Ugrás a fő tartalomra

2023/4/13 - Isten missziójának célba érkezése (december 30)


 

13. Isten missziójának célba érkezése


Ha pedig mindezek így el fognak pusztulni, gondoljátok meg, hogyan éljetek! Szánjátok oda magatokat Istennek, szent és istenfélő életre! Várva várjátok, sőt siettessétek Isten Napjának eljövetelét! Azon a Napon tűzben pusztul el az ég, és az elemek szétolvadnak a hőségben.

Péter első levele 3:11-12 (EFO)


A Jelenések könyve a Biblia egyik legnehezebben, és ezért a legtöbbféleképpen értelmezhető része. Némely egyházak kevesebbet, mások – mint például a Hetednapi Adventista Egyház is – sok időt töltenek a tanulmányozásával, és különféle módokon próbálnak közelebb jutni a látomások értelméhez, és próbáljuk meghatározni, hogy ez miért fontos és hasznos a számunkra. A mai tanulmányunkban egy kicsit arról fogunk beszélgetni, hogy mit mond ez a nehezen érthető rész a misszióról.


Mi az első gondolatod ezeket hallva: Jelenések könyve, misszió? Mennyire passzolnak ezek a szavak ahhoz, amit egyikről, vagy a másikról elképzelsz?


Ha a Jelenések könyvével evangélizáció, misszió szempontjából találkozunk, akkor legtöbbünknek valamiféle “jelenések szeminárium” vagy próféciai témájú előadás-sorozat juthat az eszünkbe.


Mi a tapasztalatod, mennyire népszerűek, látogatottak az efféle próféciai tematikájú sorozatok? Milyen élményeid vannak ezzel kapcsolatban?


Most próbálj elvonatkoztatni mindentől, amit eddig a Jelenések könyvéről tudtál, és olvasd el a könyv első hét versét (A jelenések könyve 1:1-7). Mit gondolsz, hogyan vetíti előre a könyv missziós jellegét ez a néhány vers? Milyen dolgokat találsz itt, amik fontosak volnának missziós törekvéseink során, és ebben a könyvben is benne vannak?


A Hetednapi Adventista Egyház számára a kezdetektől fogva rendkívül fontos szerepet tölt be az úgynevezett “Hármas Angyali Üzenet”, amit A jelenések könyve 14:6-13-ban találhatsz meg.


Most nézzük meg egyenként a három angyal üzenetét, és próbáljuk meg megfogalmazni magunknak, hogy milyen missziós alapelveket, üzeneteket találhatunk bennük!


Mi az első angyal üzenetének lényege? (A jelenések könyve 14:6-7)


Már az első angyal üzenete is fontos részleteket tartalmaz, noha a hangsúlyt talán nem erre a repülő hírnökre szoktuk helyezni. Próbáljuk meg végiggondolni, és kielemezni a sorait!


1

Az első üzenet sarokpontjai az “örömüzenet”, a “minden nemzet, törzs, nyelv és nép” és a teremtő Isten kapcsolata. Mit jelent az örömüzenet (evangélium) az üzenet tartalmának fényében? Mi az örömhír abban, hogy “Istent tiszteljétek és féljétek! Őt dicsőítsétek, mert ítéletének órája elérkezett! Imádjátok azt, aki a Mennyet, a Földet, a tengert és a vízforrásokat teremtette!”? (A jelenések könyve 14:7)

2

Mi a második angyal üzenetének lényege? (A jelenések könyve 14:8)

Talán ez a második is örömüzenetnek mondható, még ha negatív is az esemény, amiről szól. Miért evangélizációs jellegű Babilon leomlásának ténye? Hogyan szoktuk továbbadni (jól, vagy rosszul) ezt az üzenetet embertársainknak?


3

Mi a harmadik angyal üzenetének lényege? (A jelenések könyve 14:9-13)

Talán a legtöbbet olvasott üzenet, különösen az egyházunk teológiája szerint, a harmadik angyal üzenete, ami azért vészjósló gondolatokat is hordoz magában. Hogyan használhatnánk ezt az üzenetet jól a missziónkban? Milyen örömhírt hordoz magában ez a néhány mondat?


A misszió egy nagyon nehéz dolog, mert míg egy cipész munkája befejezéseként cipőt ad a vásárló lábára, egy asztalos elkészíti a bútordarabot, addig a misszionárius munkája sokszor láthatatlan, eredménytelennek tűnhet. Isten azonban minden embert szeretne elérni az örömüzenetével, és szeretné, ha ebből mi is kivennénk a részünket. Az elmúlt negyedévben ennek a küldetésnek különböző aspektusaival foglalkoztunk, és remélem, megtaláltad benne azt a mondatot, gondolatot, irányt, amivel azonosulni tudsz, ami lendületet ad a munkában. 


Isten missziója örömhír és örömmel tölti be a munkást is. Kívánom, hogy mostantól, ha a misszióra gondolsz, te is ezt érezd, ne a szorongást vagy a nehézségeket! Köszönöm, hogy velünk tartottál az elmúlt negyedévben! Találkozunk jövőre!


Barátod, Kiki

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...