Ugrás a fő tartalomra

2013/4/8 - Nagy Főpapunk, Krisztus

Az előző tanulmányokban a mennyei szentélyről és az engesztelésről tanultunk, múlt héten pedig Jézus értünk hozott áldozatáról. De Jézus feladata nem ért véget ott, hogy meghalt és feltámadt, hanem ebben a pillanatban is végzi a szolgálatát értünk. Ma azt fogjuk végiggondolni, hogy mit jelent az, hogy Jézus most, ebben a pillanatban is közbenjár értünk.

Mikor fél évvel ezelőtt albérletet kerestem, végignéztem egy csomó újsághirdetést, az összes apróhirdetéses portált a neten és minden olyan lakáshoz tartozó telefonszámot felhívtam, ami egy kicsit is felkeltette az érdeklődésemet. Tudtam, hogy milyen bérleti díj az, amit megengedhetek magamnak, és mik az igényeim a lakással szemben, de valahol mindig kilógott a lóláb. Vagy túl drága volt, vagy bútorozatlan, vagy rossz környéken… Már-már azt gondoltam, a kívánságom lehetetlen, vagy irreális elképzeléseim vannak, és olyan lakás nem is létezik, amilyet szeretnék.
A gyülekezetben gyakran halljuk ezt a frázist, hogy Jézus közbenjár értünk, de vajon mit jelent ez a kifejezés egyáltalán? Én inkább úgy fogalmaznám, hogy közvetítés.
„Ő ugyanis azt akarja, hogy mindenki üdvösségre jusson és megismerje az igazságot. Csak egyetlen Isten van és csak egyetlen közvetítő Isten és az emberek között: az emberré lett Krisztus Jézus.” (I. Tim. 2:4-5)
Csak az tudja igazán, mit jelent lakást keresni, akit már szorított a határidő, és tudta, hogy ha ez a hónap lejár, akkor bizony nincs hova menni. Jézus nem csak azért jött le a földre, hogy meghaljon értünk, hanem azért is, hogy megérezze, megtapasztalja, milyen hontalannak lenni. Milyen kiszolgáltatottnak lenni a bűnnel szemben.
„Ezért kellett Jézusnak minden tekintetben hasonlóvá válnia a testvéreihez. Csak így lehetett könyörületes a hűséges Főpap, aki Istent szolgálja. Csak így szerezhette meg Isten bocsánatát a nép bűneire. Jézus megtapasztalt minden kísértést és szenvedést, ezért most valóban tud segíteni azoknak, akiket ugyanezek a kísértések tesznek próbára.” (Zsid. 2: 16-18)
Jézus tudja, min mész keresztül. Tudja, hogy mik a problémáid. Igen, azt is tudja, amire most gondolsz, ami a legmélyebben el van rejtve benned, ami esetleg régóta nyomaszt, amivel nem tudsz megküzdeni. Ő is volt ezen a földön és mindezeken keresztülment. De nem azért győzött, mert Isten volt. Letette ezt az erőt azért, hogy megismerje, mik a Te szenvedéseid és küzdelmeid. Hogy megértse, mit érzel, amikor valami olyat szeretnél megtenni, amit tudod, hogy nem szabad.
„Nekünk hatalmas Főpapunk van: maga Jézus az Isten Fia, aki felment a Mennybe! Ezért szilárdan ragaszkodjunk ahhoz, amit hittel megvallottunk! Mert olyan Főpapunk van, aki megérti gyengeségeinket, hiszen Ő is ki volt téve azoknak a kísértéseknek, amelyek az embereket érik. Mindenféle próbán győzelmesen ment keresztül, és sohasem vétkezett.” (Zsid. 4: 14-15)
És, hogy miben áll ez a közvetítés? Isten olyan gonosz lenne, hogy Jézusnak ki kell engesztelnie? Vizsgáljátok meg ezt a kérdést a Római levél 8. fejezetének 33-39. versei alapján.

Isten nagyon szeret minket, de a Fiát is nagyon szereti. Éppen ezért volt hihetetlen áldozat részéről, hogy megengedte, hogy Jézus viselje el helyettünk a kárhozat halálát. Amikor mi valami rosszat teszünk és megbánjuk, azért bocsáthat meg nekünk, mert Jézus
már megbűnhődött érte. Tulajdonképpen ez a közbenjárás.

Egy hónapnyi sikertelen lakáskeresés után végül beadtam a derekamat és elmentem egy ingatlanközvetítőhöz. Bevallom, nem sok bizalmam volt hozzá, különösen, hogy ez egy olyan hely volt, ahol a bérlő fizeti a közvetítés díját. Elmentem az irodájukba, kifizettem, és nyomtattak nekem egy csomó címet és telefonszámot, kiadó lakásokét.


A közvetítésnek bizony ára van. Egy albérlet esetében néhány ezer forint, de Jézus vajon ingyen közvetít? Ez jó kérdés. A kegyelme ingyen van, DE ahhoz, hogy működjön, oda kell adnod Magadat, a bizalmadat Neki. Azt, hogy nem próbálsz más úton eljutni Istenhez, csak Rajta keresztül. Hogy nHogy nHOgyem az alapján szeretnél Neki tetszeni, hogy jó dolgokat teszel, sokat adakozol, áldozol az idődből a misszióra. Ő TÉGED akar! Úgy, ahogy vagy, mindennel együtt, de azzal a nyitottsággal, hogy Ő majd átformál saját képére.

Amíg egymagam keresgéltem, semmit nem találtam. Se lakást, se békét, se bűnbocsánatot. Viszont amikor találkoztam a Közvetítővel, még aznap lett lakásom, békém és a bűneimre bocsánat.

Zsuzsi

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...