Ugrás a fő tartalomra

2023/02/03 - Az örökkévaló evangélium (április 8 – 14)

 

3. Az örökkévaló evangélium

Vonal Vonal

Húsvétot ünnepeltünk néhány napja, Jézus feltámadását (ha április 9-én olvasod ezt a tanulmányt, akkor pont időben vagy). Ő értünk halt meg és kelt újból életre. Ennyit érünk Isten szemében, hisz a mindent adta oda értünk, azért, hogy helyreállítsa azt, amit elrontottunk, és egy örökkévalóságon át együtt élhessünk az újjáteremtett Földön. Ilyen az Isten. Ez az örök evangélium. Nincs is jobb téma, amiről gondolkodhatnánk együtt ezen a héten. 

Játsszunk először egy asszociációs játékot! Milyen igék csendülnek fel benned, ha meghallod az evangélium szót?

„Ez Jézus Krisztus kijelentése. Azért kapta Istentől, hogy előre megmutassa a szolgáinak azokat, amiknek hamarosan és hirtelen meg kell történniük. Jézus elküldte angyalát a szolgájához, Jánoshoz, hogy jelképek által közölje vele ezeket, János pedig tanúskodott mindarról, amit látott. Ez az, amit Isten üzent, amit Jézus Krisztus kijelentett Jánosnak. Boldog és áldott, aki felolvassa, s boldogok és áldottak, akik készséges szívvel hallgatják ennek a próféciának az üzeneteit, és engedelmeskednek azoknak, mert már közeledik az idő.” (Jelenések 1:1-3)

A 2009-es szegedi missziókonferencia ifjúsági altáborában szeretett egykori professzoromat, Szigeti Jenő bácsit kértük fel, hogy tartson egy előadást Jézus visszajöveteléről egészséges teológiai látással. Régen volt már az előadás, de egy mondat (szerintem a lényeg) megmaradt bennem, és ma is az ő hangján hallom: „Jézus érted jön vissza”. Erről szól A jelenések könyve. Nézzük ezen a szemüvegen keresztül a negyedév során a három angyal üzenetét! 

Képzeld csak magad egy kicsit János apostol helyébe!

Már nagyon idős vagy, sorra kikoptak mellőled egykori barátaid, közülük majd’ mindegyik erőszakos halállal. Te sem önszántadból jöttél erre a szigetre, távol szeretett gyülekezeteidtől, hittársaidtól. Ez volt az ítélet, mert a feltámadt Krisztust hirdetted. 

A munkatáborban mára vége a kötelező feladatoknak, maradt még néhány perced, hogy az egyik szikla tetejéről nézhesd, ahogy lebukik a nap a végtelen tenger felett. Egyszer csak valami különleges dolog történik veled, mintha nem is azon a börtön-szigeten lennél, hanem valahol egészen máshol. Megfordulsz, mert hangot hallasz, és akkor meglátod Őt, akit évtizedekkel ezelőtt egy felhő takart el szemeid elől, ahogy épp felemelkedett a mennybe. Őt, akivel annyi közös történetet szereztél, hogy a világ összes könyve sem tudná azokat befogadni. Őt, akit tanítványaként követtél mindenhová, akit láttál kínhalált halni a kereszten, és akinek láttad az üres sírját is, mert feltámadt. Ott áll előtted az Emberfia, mint az Örökkévaló. Túl hatalmasnak, szentnek és megközelíthetetlennek tűnik, és összeomlasz félelmedben. Egy kéz érintése térít magadhoz, az Ő jobbkeze. Ugyanazt mondja neked, mint oly sok évvel ezelőtt a vihartól tajtékzó tengeren: „Ne félj, én vagyok”.

Igen, Ő az. A Názáreti, a Mindenható. A keresztrefeszített, a feltámadott, az Isten Szentje, a Mester. Az „első és az utolsó”. Akit ismersz, és aki most valami különlegesen fontos üzenetet akar elmondani neked, hogy megírd az övéinek.

Gondolkozz el egy kicsit János és Jézus kapcsolatán! Milyennek ismerte János Jézust? Milyen érzések lehettek benne, mikor meglátta (a félelmen túl)? És lépj egyet tovább: Neked milyen a kapcsolatod Jézussal? Mit éreznél, ha meglátnád? Szerinted felismernéd azonnal, vagy valamilyen bizonyítékra lenne szükséged? (Az sem szégyen, gondolj csak Tamásra!) A te ismereteid/tapasztalataid Jézusról honnan származnak?

Ugyanaz a Krisztus szól hozzánk A jelenések könyvében, mint akivel az evangéliumokban találkozhattunk. 

Keressetek néhány igét az evangéliumokban, az apostoli levelekben majd A jelenések könyvében is, amik Isten szeretetéről/országáról/megváltásáról szólnak, és beszélgessetek a csoportban arról, mit mondanak nektek személyesen ezek az igék!

„Ekkor ismét láttam: magasan az égen egy angyal repült. Nála volt az örökkévaló örömüzenet, hogy kihirdesse a Föld lakóinak – minden nemzetnek, törzsnek, nyelvnek és népnek.” (Jelenések 14:6)

Az evangélium elmondja, milyen az Isten valójában. Sátán az Éden óta zsarnoknak, kegyetlen önkényúrnak hazudja, de Jézus megélte itt a földön köztünk, hogy kicsoda is a mi mennyei Atyánk: „Aki engem lát, látja az Atyát” (János 14:9).

Ezt a feladatot aztán követőire hagyta, hogy legyünk Isten képmásai ebben a világban, hirdessük az evangéliumot, mutassuk be Őt, aki a végsőkig elment az emberért, aki feltétel nélkül szeret minket, aki kegyelmet és megbocsátást ad, akinek az áldozatát, ha hittel elfogadjuk, örök életünk van. Aki azért jött, hogy megkeressen és megmentsen minket, és aki azért jön vissza, hogy befejezze fő művét: az ember megváltását. 

Egy ilyen Istent érdemes továbbadni másoknak. Ennek a világnak Rá van szüksége. Erről szól a három angyal üzenete is.

Beszélgessetek a csoportban arról, hogy ti hogyan tudjátok átadni Isten szeretetét a körülöttetek élőknek? Voltak mostanában tapasztalataitok ilyen téren? Hogyan lehetne megszólítani a korosztályaitokat? Milyen missziós tevékenységet próbálnátok ki? 

Jó beszélgetést!

Andi


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...