Ugrás a fő tartalomra

2014/1/6 - Az átlagember tanítvánnyá tétele

Kezdjünk egy kérdéssel: Te átlagos vagy?
Nem az a kérdés, hogy mit kell rá válaszolni, azaz a Jóisten szemében az vagy-e. Tudjuk, hogy igen.
És jöhet egy másik átlagos kérdés: Mit jelent átlagosnak lenni? 

Engedjétek meg, hogy egy kicsit leragadjak az átlagosnál. Az átlag, mint statisztikai mutató, önmagában nem ér semmit. Mindig hozzá kell vennünk egy másik mutatót is (Szórás). Nincs ez másképpen az élet más területein sem. Ismerni kell hozzá a körülményeket, más mutatót, hogy azt mondhasd valamire, átlagos vagy nem az. Mire is gondolok? Ha egy halat arról ítélünk meg, hogyan tud fára mászni, mindig is átlag alatti lesz… Van most olyan a szívedben, amiről szerinted rosszul ítélnek meg?
Ezen a héten arról szól a gondolatébresztésünk, hogyan tehető az átlagember tanítvánnyá. Jézus számára soha nem volt kérdés, hogy ki átlagos vagy ki nem. Tanítványai kiválasztásánál sem az döntött, amit lát vagy, hogy kinek mihez volt tehetsége. Neked mihez van? Mi az amit beismerhetünk? Mi nagyképűség már?
„Amikor a Galileai-tó partján járt, meglátta Simont és a testvérét, Andrást, akik éppen hálót vetettek a tóba, mivel halászok voltak. Jézus megszólította őket: „Gyertek velem, és én másféle halásszá teszlek titeket! Halak helyett embereket fogtok összegyűjteni.” Ekkor a testvérek azonnal otthagyták hálóikat, és csatlakoztak Jézushoz.” (Mk 1:16-18)
Vajon András vagy Simon milyen programozó volt? Átlagos? Viszont a Nagyvárosi Evangelizációban jól jönne a különleges tapasztalatuk, nem? Remélem, lassan ébrednek a gondolatok, hogy mire lyukadunk ki! Mire is? Az átlagos relatív. De csak számunkra, mert Isten nem is dolgozik ezzel a fogalommal. Az emberek számára az „átlagos” nézőpont kérdése. Mi a baj azzal, ha átlagos vagy? Én úgy érzem, hogy ennek a szónak ma már van egy negatív csengése. Pedig de szeretnénk egy átlagos Mennyei polgárként élni.

Mint rendes keresztény fiatal, már-már ébredezik az önérzetünk, hogy Isten szemében „én különleges vagyok! Egyedi, hisz engem teremtett belőlem másikat!” Ez így is van. És mindig ezt érzed! Egy fáradt, ködös februári napon, amikor nehéz napod van, érzed milyen különleges vagy?

Lehet, hogy mással nem így van, de nekem néha nehéz ezt tudatosítanom magamban. Néha nehéz mosolyognom az életre. Sátán ebben még segít is nyomatékosítani, ha elnehezedik a szívünk. Nem vagyunk különlegesek… Nem én vagyok különleges… Nem mi vagyunk különlegesek első sorban, hanem az üzenet, amit hordozunk. Ezért kell az „átlagembert” tanítvánnyá tenni.
Az értékek, amiket keresünk nem e világból valóak, így azt nem is fogja soha értékelni. Ez azt jelenti, hogy a világ számára a Te, talán legfontosabb értékeid jelentéktelenek, vagy akár haszontalannak tűnhetnek. Talán nem rendelkezel olyanokkal, ami a világ számára feltűnő és átlag feletti. Mi a véleményetek erről? Mi az, ami a világban, a hétköznapjaidban ilyen értéked?

Nemrég, egy barátomnak súlyos autóbalesete volt. Amikor felépült és újra együtt fociztunk, azt mondtam neki, hogy az Isten valami fontos üzenetet bízott rád. Az az igazság, hogy rád is... rám is bízott. Mert felkeltem reggel. Volt ma időd végiggondolni, hogy ma mit/kit bíztak rád? Ha nem, akkor ezt majd később végigolvasod, most beszéld meg Istennel, hogy ma mi a feladatod!
Talán az, hogy tedd tanítvánnyá az átlagembert. Oké, de kit? Előfordul a lélekmentés során, hogy megfeledkezünk egy fontos igazságról, és kifejezetten azokat próbáljuk megnyerni, akik a világ szemében „tiszteletreméltónak” vagy „nagynak” számítanak. Nem, most nem (csak) arra gondolok, hogy vegyük észre a körülöttünk élőket, akiknek nincs színes, szagos ábrázata. Te már tanítvány vagy? Ilyenkor sokszor a másikról beszélünk. De vajon ilyenkor, amikor egy ilyen címet olvasunk, mint a mostani, gondolunk-e magunkra? Vagy csak egy tábla csoki kibontásakor?

Jézus szolgálatát figyelők gyakran kérdeztek rá a „képesítésére” (Mk 6:3). Firtatták, hogy miért nincs, amit felmutathat. A különlegességeket keresték, miközben a szemük átsiklott azon, amit közönségesnek tartottak, és ez magában hordozta az örök veszteség lehetőségét. Jézus azért kereste meg gyakran az átlagembereket, mert nem az önteltség jellemezte őket, hajlandóak voltak teljes egészében Istentől várni a sikert. Akiket egészen lenyűgöznek a saját talentumaik, akik saját képességeik és eredményeik bűvkörében tetszelegnek, gyakran nem érzik szükségét, hogy önmaguknál nagyobb hatalomhoz forduljanak.
„Nem vagyok szuperhős - az én különleges erőm a barátság. Odafigyelek az emberekre és meghallom, amit mondanak. Hallom a hangsúlyokat, a maguk kifejezésére használatos szavakat, és ami a legfontosabb, meghallom azt is, amit nem mondanak ki.” (Cecelia Ahern)
Nem félek átlagember lenni! Nem félek tanítvány lenni! Csak néha gyenge vagyok és túl erősnek gondolom magam hozzá. És Te?

NaTomi

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...