Ugrás a fő tartalomra

2025/3/2 – Az égő csipkebokor (július 12)

 


2. Az égő csipkebokor (Július 12.)


A tervek arra valók, hogy felrúgjuk őket, legalábbis az akciófilmek erre tanítanak. A főhős kitalálja, hogy hogyan fogja megoldani a problémát, legyőzni az ellenfelet, majd a film hátralevő 30 perce arról szól, miként baltázza el itt-ott a dolgot (kivéve persze John Wick).


Mózes élete tele van ilyen tönkrement tervekkel. Egy jó kis kimenekítési tervvel, de erről az előző tanulmányban olvastatok. A terv sikerül, és a következő terv, hogy Mózes majd nagy ember lesz Egyiptomban. Ez persze befuccsol, és helyette elmenekül Midiánba és pásztornak áll. Nem éppen áhított előléptetés, de megteszi. Legalábbis neki tetszik. Majd jön egy nagy esemény ami tönkreteszi ezt az idilli állapotot, és elkezdődik a Biblia egyik leghíresebb történetsorozata.


Neked volt már olyan, hogy elterveztél valamit és valahogy teljesen máshogy alakult minden? Volt hogy jobb lett a vége mint az eredeti terv?


Mózes élete többször is felfordul. Először amikor elmenekül, aztán amikor visszamegy Egyiptomba. Na de most nézzük meg miért is megy vissza, nézzük meg az égő (és beszélő) csipkebokor történetét! (2Mózes 3:1-4:17) Kezdjük az elején:


“Majd ezt mondta: Én vagyok atyádnak Istene, Ábrahám Istene, Izsák Istene és Jákób Istene. Ekkor Mózes eltakarta az arcát, mert félt rátekinteni az Istenre.” (2Mózes 3:6)


Miért van szükség arra, hogy Isten bemutatkozik Mózesnek? Isten hogy mutatkozik be ma nekünk? Te hogy ismerted meg Őt?


A beszélgetés első fele Isten bemutatkozása és Isten indítéka, hogy miért akar foglalkozni a népével. Isten mint egy együttérző Isten, biztosítja Mózest, hogy figyel a saját népére. Észrevette a fájdalmas kiáltásokat, és meg akarja menteni őket. (2Mózes 3:7-10)


Aztán jön egy rész, ahol Mózes szabadkozik. Bemutatkozik egy nem túlzottan magabiztos, eléggé határozatlan személy, aki inkább a foteljében nézné végig a műsort ha tehetné. Kifogás kifogás hátán. “Kinek nézel te engem…?” (2Mózes 3:11) “Mi van ha nem hisznek nekem?” (2Mózes 4:1) “Légyszi ne! Én nem vagyok jó szónok!” (2Mózes 4:10) Végül már nem csak kifogás hanem könyörgés: “Kérlek ne engem! Bárki mást csak ne engem!” (2Mózes 4:13)


Olyan ez, mint amikor elöntöd hogy el fogsz járni futni. Minden alkalommal találsz egy jó kifogást miért ne menj.


Neked milyen kifogásaid vannak? Gondolkoztál már rajta, hogy milyen feladatod lehet a közösségben ahol vagy?


A történet végén mégis Isten győz. Meggyőzi Mózest, és mi ezért ismerhetjük a nevét mint nagy szabadító.


Mindenkinek vannak tervei. Szeretnénk ha egy bizonyos úton haladna a történetünk. Ez nagyon  sokszor nem így történik. Isten terve nem egyezik a miénkkel, és ha úgy van, bele is szól. Közbeavatkozik, és másfelé terel bennünket, mi pedig vállalhatjuk vagy kifogásokat kereshetünk.


Isten ma hív téged hogy vegyél részt a terveiben. Ne kifogásokat keress! Kelj fel és tedd a dolgod!


Dávid


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...