Ugrás a fő tartalomra

2017/3/1 - Pál, a pogányok apostola

Nincs igazad! Rendben, most azt mondod, hogy fogalmam sincs mire gondolsz, mit tudsz vagy hogyan látod a világot és egyáltalán, mire mondom, hogy nincs igazad. Ebben igazad van. De továbbra is fenntartom az állításom, hogy nincs igazad. Pont úgy, ahogy nekem se. Ez viszont ellentmondás, hiszen, ha nekem nincs igazam akkor, amikor azt állítom, hogy neked nincs igazad, akkor neked van igazad, nem?

Bocsáss meg, ha kissé komplikált filozófiai fejtegetésbe mentem bele, de ez az önellentmondás nagyon jellemző ránk, emberekre. Először is azt gondoljuk, hogy ha nekem igazam van valamiben, akkor aki másként gondol erről valamit, neki automatikusan nincs igaza. Pedig az élet általában bonyolultabb, mint hogy eldöntendő kérdések sorával ki lehessen bogozni. Egyik kedvenc római császárom, Marcus Aurelius mondta, hogy: „minden amit látok, az nem az igazság, hanem csupán egy nézőpont”. És ezt a kijelentést azért emésszük meg nehezen, mert szeretünk önmagunk előtt tetszelegni azzal, hogy tudjuk, rájöttünk vagy birtokoljuk az igazságot. Hogy nekem van, tehát aki máshogy gondolja, annak természetesen nincs igaza. Amikor műszaki rajzot tanultam egészen lenyűgözött a vetületi ábrázolás. Ez tulajdonképpen egy térbeli alakzat síkbeli ábrázolása. Mondok egy példát: biztos láttad már filmek elején a Chernin Entertainment logóját. Vagyis ezt: 
Na ez a helyzet az igazsággal és a nézőponttal! És akkor jöjjön Pál, akinek igaza volt.

Pál egy igazi példakép. Ő mindig tudta, mit kell csinálni, mit kell mondani, hihetetlenül képzett, intelligens ember, karizmatikus szónok, akiben emésztő tűzként élt az Isten iránti szere-tet és a testvérei iránti felelősségtudat. Igazi mintahívő, nem? Most őszintén, szerintem, mind ilyenek szeretnénk lenni! Aztán ez a Pál leesik a lóról és megvakul, mert az Igazság megjelenik neki és megszólítja. Pál megismeri az Igazságot, mert az igazság nem valami, hanem Valaki. Ez a megismerés és felismerés változtatja meg egészen.

Aztán jönnek az olyan emberek, testvérek, honfitársak, akik tudják, hogy igazuk van, akik pont olyanok, mint amilyen Pál is volt régen és megmondják, hogy mit és hogyan kell tenni, mert a törvényben ez és ez van. És igaz, hogy a törvényben ez van, de mit mond az Igazság? A jeruzsálemi zsinattól kezdve Pál misszióútjainak állomásain végig olyan testvérekkel vitatkozik vagy olyanok járnak a nyomában „rendet tenni”, akik pont olyanok, mint ő volt régen. Kell-e körülmetélkedni, bálványáldozati húst enni vagy egyáltalán hogyan lehet, hogy pogányok, sőt rómaiak kapnak Szentlelket? A lelkület ismerős lehet, mert ma is jelen van. Mi az, amit lehet, mi az, amit nem? Egy kereszténynek mit illik, mi a helyes viselkedés, öltözködés zene és egy-szerűbb paragrafusok vagy szabálykönyv alapján vizsgálgatni a másik életét, mint meglátni a szívében a Szentlélek munkáját, mert az olyan megfoghatatlan. Pedig Isten mindig meglep bennünket azzal, hogy sokszor mennyire nincs igazunk. Olyankor fogadok, hogy elereszt egy félmosolyt :) … de, ha most úgy érzed, hogy tükörbe néztél, ne legyél szigorú magadhoz, hi-szen Pál a megtérése után is sokat küzdött a saját igazával. Sokszor megemlíti a saját vélemé-nyét a leveleiben, majd sietve hozzáteszi, hogy ez csak privát megjegyzés, ne vedd szentírás-nak. Persze mi annak vesszük, mert mégis csak az Újszövetség része :) !
A kérdés az, hogy belátod-e, hogy attól, hogy valaki másképpen ismeri meg Istent, mint te, attól még ugyanaz az Igazság dolgozik benne? Hagyod-e, hogy a Lélek ismeretlen vizekre vezessen, hogy rácsodálkozhass, mennyi mindent nem tudsz még Isten munkájáról? Egyszer mindannyian egy egyéni kis puzzle-darabkát hozzáadunk egy nagy képhez, azt, amit mi ma-gunk megismertünk az Igazságból. És Ő ott lesz velünk, mert lemondtunk a saját igazunkról és helyette Őt kerestük egész életünkben.
  • Lehet-e az igazságot birtokolni, lehet-e az enyém? 
  • Szoktál-e abba hibába esni, hogy mindenáron megvédd az igazaságot(d)?
  • Volt már, hogy vitatkoztál valakivel, akit nem tudtál meggyőzni, mert nem engedett az igazából?
  • Hogyan lehet akkor az igazság szerint élni, ha minden csak nézőpont kérdé-se?
Jácint

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...