Ugrás a fő tartalomra

2013/1/5 - A teremtés és az erkölcs kérdései

Megteremtette hát Isten az embert, aki hasonlít hozzá. Úgy teremtette, hogy olyan legyen, mint ő. Férfinak és nőnek teremtette őket.”  (1Mózes 1:27)
A mostani tanulmány egy nehéz kérdésről tárgyal. A Biblia ugyan tele van az erkölcsi parancsolatokkal, vagy tanácsokkal, törvényekkel, de ezeket ki kell hámozni a történetekből. Most a teremtés történetével foglalkozva kell ezt megtennünk. Vajon hol szól a teremtés az erkölcsről? Mit tanácsolhat? Milyen gondolatokkal foglalkozhat?

Mielőtt belemélyednénk a kérdésbe, kezdjük azzal, hogy tisztázzuk magának az erkölcs szónak a jelentését! Mit jelent? Mit tudtok róla?
Az erkölcs jelentése, az, hogy egy adott társadalomban szükség van szabályokra, melyek korlátozzák, vagy védik az embert. Így, ezt tisztázva talán kicsit könnyebb lett a téma.
Mindenhol ahol emberek élnek, léteznek bizonyos erkölcsi törvények, normák. A legtöbb ember ezt be is tartja, és megpróbál ennek megfelelni. Ezek azok a jogok, amelyekkel rendelkezünk amint megszülettünk. Nagyon sok szervezet megpróbálta már ezeket behatárolni, de ez nehéz feladat, mert különböző társadalmi helyzetekben különböző jogokkal rendelkezünk.

Amikor kisgyerekek voltunk mindannyian rá voltunk utalva a szüleinkre, elvégre ők voltak azok, akik neveltek, és eltartottak bennünket. Gondoljatok csak bele. Ádám és Éva Isten teremtményei. Nekik Ő volt az apjuk. Isten nevelte őket, tanította, és vigyázott rájuk. Azt írja a Biblia, hogy saját képmására teremtette őket. Ez fantasztikus dolog, de mit jelent ez pontosan? Tisztázzátok, hogy mit is jelent az a kifejezés, hogy Isten saját képére formálta az embert!

Isten rábízza az emberre a föld irányítását. Azt kéri tőle, hogy legyen ő az úr a földön. Ez valami olyasmi lehet, csak sokkal nagyobban, mint mikor a szülők vesznek a kisfiuknak egy kutyát, és azt mondják: „A tiéd, de csak ha gondozod, eteted, és játszol vele!” Isten rábízza a földet, hogy az ember megtanulja azt vezetni, és Istenről tanulhasson. Felelősséggel tartozunk a Teremtőnek azzal, amit ránk bízott. Mit szólnának a szülők, ha a fiuk egy hét múlva már nem is foglalkozna a kutyussal? Isten ránk bízta a Földet. A mi felelősségünk, hogy hogy adjuk vissza annak, aki azt nekünk adta.

Isten megteremtette, feladattal látta el az első emberpárt, és rögtön törvényt is adott nekik. Egy egyszerű kérést, amelyet sajnos megszegtünk.
Azután ezt parancsolta neki: „A kertben minden fának a gyümölcsét bátran megeheted, egy kivételével.  A Jó és Rossz Megismerésének Fájáról nem szabad enned, mert amikor annak a gyümölcséből eszel, azon a napon biztosan meghalsz!” (1Móz 2:16-17)
Mit is parancsol Isten Ádámnak? Miért teszi ezt? Miért nem akarja Isten, hogy Ádám egyen a fáról? Meg is válaszolja a kérdést. Azért, hogy meg ne haljon. Isten nem pusztán parancsol itt. Ő kér. Nem akar rosszat Ádámnak. Isten azt akarja, hogy éljen a gyermeke, akit alkotott. Nem önzésből, vagy rosszindulatból kéri. Azért, mert jót akar nekünk. Isten ma is kéri tőlünk, hogy hallgassunk rá, és ne együnk a bűn gyümölcséből.

Isten megteremti Ádámot, és ezután teremt neki egy társat, Évát. Azt a parancsot adja nekik, hogy sokasítsák be a földet. Ahogy ma látjuk, ez sikerült is. Mindenki, aki ma élő, az Ádám, és Éva leszármazottja. Mindenki egy helyről származik. Gondolkoztatok rajta, hogy ez mit is jelenthet? Mi következik abból, hogy minden egyes ember Ádám és Éva leszármazottja? Azt, hogy mindenki mindenkinek a rokona. Akkor miért olyan ellenszenves sok ember a másikkal? Egy család a világ összes embere. Ez szerintem egy nagyon szép gondolat. Gondolkozzatok el rajta, hogy mivel jár ez? Mi a kötelességed, és mit eredményezhet, ha úgy fogod fel, és úgy viszonyulsz másokhoz, mintha egy család lennétek?
Már beszéltünk egy kicsit arról, hogy Isten a saját képére teremtette Ádámot, és Évát. Szerintetek miben voltak hasonlóak? Isten az arcukat tette olyanná? Vagy testalkatban voltak egyformák? Szemszínben? Szerintem nem. Szerintem Isten a tulajdonságaikat, a jellemüket tette olyanná. Az összes embert jellemében szeretné a saját képmására formálni. Egy teljes képet szeretne kialakítani bennünk. Egy olyan képet, amely képes uralkodni a Földön, amelyet Ő teremtett nekünk.

Isten egy olyan kapcsolatot szeretne köztünk, mintha egy család fejeként, az édesapánk lenne. Szeretné, ha hozzá fordulnánk a problémákkal, és segíthetne megoldani őket, de ugyanakkor el is vár tőlünk egy-két dolgot. Azonban a legfontosabbakat az újszövetség írja le, Jézus szavaival:
„Szeresd az Örökkévalót, Istenedet teljes szíveddel, egész lelkeddel és teljes értelmeddel!... Úgy szeresd embertársadat, mint saját magadat!”  (Máté 22:37-40)
Isten annyit kér tőlünk, hogy szeressük Őt, és egymást. Te készen vagy ezt megtenni neki?

Dávid

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...