Ugrás a fő tartalomra

2015/1/3 - Élet-halál kérdése

„Mert Szövétnek [fényforrás] a parancsolat, és a tudomány világosság, és az életnek útja tanító-feddések” (Példab. 6:23)
Jogosan merül fel bárkiben a kérdés: vajon mit is jelent az, hogy valami élet-halál kérdés? Ez valami olyasmit jelenthet, hogy vannak dolgok, melyek eldöntése az életünk javát szolgálhatja, vagy pedig az ellenkező dolgot, vagyis halált vonhat maga után.

Nagyon érdekes, hogy Isten a Bibliát, vagyis annak minden tanítását is ebbe a kategóriába sorolja, ugyanis az alapige pontosan erről beszél.

Mit jelent az, hogy a fényforrás a parancsolat? (Példabeszéd 6:23)

A Biblia több helyen is beszél arról, hogy Isten parancsolata, vagy bővebb értelemben véve az Isten minden a Bibliában kinyilatkoztatott beszéde jó, vagyis a legjobb, de sajnos, mi fiatalok, általában nem látjuk azt, hogy ez mindig igaz ránk nézve. Jakab még úgy is nevezi, hogy ez a „szabadság törvénye”. De hogyan lehet szabadságnak nevezni azt, amiben nagyon sok olyan dolog van, amit mi emberek tiltásnak élünk meg? Kivel, vagy mivel lehet baj?

Nos, azt bizton mondhatjuk, hogy nem a Bibliával van baj, hanem velünk, de erre általában sajnos csak sok csalódás és fájdalmak sorozata után jövünk rá. Ha azt vizsgálnánk, hogy Isten miért mond NEM-et bizonyos dologra, és, hogy az csak és kizárólag a mi javunkat szolgálja, egészen másképpen láthatnánk, a valós oldalt, sőt ha mi magunk tisztán látnánk a dolgokat, mi sem választanánk másképpen. Azért gyújtunk fényt, hogy jól, sőt jobban lássuk a dolgokat. Amikor a Bibliát vesszük a kezünkbe, akkor azt láthatjuk, hogy azok a dolgok, amelyekkel kapcsolatban Istennek a mi véleményünkkel ellenkező az álláspontja, az nem azt jelenti, hogy el akarja venni az örömünket, vagy, hogy nem akarja, hogy boldoguljunk, hanem éppen ellenkezőleg; távol szeretné tartani tőlünk a csalódást, és minden azzal járó fájdalmat. Ez pedig abból a tulajdonságából ered, hogy úgy szeret minket, mint senki más az univerzumban, még akkor is, ha mi ezt nem akarjuk elhinni.

Milyen tudományról, és kinek a tudományáról beszél a Biblia? 
„Úgy szóljatok és úgy cselekedjetek, mint akiket a szabadság törvénye fog megítélni” (Jakab 2:12)
Ez a tudomány nem csak és kizárólag Istenről beszél nekünk, hanem önmagunkról is nagyon sokat árul el. Bár Istenről szól ez a tudomány, de ha belenézünk ebbe a tükörbe, megmutatja, hogy milyen állapotban vagyunk (vagyok). Minél többet látok ebből a tudományból egyre inkább láthatom, hogy mire van szükségem ahhoz, hogy az életem egyenesbe jöjjön. Bár a törvény nem tud megtisztítani, mert nem is ez a szerepe, de elvezethet Krisztushoz, Aki megtisztít, és helyre állít. Megláttatja, hogy hol vagyok még hibás, de meg is szabadít, amennyiben igénylem az Ő szabadítását.  

Tudnátok olyan eseteket említeni, hogy milyen az, amikor tanító feddéseket alkalmazunk egymással szemben? Említsetek erre példákat kisebb csoportokban!
A Biblia bizonyságot tesz arról, hogy Istennek mennyire fontos az ember. 5Móz 30:19 alapján láthatjuk, hogy Isten mindent megtett és tesz azért, hogy mindenki üdvösségre jusson. Bár Isten megtette értünk a száz százalékot, de mégis tőlünk függ a választás. Minden esetben az értékrendünkről van szó, vagy azt is mondhatjuk, hogy el kell dönteni, hogy mit szeretünk jobban. Szeretjük e a világot és annak minden csábos dolgát, ami időleges, vagy pedig elfogadjuk Isten ajándékát ami örök. Éppen ezért mondja a Isten, hogy válaszd az életet.

Jerry

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...