Ugrás a fő tartalomra

2013/1/12 - A teremtés és az evangélium

Gondolkodtál már rajta, hogy mit is jelent az, hogy 'evangélium'? Persze... a legtöbben rá tudjuk vágni, hogy örömüzenet, jó hír vagy valami hasonló. De jó hír az is, ha átmész egy vizsgán, jól sikerül a dolgozatod, eljutsz a következő szintre a játékban, megkapod azt, amire régóta vágytál, meggyógyul egy ismerősöd vagy megnyered az ötös lottót. Annyiféle jó hír van, ezeket mégsem szoktuk feltétlenül 'evangéliumnak' nevezni. Mi az a jó hír, amit viszont igen? És az hogyan kapcsolódik a teremtéshez?
Képzeld el, ahogyan Isten teremti a Földet! Mindent előre eltervez, aztán megalkotja, és ő, a tökéletes Isten, aki soha nem hibázik, még minden egyes nap végén ellenőrzi, hogy jó-e az, ami aznap elkészült. Nem adta ki másnak a feladatot, hanem ő maga, elejétől a végéig megcsinálta. Azért, mert már akkor szeretett, és a lehető legtökéletesebb és legszebb életteret akarta biztosítani nekünk. Azután képzeld el azt is, hogy milyen érzés lehetett neki, mikor Ádám és Éva ettek a fáról, és ő tudta, hogy meg kell haljanak, mert ez a törvény. Mit gondolsz, milyen érzés lehetett az? És milyen érzés minden alkalommal, amikor te eszel a tiltott gyümölcsből?
Isten a szeretet. És ez a fajta szeretet soha nem adja föl a küzdelmet.
Mert Isten szeretetétől semmi, de semmi nem tud minket elválasztani — ebben egészen biztos vagyok! Sem halál, sem élet, sem angyalok, sem az uralkodó szellemek, sem ami most van, vagy ami ezután következik, sem azok, akiknek hatalmuk van, semmi, ami a magasságban vagy a mélységben van, semmiféle teremtmény sem választhat el bennünket Isten irántunk való szeretetétől, amely Urunkban, Jézus Krisztusban mutatkozott meg. (Róma 8:38-39 - EFO)
Isten szeretetétől még a bűn sem tudott elszakítani minket. Gondold csak végig: Isten, aki a bűn ellentéte, aki gyűlöli a bűnt, emberré lett, és a bűn hatalma alatt élt... Sőt, hagyta, hogy a bűn következtében az emberek, akiket ő teremtett, megölhessék. És ez még nem minden. Jézus magára vette mindegyikünk bűnét. Kivétel nélkül minden emberét, mert hiába tudta, hogy lesznek akik elvesznek, ő megadta az esélyt. Mindent megtett, és a mai napig megtesz értünk.
„Mert ahogyan Ádám után minden ember meghal annak következtében, amit Ádám tett — ugyanúgy Krisztus által is minden ember fel fog támadni, annak következtében, amit Krisztus tett.” (I. Kor. 15:22)
Jézus bűntelen volt, így feltámadt a halálból. Viszont a bűneink árát megfizette, így nekünk is örök életünk lehet őbenne. Mit jelent Jézusban lenni?

Ha Jézus meghalt helyettünk, akkor miért halnak meg most is az emberek? Miért kell még mindig szenvednünk?
Nézzük most ezt az üzenetet egy kicsit más szempontból. Isten nem csak örök életet adott nekünk, hanem megszabadított minket a bűn uralma alól. Érezted már úgy, hogy valakit egyszerűen képtelen vagy szeretni? Vagy nem tudsz megbocsátani neki? Volt már olyan, hogy azt érezted, nem tudsz ellenállni a kísértésnek? Amikor ezek az érzések kavarognak benned, akkor te a bűn uralma alatt vagy. De tudod mi a csodálatos? Isten nem akarja, hogy bármi is irányíts az életedet. Nem akarja, hogy valami külső erő döntsön arról, hogy hogyan érezz vagy mit gondolj, esetleg mit tegyél meg. Próbáld ki egyszer, hogy szembe menve a szabályokkal" valami olyat teszel, ami nem természeted, és szereted azt, akit nem lehet, megbocsátod a megbocsáthatatlant és nemet mondasz, mikor mindenki más igent mondana.

Az evangélium üzenete ez. Isten meghalt, mert a bűneid következtében valakinek meg kellett, és ő azt akarta, hogy te élj. Feltámadt, így neked is örök életed lehet vele együtt, és összetörte azokat a bilincseket, amik téged fogva tartottak.
Ezért már nem fenyegeti büntető ítélet azokat, akik a Krisztus Jézusban élnek.(Róma 8:1)
Te mihez kezdesz a szabadságoddal?

Bogi

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...