Ugrás a fő tartalomra

2013/1/4 - Teremtés a Bibliában

"Minden igazi szeretet a Földön Isten műve, s csak annyiban a miénk, amennyiben a szeretet bennünk az Övé." (C. S. Lewis)
"Az nem lehet, hogy ezen a planétán Őt valami ne érdekelje. Engem egyes állatok teljesen hidegen hagynak, nála ez kizárt dolog. Annyira gyenge az ítélőképessége, hogy egyáltalán nem tud különbséget tenni. Minden állatnak egyformán örül, mindegyiket kedveli, és minden új állatot szeretettel üdvözöl. Amikor a hatalmas brontoszaurusz a kertünket taposta, úgy tekintett rá, mint egy remek új szerzeményre; nekem úgy rémlett, hogy ez valóságos sorscsapás, ő meg csak nevetett. Íme, ez tipikus példája annak, hogy nézeteink mennyire különböznek. A szörnyeteget meg akarta szelídíteni. Én át akartam engedni neki a földünket, mindent ott akartam hagyni. Ő meg azt reméli, hogy szép szóval meg tudja szelídíteni, és azután aranyos játékszerünk lenne. Mondtam neki, hogy egy hét méter magas és huszonnyolc méter hosszú állat nem éppen ölebnek való, és küllemben sem illik a kertünkbe, mert a legjobb szándék mellett is előfordulhat, hogy egy szép nap ráül a kunyhónkra, és szétlapítja anélkül, hogy valami álnokságot forgatna a fejében. Csak bele kell nézni a szemébe, láthatjuk, hogy bizony néha szórakozott. De hiába. Ő a fejébe vette, hogy a szörnyeteget átneveli háziállatnak, és erről nem is tudom lebeszélni. Egy tejgazdaság alapítását tervezi, abban akarja a brontoszauruszt hasznosítani. Azt kívánja tőlem, hogy én fejjem meg." (Mark Twain-Ádám és Éva naplója) 
Milyen lehet dinoszauruszokon lovagolni, vagy háziállatnak tartani őket? Aranyos gondolat, de nehezen képzeljük el, nem? Ádám is nehezen képzelte el, hogy Évának sikerülhet. De vegyünk csak egy könnyebb példát.
Képzeld el, hogy egy zöld réten vagy. A fű hosszú, és a szellő táncoltatja. Az őzek ott legelnek melletted. Lassan odalépkedsz hozzájuk. A puha orrukat odadugják hozzád, hogy simogasd meg. Nem ijednek meg. Elkezdesz az erdő felé sétálni. Amikor beérsz, a zöld moha arra csábít, hogy lefeküdj pihenni. Olyan puha, mint semmi más eddig. Egyből elalszol. Arra kelsz, hogy alkonyodik. Visszamész a tisztásra. Olyan csodálatos a naplemente. Valami különleges érzés fog el. Bár nem látsz más embert magadon kívül, mégis azt érzed, mint ha valaki ott lenne melletted. Isten van ott. Nem hagy egyedül. Csukd be a szemed és képzeld csak el. Ügye milyen csodás elképzelni, hogy mindent Ő teremtett?
De hol is lehet találkozni ezzel a történettel? A Bibliában sok helyen megtalálhatjuk a teremtés történetét.

1Móz 1:1 – 2:3
Itt találjuk meg a teremtés „alapjait” Későbbi szakaszokban pedig Ádámot és Évát ismerhetjük meg.
  • Vajon hogyan is gondolkodhattak?
  • Milyennek látták a világot?
Olvasd el a 104. zsoltárt.
  • Mi a közös a Mózes könyvében olvasottak és a 104. zsoltár közt?
  • Milyen hangulatú ez a szakasz?
Jób 38:1-21
Őszintén bevallom, Jób könyve nem volt sohasem a szívem csücske. Számomra eléggé negatív hangzású könyv. De érdekes megfigyelni, hogy Jób, hogyan próbálja megérteni Istent és azt, ami vele történt. Kíváncsi volt, kutatta a teremtés történetét. Épp ezért volt annyira különleges. Mert kíváncsi volt. Érdekelte Isten terve. Te is érezheted magadat sokszor „Jóbként”. Kutatod Istent, de azt érzed, hogy nem találod. A lényeg, hogy meg kell tanulnunk bízni Isten végtelen szeretetében és hatalmában. Ebben a teremtés csodái is a segítségünkre vannak, amelyeket mi Jóbnál sokkal jobban megismerhetünk.

Ézs 45:18
Mit sugall számodra ez a rész?
Isten tudatosan, szeretetből teremtett meg minket és környezetünket, ott van például a víz. A Marson is találtak vizet, de sem a Marson, sem más bolygón nincsenek nagy, egybefüggő tengerek, tavak. A föld másik sajátossága az atmoszféra összetétele, amit 21% oxigén, 78% nitrogén alkot. Más bolygók atmoszférájában vagy a széndioxid vagy a hélium van túlsúlyban, a föld atmoszférája viszont éppen az élethez alkalmas.
Az időjárás változik, de Isten nem! A divat változik. Még a változás is változik. De a Biblia azt mondja, hogy Istenben „nincs változás, sem fénynek és árnyéknak váltakozása” (Jak 1,17). Ő „tegnap, ma és mindörökké ugyanaz” (Zsid 13,8). „Én az Úr nem változtam meg” (Mal 3,6). (Max Lucado)
Wombatka

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...