Ugrás a fő tartalomra

2025/1/3 - Isten tetszésére (január 18)




3. Isten tetszésére (Január 18.)


“Veled van Istened, az ÚR, ő erős, és megsegít. Repesve örül neked, megújít szeretetével, ujjongva örül neked.”

Zofóniás 3:17 (RÚF)


Jó pár éve hallottam egy igehirdetést, ami arról szólt, hogyan lát minket Isten, és emiatt nekünk hogyan kellene tekintenünk egymásra. A prédikáció egy pontján az igehirdető megkért minket, hogy forduljunk a mellettünk ülő felé és mondjuk el neki azt, amilyennek Isten látja őt, ezekkel a szavakkal: “Bámulatosan csodálatos vagy!” A legjobb barátnőm ült mellettem, szóval semmilyen nehézséget nem okozott ezt őszintén és mosolyogva kimondani. Ugyanakkor kellett hozzá idő, míg ezt a mondatot el tudtam fogadni, amikor rám irányult. Igazából sokszor volt olyan pillanatom az életben, amikor mindennek éreztem magam, csak bámulatosan csodálatosnak nem.


Isten nem csak azokról gondol ilyesmit, akik éppen “jóban vannak vele”, vagy éppen a topon vannak lelkileg. Nála az az alap, hogy büszke rád és végtelenül elfogult veled kapcsolatban. Emlékszel még azokra az anyák napi ünnepélyekre, amelyeken gyerekként szerepeltél? Volt, hogy iszonyú bénán mondtad a verset vagy te is érezted, hogy borzasztóan énekeltél? Az anyukád megszidott érte? Kijavított? Elmondta, hogy ez nem volt az igazi? Biztos vagyok benne, hogy nem. Szerintem inkább elmorzsolt pár könnycseppet a meghatottságtól és tele volt a szíve szeretettel és büszkeséggel.


Nézd meg, hogyan adja vissza a többi bibliafordítás Zofóniás szavait! Melyik kifejezések tetszenek a legjobban? Melyik közülük az, amit megjegyeznél magadnak a depisebb napokra?

Károli

Az Úr, a te Istened közötted van; erős ő, megtart; örül te rajtad örömmel, hallgat az ő szerelmében, énekléssel örvendez néked.

EFO

Istened, az Örökkévaló, veled van! Legyőzhetetlen harcos, megment ő és megszabadít! Hogy fog ujjongani, mennyire megörül majd neked! Szeretetében szótlanul gyönyörködik benned, majd ujjongva kiált örömében.

Új ford.

Veled van Istened, az Úr, ő erős, és megsegít. Boldogan örül neked, megújít szeretetével, ujjongva örül neked.



Isten szíve ugyanúgy csordultig van veled, mint az édesanyádé, a szerelmedé vagy a legjobb barátodé. Ebben nem akadályozza meg az sem, ha éppen butaságokat csinálsz. Egy csomó olyan igét találsz a Bibliában, ami egyértelműen leírja, hogy Isten szeretete nem attól függ, hogyan viselkedünk.


Mert gyönyörködik népében az ÚR, győzelemmel ékesíti fel az elnyomottakat.” (Zsolt. 149:4)


Ez azt jelenti, hogy Istennek mindegy, hogy jót vagy rosszat teszünk? Mennyiben tekint másként arra, aki rosszat tesz, mint arra, aki jót? 


Hogy jól összekavarjalak, mutatok egy igeszakaszt, ami látszólag az ellentétét mondja annak, amit eddig megállapítottunk.


“A bűnösök áldozatát utálja az Úr, de a becsületesek imádságát kedveli. Utálja az Úr a bűnös útját, de szereti az igazságra törekvőt.” (Péld 15:8-9 RÚF)


Hogy is van ez? Mit szeret és mit nem szeret Isten pontosan ez alapján? Hogyan vonatkozik ez rád?


Isten végtelenül elfogult veled kapcsolatban. Néha csak csendben néz és úgy örül annak, hogy vagy, hogy megszülettél, hogy élsz. Bámulatosan csodálatosnak tart. Amikor épp nem úgy mennek a dolgok, ahogy szeretnéd, gondolj mindig erre!

Szeretettel,

Zsuzsi




Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...