Ugrás a fő tartalomra

2013/1/9 - A házasság Édenből eredő ajándéka

„Nem jó az embernek egyedül lenni, alkotok hozzáillő segítőtársat.” (1 Móz 2:18)

Értékeld 1-től 10-ig terjedő skálán, hogy mennyire fontos neked a házasság (1 – egyáltalán nem fontos, 10 – nagyon fontos)!

1      2      3      4      5      6      7      8      9      10
Válaszd ki az alábbi idézetek közül azt, amelyikkel a leginkább egyetértesz! Válassz egy másikat is, amelyik a legkevésbé áll közel hozzád!
A szerelem csak alapfeltétel a házasságban, de nem elégséges. Emberség is kell hozzá. (Hajnal Gábor) 
Szép a házasság, de minden reggel ugyanazzal a fejjel találkozni a párnán... (Jókai Anna)  
Minden házasság, akár boldog, akár boldogtalan, végtelenül érdekesebb a mégoly szenvedélyes szerelemnél is. (Wystan Hugh Auden)
Semmi más nem határozza meg oly mértékben az ember életét, mint házastársának megválasztása - sem a szülők, sem az iskola, még a szerelem sem. A házasság mindig több két ember matematikai összegénél. A felismerhetetlenségig kiteljesítheti vagy beszűkítheti azokat, akiket oly szorosan egymáshoz köt. (Robyn Sisman) 
A szerelem, ahol nincs, házasság után megjő; ahol pedig van, elpárolog. (Szigligeti Ede) 
Lehet, hogy nem is olyan jó ötlet feleségül venni azt, akire világéletünkben vágytunk. Lehet, hogy miután megszereztük, ráununk, hogy azután valaki más után vágyakozzunk. (Jeffrey Eugenides) 
A házasság célja, hogy egységet alkossunk. "Jóban, rosszban" együtt kívánjuk leélni az életünket. (Gary Chapman) 
A házasságban meg lehet osztani azokat a gondokat, amelyek házasság nélkül nem is lennének. (Ismeretlen) 
- A házasság maga a vég. - Szerintem meg a kezdet. - Armageddon. - Születés.  - Rabiga. - Rendszer. - Egy nő szolgálata. - Élő és működő kapcsolat. Két ember szövetsége, esetleg gyermekáldás a magányos öregség ellen. (Sherlock Holmes 2. - Árnyjáték c. film)

KÉPMÁS

Azt szokták mondani, hogy ahogyan Isten képe, képének mása az ember, úgy a Szentháromság közti kapcsolat képmása a házasság. De ha ez így van, akkor miért két ember házasodik össze, miért nem három?
Talán azért, mert az ember bűnös, és nem érhet a tökéletes isteni kapcsolat nyomába, így eggyel kevesebb szereplő vesz részt a földi házasságban. A házasság intézménye azonban az Édenből ered, még a bűnbeesés előtti időből (1 Móz 2:24).
Olvasd el Préd 4:12-t! Ki a harmadik a hármas fonálban? A gyerek? És ha nincs gyermek, akkor nem teljes egy házasság?
Érdekes belegondolni, hogy az embernek mennyire szüksége volt már a bűn megjelenése előtt is arra, hogy Isten ne kívülálló személy legyen, hanem a házasság harmadik tagja...
Mi változna a házasságokban, ha így állnánk hozzá?
Mi segíthet, hogy ahogy a második személyről, úgy a harmadikról se feledkezzünk meg?

TÖKÉLY

Mi kell a jó házassághoz? Gondold végig, és írj le 5 dolgot, ami a legfontosabb számodra!
Talán nem mondunk valótlant, ha kijelentjük, hogy tökéletes házasság nincs. Abban az értelemben legalábbis, hogy nincs olyan kapcsolat, amelyikben ne lennének gondok, ellentétek vagy sérelmek. Ezt a sokan minden nap a saját bőrükön is megtapasztalják...
Ha nem tökéletes az ember házassága, akkor mit tehet érte? Fontos szerinted, hogy arra törekedjenek a házastársak, hogy minél tökéletesebb legyen a kapcsolatuk?

Mi számít házasságtörésnek? Te hol húzod meg a határt? Hasonlítsd ezt össze Mt 5: 27-28-al!
Meg lehet-e bocsátani a megcsalást? Te képes lennél rá?
FELADAT
Keress a Bibliában példákat házasságokra! Válassz ki egyet, amelyik a legközelebb áll a szívedhez!
Mi az, amit te is hasonlóan szeretnél csinálni? Mit nem?


Tami

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...