Ugrás a fő tartalomra

2023/4/7 - Misszió a szomszédságban (november 18)


November 18 

7. Misszió a szomszédságban


A gyülekezet, mint pokoli szomszéd


Gyerekként sokat játszottam egy Pokoli szomszédok” nevű számítógépes játékkal. Ebben a játékban egyszerű a feladat: karakterünkkel a szomszéd házában kell lopakodni, csapdákat elrejteni, hogy őrületbe kergessük a gyanútlan lakót. Különböző módon mérgelhetjük fel a ház lakóját: elfűrészelhetjük karosszékét, "elejthetjük" a banánhéjat a padlón, szappannal síkossá varázsolhatjuk a fürdőszoba padlócsempéjét, vagy akár egy filctollal elcsúfíthatjuk a festményeit. A játék célja, hogy a szomszéd minél dühösebb legyen. És minél jobban sikerül feldühítened, annál nagyobb jutalmat kapsz a végén. Sokat játszottam ezzel a játékkal, és sokat elmond az emberi természetről is az, hogy van bennünk egy vágy, hogy így bánjunk a szomszéddal”.


A te gyülekezeted szerinted jó, rossz, vagy esetleg pokoli szomszéd? Te jó szomszéd vagy? Ahhoz, hogy elkezdjünk ezen gondolkodni, először is határozzuk meg, vajon mit is jelent az a szó, hogy szomszéd”. Próbáld meg definiálni úgy, hogy kitalálsz valamilyen leíró szóösszetételt minden betűjéhez, mint egy mozaikszóhoz: SZ, O, M, SZ, É, D!


Ősi alapok


A Biblia további nagyon érdekes definíciók felé vezet. A legizgalmasabb benne, hogy nem magyarul íródott, hanem más nyelveken, ezért rengeteg érdekes dolog bukkan ki, amikor ráhangolódunk a Biblia ősi hullámhosszára. A Szentírás fordítói abban a 66 könyvben, amit mi ismerünk, több tucat héber és görög szót fordítanak úgy időnként, hogy szomszéd”. Most nézzünk meg ezek közül egyet!


A rejtélyes szavunk nem más, mint a רֵעַ (ejtsd: réá). Ez a Biblia első felében egy gyakran használt szó: 183-szor találkozunk vele. Hogy elkezdj ráhangolódni a Biblia hullámhosszára, olvasd el a következő egy-két szakaszt, hátha sikerül ráérezned, merre vezet ez a furcsa héber szó. Először is, olvasd el 2Mózes 11:2-t! Ha igazán bátor vagy, 1Sám 15:28-at is keresd ki, és próbáld meg kitalálni, vajon melyik magyar kifejezés rejti a רֵעַ héber szót! Ha az segít, fordíts egy kis időt arra, hogy a szövegkörnyezetet is megnézed!


Talán legismertebb megjelenése ennek a szónak 3Mózes 19:18-ban található. Ha teheted, olvasd el ezt a szöveget is! Megint meg fogsz lepődni. Az említett héber szó, most megint egy új formájában jelentkezik: felebarát”!


Mi a csuda az a felebarát? Ez a szó rendkívül sokszor előfordul a Bibliában (pl. ismerős lehet a Tízparancsolatból, 2Mózes 20-ból, ahol ugyancsak ez a héber szó van felebarátnak fordítva). A probléma az, hogy ma nem használjuk ezt a szót. Például nekem fogalmam sincs, hogy mikor hívtam valakit felebarátomnak (szerintem soha). Maga a szó is furcsa képeket jelenít meg a fejemben.


Vissza a jelenbe


Ilyenkor jó, hogy előkaphatjuk a Keresztyén bibliai lexikont online. Azok, akik ezt a lexikont összerakták, egyetértenek velem abban, hogy ez a héber szó sok mindent jelenthet: szomszéd, embertárs, másik ember, barát, családtag, társ, stb. Egy időben nagyon elterjedt egy olyan értelmezés, ami e szót kizárólag honfitársnak, atyafinak értelmezte. Ez egy nemzetileg, nemileg, és geopolitikailag is elég szűk keresztmetszet. E megközelítés hívei szerint a szomszéd”, vagy felebarát” csak az izraeli népközösség tagja lehet, a szeretet parancsa másokra nem vonatkozik. Ha idegen vagy, nem vagy a felebarátom”. Minél másabb” az ember, annál szabadabban gyűlölhetem.


Ez egy rendkívül emberi hozzáállás, így számodra is ismerős lehet. Szerinted mi az oka annak, hogy azokat kedveljük a leginkább és legkönnyebben, akik hozzánk (nézeteinkben, lakóhelyükben, vallásukban vagy egyéb módon) közel állnak? A jövevény, az idegen, a távolinak érzett személyek nem tartoznak a szomszédaink”, felebarátaink” közé. 


Hetednapi adventistaként általában hol húzzuk meg a fogalom határát? A katolikusok a körön belül vannak, vagy kívül? A protestánsok? A gyülekezet tagjai? Mi a helyzet a munkahelyi, családi, vagy lakókörnyezeti befolyási körünkkel, vagy a más etnikumból származókkal, más vallásúakkal? (Érdekesség, hogy épp most, amikor ezt írom, tört ki háború Gáza és Izrael között. Volt olyan keresztény” ember, aki azt írta, hogy a palesztinokra atomot kellene dobni”. Ez alapján nála a palesztinok messze kikerültek a szomszéd”, felebarát” fogalmon kívülre. Ő pedig lehet, hogy a keresztény” körön kívülre került ezzel a hozzáállással.)


Kihívás


Készen állsz egy kihívásra? Gondold át a szomszéd egy új értelmezését: ahogyan a Jézus-mozgalom magyarázta azt. Jézus elindított egy mozgalmat, amelynek egészen érdekes értelmezése van a szomszéd” és a felebarát” szóról. Többször is nyaggatták a kérdéssel: Kit nem kell szeretnünk? Hol húzzuk meg a határt? Jézus mindig meglepő választ adott erre. Ha a rövid összefoglalás érdekel, olvasd el Máté 5:43-44-et! Ha egy történetet olvasnál erről a témáról, akkor Lukács 10:25-37-et ajánlom.


Próbáld a héten tágítani azok körét, akik a szomszédaid”! Akár kezdheted a lakókörnyezetedben, vagy a gyülekezet környezetében élőkkel. Van valami kreatív és innovatív ötleted, hogyan lehetsz hozzájuk kedves? Nem kell egyből nagy dologra gondolni…


H. Zsombor


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...