Ugrás a fő tartalomra

2024/1/6 - Felkelek (február 10)


 

Felkelek!beillesztett-kép.tiffbeillesztett-kép.tiff

De az Örökkévaló így felel: „Most már felkelek!
A nyomorultak segélykiáltására felelek,
megmentem a szegényeket,
megszabadítom azokat, akik arra várnak!” (Zsoltárok 12:6)

“Most már ideje felkelni!” - hallatszik a jól ismert mondat az ajtón túlról, de valahogy nem visz rá a lélek. Persze, kikiabálok, hogy megnyugtassam, de azért még a szemem csukva, és a takaró alól is épp csak nyaktól fölfele látszik valami. Mindjárt kelek. Csak még öt perc. Mi az az öt perc? Nem azon fog múlni a késés. Én gyorsan összeszedem magam. “Mostmár tényleg ideje felkelni!” - Már a nyitott ajtóból szól a hang. Jól van… Most tényleg felkelek!

Emlékszem, hogy diákként szinte minden napom így kezdődött. Kikászálódtam az ágyból, majd fel a ruhát, egy falat reggeli, aztán rohanás a buszra. Hú, de nem szerettem felkelni.

Kicsit neked is olyan, mintha Isten is halogatná a “felkelést”? Te nem szoktad néha úgy érezni, hogy Isten alszik, és nem figyel, mert ha figyelne, biztos tenne valamit?

Láttad a Gyűrűk Urát? (Esetleg olvastad?) Emlékszel a jelenetre, amikor a legelején Gandalf a következőket mondja Frodónak: “Egy mágus sosem késik, Zsákos Frodó! És korán se jön soha. Pontosan akkor érkezik, amikor akar.” Valahogy így működik Isten is. Nem késik, csak nem a mi elképzeléseink szerint időzít. A fenti igében nem azt ismeri be Isten, hogy egész eddig halogatta a munkát. Pusztán azt mondja, hogy lesz egy pillanat, amikor felkel, és ebben biztos lehetsz.

Gondolkodtál már azon, hogy Isten miért nem tesz semmit amikor a világ tele van kihasznált, elnyomott, kizsákmányolt emberekkel? Mit gondolsz, miért nem ragadja ki őket ebből a helyzetből?

Rengeteg ember elnyomásban él jelenleg a világon. Ha csak arra gondolunk, hogy hányan dolgoznak éhbérért, vagy végeznek gyakorlatilag rabszolgamunkát, máris egy hatalmas embercsoporttal állunk szemben. Mégis azt kell mondanom, hogy ez nem csak róluk szól.

Milyen kizsákmányolási formákat különböztetnél meg? Szerinted megkülönböztethetjük az ezekhez való hozzáállásunkat? Szerinted Isten tesz különbséget?

Isten a szeretet. Amikor azt olvassuk, hogy haragra gerjed, az sosem a gyűlölete miatt van, hanem a szeretete miatt. Isten szeret téged, a szomszédot, a kölyköt, aki rágcsálja óra közben a radírt, a sofőrt, aki áthajt a piroson… Mindenkit szeret.

Ez olyan, mint amikor a gyerekek veszekednek, és a szülő igazságot tesz köztük. Nem azért csinálja, mert az egyiket jobban szereti, a másikat meg kevésbé. Azért tesz rendet, mert szereti őket, és a köztük lévő kapcsolatot félti. Egymás haját tépve nehéz játszani.

Isten is azt szeretné, ha mi emberek egymással jó kapcsolatban lennénk. Szeretné, ha te és én, ha nem is puszipajtások lennénk, de normálisan élni tudnánk egymás mellett, úgy, hogy nem ártunk egymásnak. (Esetleg ha szükséges akár segítünk is egymásnak.) Isten a szeretet, de ez azt is jelenti, hogy mint a szülő, rendet tesz a gyermekei között.

Neked is félelmetes az ítélet gondolata? Hogy szoktad elképzelni azt, hogy Isten ítél? (Nyugi, nem kezdünk fenevadozni!)

Emlékszem mennyire rettegtem az ítélettől régen, és mennyit kellett tanulnom, hogy ne érezzek így. Hadd segítsek egy kicsit, hogy a benned levő esetleges feszültséget kicsit oldjam! Első dolog amit ismételten szeretném ha az eszedbe vésnél Istennel kapcsolatban: Ő a szeretet. Ha ez így van, akkor valahogy az ítélet sem szólhat arról, hogy ki kerül a jó vagy rossz oldalra a listán. (Az egy másik sztori. Ezt a Mikulás csinálja.)

“Mert Isten úgy szerette az embereket, hogy az egyszülött Fiát adta oda cserébe értük, hogy aki hisz a Fiában, az ne pusztuljon el, hanem örök életet kapjon.” (János 3:16)

Gondolom ez az ige nem új neked, max más fordításban olvastad eddig. Kicsit értelmezzük együtt!

1.: Kiket szeretett Isten? Kik tartoznak bele a csoportba?

2.: Kit áldozott fel? Ki volt számára Jézus?

3.: Miért áldozta fel Jézust?

4.: Mi Isten célja minden emberrel ezek szerint?

Tudom, ezek pofon egyszerű kérdések, de kicsit gondold végig, mert ez az alapja mindennek! Isten szeretné, ha te és én vele lennénk örökre. Ő felkel, hogy rendet tegyen. (“Ítéletet mondjon”.) Ez az ítélet nem arról szól, hogy kapsz majd egy jó nagy sallert. Isten ítélete érted, és nem ellened szól. Az Ő vágya, hogy szabad legyél, nem az, hogy szenvedj vagy félj.

Isten felkel. Mostmár felkel. Elkezdi a rendrakást, hogy te és én szabadok legyünk, és vele együtt lehessünk örökké. Én már alig várom. Hát te?

Dávidbeillesztett-kép.tiff


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...