Ugrás a fő tartalomra

2014/1/7 - Jézus és a társadalom kivetettjei

Kivetett lelkek
Csövesek, kéregetők, drogosok, prostituáltak, alkoholisták, bűnözők, rasszizmus áldozatai, politikai és szexuális botrányok elkövetői …
Ismertetőik: sötét-lelkűség, lecsúszott életvitel, bűnösség mindenekfölött!
A társadalmi ítélet pallosa keményen súlyt le azokra, akik nem férnek bele a „normális emberek” csoportjába. Hihetetlen ragályosan terjedő ítélkezés mindenkit, téged is megfertőz, még ha sikerül is kigyógyulnod belőle.
Számodra ki számít/számított leginkább kivetettnek? Legyél őszinte, amikor ilyen emberekkel találkozol az utcán, nem tölt el egy bizonyos felsőbbrendűségi érzés?

Minden társadalomban van egyfajta ranglétra, aminek tetején a gazdag, művelt emberek trónolnak, majd középen helyezkednek el a még jónak és erkölcsösnek mondható állampolgárok, az átlagemberek. Végül pedig az alsó kaszt következik, akiknek felsorolását fentebb már elkezdtem. Krisztus idejében utóbbi réteghez sorolták a vámszedőket és a leprásokat is.

Olvassuk el a következő történeteket: Mt 21:28-32; Lk 15:1-10!

Érdekes módon, az evangéliumokban azzal szembesülünk, hogy Jézus szemlátomást nagyobb sikert aratott a legalsóbb osztály képviselőinél, mint a csúcson lévőknél. Mit ismertek fel Jézussal való találkozáskor, akik a legmélyebbre süllyedtek le?

A társadalmi hierarchia legtetején, a büszke, öntelt és önnön igazságukban dagonyázóknál még mindig könnyebb volt a Megváltónak elérni a perifériára szorultakat. Pedig utóbbiakat már megkeményítette a bűnös örömök élvezete, és sok esetben teljesen elszigetelődtek a többiektől. Jézus jól tudta milyen súllyal nehezedik a lebecsmérlés ezen emberekre és nem akarta tovább csökkenteni az önértékelésükön. Ellenben megújította bennük azt az érzést, hogy igenis értékes az életük.

Mk 5:1-20 szakaszában egy kétségbeejtő halandóval találkozhatunk, akiről már mindenki lemondott, … Milyen párhuzamot tudunk vonni az ebben a versben leírt őrjöngővel és korunk elmebetegeivel?
mindenki kivéve egyvalakit.

Ez a történet jó példa arra, hogy egyetlen embert sem lehet lenézni, figyelmen kívül hagyni, bármennyire is zavarodott legyen. Még ha nem is tudunk segíteni, akkor is megérdemlik a tiszteletet, kedvességet. Végtére is honnan vennénk a bátorságot ahhoz, hogy bárkit is reménytelen esetnek nevezzünk?
Isten mindenkiben végtelen értéket lát és hatalmával olyanokon is segíthet, akik már rég lemondtunk.

Szerinted, hogyan lehetne eredményesen megismertetni a társadalom kivetettjeivel Jézus örömhírét?
Mi számít jó hozzáállásnak, ha egy kéregető jön oda hozzánk?


Krisztus megtisztelte az embereket bizalmával, de sosem volt naiv. Megbecsüléssel és tisztelettel kezelte még a legmélyebben lévőket is, akik ugyanúgy próbákkal küzdenek, még ha sokszor el is buknak. Ezen emberek is igyekeznek fogcsikorgatva talpra állni és megértésre és segítségre vágynak…
„Sosem szabad elfelednünk, hogy mindenki körülötted egy ugyanolyan, hatalmas harcot vív.” (Ismeretlen szerző)
Andrew

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...