Ugrás a fő tartalomra

2014/4/3 - Kitartás a kísértésben

Szia! 

Bár lehet, hogy kísértést érzel arra, hogy ne olvasd végig, de legyél kitartó. Talán megéri. 
Oké, hasonló, kicsit frázis gyanús mondatokat gyakran mondunk egymásnak, amikor egy közeli barátunk vagy ismerősünk egy feladattal gyürkőzik az életben. Jogosan tesszük fel a kérdést: Meddig legyek kitartó?

Na, kezdjük az elején! Gyakran szoktam mondani, hogy „a Sátán ott dolgozik, ahol sok munkája van”. Ilyenkor az egyik leggyakoribb eszköze a kísértés. De mi is ez?

Egy barátom azt mondta nekem egyszer: „Istennek a mi életünkben egy célja van. Az, hogy üdvözülj. Minden más csak ráadás.” A helyes állapot az, amikor Ővele járunk, benne élünk. Tudjátok milyen ez a hétköznapokban? Ez egy olyan dolog, amikor boldog vagy. Amikor tudod, hogy fogják a kezed. Nyugodt maradsz akkor is, ha már látod záródni a hullámokat a fejed felett. Na, ez az, amit Sátán nem nézhet ölbe tett kézzel. Éppen ezért tisztában kell lennünk a kísértés eredetével. Honnan ered a kísértés? Miért vagyunk rá vevők?
Van egy rossz hírem. Bennünk van a hiba. Éppen ezért olyan nehéz sokszor észrevenni vagy gondolkodni róla. Előszeretettel találunk bűnbakot, amikor kiutat keresünk. Sokszor megkérdezhetjük, hogy „miért engedi ezt meg?”. Fontos tudnunk, hogy „…. az Isten a gonosztól nem kísérthető, és ő maga sem kísért senkit a gonosszal. (Jak1,13) Egyszer szabad döntést ígért nekünk és ezt meg is tartja. Akkor is, ha a rossz mellett döntünk. Csak viselnünk kell a következményeket is.

Érdemes felidézni a paradicsomban történteket. Szerinted volt esélye Évának vagy Ádámnak nemet mondani? Voltunk már mindannyian olyan helyzetben, amikor egy nálunk sokkal dörzsöltebb féllel kellett vitatkoznunk. Lehet, hogy csak én voltam így, de gyakorlatilag olyan, mintha zsinóron rángatnának. Minden érvet megkérdőjelez. Ez ott sem történt máshogy. Csak egy kérdés hangzik el. Sátán céljának szempontjából jókor, jó időben. Akkor miért mondja a Biblia, hogy „… mindenki saját kívánságától vonzva és csalogatva esik kísértésbe”? (Jak1,14) Ádám és Éva is pont ugyanígy érvelt….nem én! De! Mindegyikünkben megvan a saját kívánság. Sátán éppen ebben „segít”, hogy ezt felerősítse. És itt értem el a lényeghez. Ugye nem tudjátok mi az a manipuláció? Nem? Vagy lehet, hogy az előző ’nem’ is már manipulatív? A manipuláció definíció szerint ez: a célszemély nincs tudatában a befolyásoló szándéknak, de annak megfelelő választ ad.

Hogyan tud egy egyszerű kívánságból célt érni Sátán? Hát így: „Azután a kívánság megfoganva bűnt szül, a bűn pedig kiteljesedve halált nemz.” (Jak1,15) A bűn nem ott kezdődik, hogy bánkódunk az üres fagyisdoboz felett. Ott indul a bűn gyökere, amikor valaki nem bízik Istenben. Sátán sikerrel használja azt a módszert, amivel az angyalok egyharmadát is megtévesztette (Jel 12:4, 7-9). Kételyt ébresztett Évában Isten jellemét illetően (1Móz 3:1-5). A bűn mindig fejben kezdődik. Évához hasonlóan talán a bűnös tett feltételezett „előnyeire” gondolunk, majd kezd hatalmába keríteni a képzeletünk, jönnek az érzéseink. Talán már előfordulhat, hogy a gondolat a fejünkben, szokásainkban is gyökeret vert. Ezt hívják meggyőzésnek. Már tudatában vagyunk a befolyásoló szándéknak, és az ennek megfelelő válaszhoz belső meggyőződést alakítunk ki. Ekkor már nem is biztos, hogy kísértésről beszélünk. Ez már egy harc a bűn ellen. Az ellen, ami csak rövid távon, látszólag tűnhet „jónak”, de hosszú távon „halált nemz”. 


Mit jelent akkor tehát kitartónak lenni? A legveszélyesebb az, ha tudatában sem vagyunk a kísértésnek. Ezt csak úgy tudjuk megfékezni, ha állandóan van egy hiteles kép előttünk. Ezt magunknak kell ott tartani. A mindennapok problémái között talán „észre sem vesszük, hogy mellettünk áll” és csak rövid távon gondolkozunk. Kitartás kell ahhoz, hogy megismerjük Isten igazi jellemét. Felismerjük minden élethelyzetben, minden döntésünkben, minden pillanatban. Tudatában legyünk annak, mit kérdeznek…” Hogy meddig legyek kitartó? Meg fogod tudni, ha felismered!




NaTomi

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...