Ugrás a fő tartalomra

2013/2/9 - Az Úr napja (Zofóniás)


Isten hatalmas erővel bír, az egész teremtett világ remeg előtte, nem tűri meg örökre a bűnt és egyszer türelmének vége szakad.
„...az Úr harajának napja! Mert oly gyorsan jön az a nap, ahogyan a polyva száll” (Zof 2:2)
„Félelmesen lép fel velük szemben az Úr, semmivé teszi a föld minden istenét. Akkor az Úr előtt borulnak le az emberek mindenütt...” (Zof 2:11)
Zofóniás e szavakat használja az Isten ítéletének napjára, mikor az Úr véget vet a bűn történelmének.
Az Úr haragja? Nem egy szerető Istennek ismertük meg Őt? Hogyan tudod összeegyeztetni ezt Isten jellemével? Lehet az ítélete a szeretetétnek egyik jele? Téged rémülettel vagy várakozással tölt el ez a nap?

Már az Ószövetség korában is számos tévhit élt Isten ítéletének napjával kapcsolatban, amik azonban sajnos még ma is jelen vannak. Nézzünk meg ezek közül néhányat!
Olvasd el: Zof 1:18
Sokan úgy gondolják, ha van elég pénz, akkor mindent meg lehet oldani, talán még az Úr ítélete alól is kivonhatják magukat... itt azonban azt olvassuk, hogy a pénz nem segíthet semmilyen for-mában! Te milyen helyzetekben tapasztaltad már meg, hogy bizony a pénz nem mindig segít, hanem valami másra van szükség?
Olvasd el: Zof 1:12
Annak idején Jeruzsálem egyes önelégült lakói azt gondolták: Isten úgysem fog beavatkozni. Ő itt sincs, Ő csak valahol messze, tőlünk nagyon távol él. Nem érdekli Őt az ember sorsa, nem tesz semmit, se jót, se rosszat... Nem ismerős ez a gondolkodás? Milyen dolgokban tapasztaltad meg ezt a hozzáállást bará-taid, ismerőseid körében?
Olvad el Zof 1:4
Néhányan azt gondolják, hogy ők majd úgyis mentesülnek a büntetés alól csak azért, mert a „jó” csoporthoz tartoznak, vagy őket nem érheti semmi baj, mert ez meg ez az ismerőse és ő majd úgyis elintézi. Itt azonban valami egészen másról olvasunk: Jeruzsálem - Isten városa, Júda - Isten népe „kinyújtom kezemet ellenük” – mondja az Úr... Már Isten népére is vonatkozik az ítélet? Ők sem mentesülnek? Még közülük is előfordul-hatnak olyanok, akik nem ismerik és nem szeretik az Urat? Van-e egyáltalán különbség az ítéletkor abban, hogy ki hova tartozik?

Jó hír! A remény üzenetét azonban sosem hagyja ki a Biblia! Sose felejtsd el, hogy az Úr ke-gyelme mindig hatalmasabb, mint a haragja! Mindenki győztes lehet, aki átérzi gyengeségét, semmiségét, tehetetlenségét és Krisztusra bízza magát, illetve arra, amit értünk tett a kereszten. Nem ellentmondás ez? Hogyan lehet egy gyenge, tehetetlen ember győztes? Vagy csak így lehet?

Talán a legtöbb ember hajlamos úgy gondolni az ítélet szóra, mint valami rosszra. De Isten ítélete biztos, hogy csak rossz? Gondolj csak bele, mi is ez valójában: büntetés vagy helyreállítás? Valaminek a vége, vagy valaminek a kezdete? A föld pusztulása, vagy Isten országának az eljövetele? Melyik jut eszedbe először, mikor erre gondolsz?
Olvasd el: Zof 3:17
Ha nem szégyelled Őt, Ő sem fog szégyellni az Atya előtt és minden téged ért fájdalmat, vagy sérelmet áldássá fog változtatni. Ne felejtsd el, hogy Isten, helyreállító munkája után örökké veled fog lakozni! A te örömödnél már csak Isten öröme lesz nagyobb!

Mit érzel akkor, amikor tudod: Isten így örül Neked?

M. P.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...