isten gyermekei vagyunk, mert nem ismerték meg Istent.” (1Ján 3:1)
“Istened, az Örökkévaló, veled van! Legyőzhetetlen harcos, megment ő, és megszabadít!” Hogy fog ujjongani, mennyire megörül majd neked! Szeretetében szótlanul gyönyörködik benned, majd ujjongva kiált örömében (...)” (Zofóniás próféta könyve 3:17)
Ráhel
Megjegyzések
Megjegyzés küldése