Ugrás a fő tartalomra

2014/3/10 - Isten törvénye

„Mester, melyik a legfontosabb parancs a Törvényben? Ő így válaszolt: »Szeresd az Örökkévalót, Istenedet teljes szíveddel, egész lelkeddel és teljes értelmeddel!« Ez az első és legfontosabb parancs. A második is hasonló: »Úgy szeresd embertársadat, mint saját magadat!« Ez a két parancsolat az egész Törvény és a próféták írásainak az alapja.” (Mt 22:36-40 - EFO)
Kiskoromban mindig félelemből engedelmeskedtem a szüleimnek. Inkább lemondtam az éjszakai expedíciókról, a gardróbszobai bunkerkészítésről vagy nem másztam fel az öreg diófa legtetejére, mert apukám azt mondta, ha leesek, kikapok. Ahogyan elkezdtem növekedni és kezdtem megérteni az életet, már nem rettegésből, hanem szeretetből engedelmeskedtem.

A farizeusok nem keresték a törvények mélyebb értelmét. Úgy gondolkodtak, mint az a kisgyermek, aki nem azért marad a járdán, mert elütheti egy autó, hanem azért, mert egy felette álló személy ezt „parancsolta” neki.  A gyermek korából adódóan, a zsidók viszont felületességük miatt értelmezték annyira félre a törvényt, hogy elítélték Jézust.
„Nem értették meg, hogy milyen módon teszi Isten az embert elfogadhatóvá a maga számára, ezért megpróbálták saját magukat elfogadhatóvá tenni. Isten ugyan elkészítette az útját, hogyan lehet valaki a számára elfogadható, de Izráel ezt elutasította.” (Róm 10:3 - EFO)


Bírálták azt, aki betölteni jött a törvényt:
„Ne gondoljátok, hogy azért jöttem, hogy érvénytelenné tegyem a Mózesi Törvényt, vagy a próféták tanítását! Ellenkezőleg, azért jöttem, hogy beteljesítsem!” (Mt 5:17 - EFO)
Jézus teljesen más megvilágításba helyezte a törvényt, miközben egyetlen betűt sem törölt el belőle. Nem bővítette, nem írt hozzá új szabályokat, egyszerűen csak megmagyarázta őket. Az írástudók szabályaihoz képest a törvény Jézus szeretetével vizsgálva hol „szigorúbb”, hol „engedékenyebb” lett.

Nézzünk meg néhány példát! 
„Jézus kérdéssel válaszolt: Ti pedig miért toljátok félre Isten parancsolatait a hagyományok kedvéért? Isten ugyanis ezt mondta: »Tiszteld apádat és anyádat!«, és ezt is: »Aki apját vagy anyját gyalázza, az halállal bűnhődjön!«. Ezzel szemben ti azt tanítjátok, hogy ha valaki már felajánlotta a Templom javára azt, amivel a szüleinek segíthetne, akkor inkább a Templomnak adja, mint a szüleinek. Ezzel valójában azt tanítjátok, hogy nem fontos, amit Isten mond, és nem neki kell engedelmeskednünk. Fontosabb, hogy mindenki a hagyományaitokat kövesse. Milyen képmutatók vagytok!” (Mt 15:3-7 - EFO)
„Hallottátok, hogy megmondták: »Ne kövess el házasságtörést!« Én viszont azt mondom nektek: ha valaki a házasságtörés vágyával néz más feleségére, az magában már el is követte a házasságtörés bűnét.” (Mt 5:27-28 - EFO)
Érdekes, hogy Krisztus tanítása jóval túlmutat a megszabott törvény egyszerű formáján. Tanításaiba nem csak a törvény betűit, hanem a lelkületet - vagyis azt, ami értelemmel és élettel tölti meg a szimpla formaiságot – is belefoglalta. Amikor Jézus arról beszél, hogy „ha a szemed rosszra visz, vájd ki” vagy „ha lopsz, vágd le a karod”, nem az öncsonkításról beszél – ami ellentétes is volna a bibliai tanításokkal –, hanem gondolataink és ösztöneink feletti uralkodásra szólít!... Ez egy rendkívül fontos gondolat. Persze teljesen uralkodni a gondolatainkon és ösztöneinken nem tudunk, de ici-pici lépcsőkön bukdácsolva egyre feljebb és feljebb juthatunk a „kívánt célhoz”.
Mik ezek a lépcsőfokok? Filip Milosavljevic mondta például egy Missziókonferencián azt a példát, hogy ha szembejön az utcán egy vonzó személy, egyszerűen fordítsd el róla a tekintetedet.  Másik példa: ha tudod, hogy nem szabad megenni a csábító, hatalmas tejszínhabos süteményt, akkor ne edd meg. Minden ehhez hasonló jelentéktelennek tűnő cselekedet egy-egy lépcsőfok magasabbra, vagy mélyebbre...

Végül eszembe jutott egy dal, ezzel a témával kapcsolatban. 
Egykor oly kedves dolgok menjetek
E világ tisztel és vív értetek
Amik nyereség voltatok nekem
Krisztusért kárnak ítélem.
Refr: Élni benned Jézus olyan jó
      Ennél nincs nagyobb áldás
      Te vagy már mindenem
      Új erőm és énekem
      Szeretlek téged Uram 
Teljes szívemből vágylak ismerni
Benned élni és követőd lenni,
Hitből nyert áldást tőled átvenni,
Igazság által erősödni.
Refr: Élni benned Jézus... 
Mennyei erőd jól megismerni,
Szenvedésedből részesedni,
Veled meghalni régi éltemnek,
Hogy aztán örökké élhessek.
Refr: Élni benned Jézus...
Anna Ráhel 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...