Ugrás a fő tartalomra

2023/01/05 - Adósságok kezelése (január 28 - február 3)

5. tanulmány, január 28. – február 3

Adósságok kezelése

„A gazdag uralkodik a szegényeken, és az adós szolgája a kölcsönadónak.” (Példabeszédek 22:7 – RÚF)

Az adósság sosem jó. Amennyire csak lehet, el kell kerülni. Rengeteg előadás, cikk, stratégia van arra, hogyan kell ezt megtenni, és a Biblia is többször beszél erről. Mégis vannak bizonyos szituációk, amikor elkerülhetetlen a hitel, vagy a tartozás. Például egy ház vásárlása manapság szinte lehetetlen hitel felvétele nélkül.

Mielőtt továbbmennénk, tisztázzunk valamit. Nem kizárólag pénzzel lehet tartozni. Pál a római levélben (13:7-8) azt mondja, hogy mindenkinek add meg, amivel tartozol! Ha valakinek a tisztelettel tartozol, akkor add meg azt neki! Ha van egy beadandód, vagy egy munkád, amit még nem végeztél el, azzal adós vagy. (Én a határidő lejárta után percekkel írom ezeket a sorokat. Tudom miről beszélek.) Ez az adósság is beletartozik a témánkba. Na de most, hogy ezt tisztáztuk, jöhet az első kérdés.

Mit tehetünk, ha adósságba kerülünk? Mit mond a Biblia ennek kezeléséről?

  1. Kezdjük az első lépéssel! Gyűjtsd össze, hogy kinek, és mivel tartozol! Legyen szó pár forintról, esetleg nagyobb összegről, valamilyen feladatról, vagy együttérzésről, de legyél tudatában, hogy mennyi tartozásod van. Kezdjük ezzel! Fogj egy papírt, füzetet, vagy a telefonodban egy jegyzet alkalmazást, és írd le az összes tartozásod!

  2. Ha ezzel megvagy, nézd végig, és gondolkodj azon, melyikeket tudnád leghamarabb rendezni! Melyik az, amitől a leggyorsabban meg tudsz szabadulni, és melyik az, amelyiket a leghamarVonal Vonalabb teljesítened kell? Magyarán: Rangsorolj!

  3. Most már látod, hogy milyen adósságaid vannak, melyik milyen fontos/sürgős. Akkor most jöjjön a neheze. Melyik terhel meg leginkább? Melyik frusztrál, vagy nyomaszt legjobban?

Az alapigében azt olvastuk, hogy minden adósság valamilyen módon elveszi a szabadságodat, és ez dühítő, zavaró, nyomasztó lehet. Éppen ezért jó tőlük megszabadulni. Minél nagyobb terhet tesz a válladra, annál nehezebb vele foglalkozni, annál szívesebben halogatod. Hidd el nekem, ha azt mondom, hogy pont ezeket jó a leghamarabb elrendezni. Egyrészt, mert könnyít rajtad, másrészt, mert ha csak halogatod, mindig nőni fog körülötte a kupac, amit teljesíteni kell.

  1. Ha ezekkel megvagy, próbáld minél hamarabb letudni a három „leget”! A legnyomasztóbbat, a legsürgősebbet, és a leggyorsabban teljesíthetőt. Miután ezzel kész vagy, kezdd elölről! Tedd ezt mindaddig, amíg nem végzel a teljes listával!

  2. Eddig a gyakorlati rész. Most jön a lelki. Miért is fontos ez az egész? Miért kell megszabadulni az adósságtól? Miért érdekes Istennek, hogy van-e tartozásunk vagy sem?

Gondolj bele, hogy mekkora energiát, időt és pénzt vehet el egy tartozás tőled, a családodtól, barátaidtól és Istentől! Amikor adósságod van, az azt jelenti, hogy mindezt már előre másra áldozod. Isten szeretné ha szabad lennél. Szeretné, ha boldogan követhetnéd őt, és építhetnéd a kapcsolatodat vele, embertársaiddal, mindenféle kötöttség nélkül. Valójában nem a tartozás a probléma, hanem a vele járó megkötözöttség. Isten szabadnak teremtett, és ezt szeretné ma is neked.

Dávid


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...