Ugrás a fő tartalomra

2015/1/7 - Küzdelmek között

„Jobb egy falat száraz kenyér békességgel,
    mint a folytonos lakomázás veszekedéssel.”
(Példabeszédek 17:1)
Mikor vacsoráztál igazán jót? Van olyan étkezés, ami igazán emlékezetes lett számodra? Emlékszel még hogy mit ettél akkor?
Nem tudom te hogy vagy vele, de én nem az ételre emlékeztem vissza. Persze van olyan, amikor olyan finomat sütött, vagy főzött valaki, vagy különlegeset, hogy maga az étel is megmarad, de ez a kevesebb. Emlékeszem olyanokra, amikor körbeültük az asztalt testvéreimmel, szüleimmel, barátokkal, és alig tudtunk egy pár falatot enni, mert annyira nevettünk. Nem ettem különlegeset, de mégis olyan volt a társaság, hogy egy életre megmaradt maga az élmény.

Nagyszerű! Akkor meg is lennénk a leckével! (Gondolod...) Egyszerű a képlet. Olyanokkal kell leülni enni, akikkel jóban vagyunk. Akikkel tudjuk, hogy jó kedvű lesz a beszélgetés! Remek!

Van egy rossz hírem... Ez nem fog menni. Nem az hogy jó társasággal ülsz le, hanem az, hogy mindig ilyen lesz a helyzet. Gondolj csak bele! Mindig vannak feszültségek. Ha két ember soha nem vitatkozik, akkor ott nagy bajok vannak. Hogy miért? Azért, mert akkor vagy tökéletesen egyetértenek mindenben (de ilyen nincs), vagy azért, mert valaki mindig elhallgatja a véleményét.

Ezek szerint kell veszekedni. Na de ez a kettő hogy illik össze? Most akkor jó kedvvel beszélgessünk, vagy veszekedjünk? Igazad van, dönteni kéne. Azt hiszem én a kettő között javasolnék valamit. Minden emberrel valamiben különbözik a véleményünk. Ezzel semmi gond nincs. A lényeg hogy ezt meg tudjuk beszélni. Ne háborút indítsunk, hanem beszélgetést. Nincs tökéletes emberi kapcsolat. Nincs olyan, hogy nincs összezörrenés. A baj az, ha ezt előbbre helyezzük, mint a kapcsolatunkat vele.

Na jó! Tényleg igaz. Ez így szép, de mi van, ha a másik még ártott is nekem? Hajajj... Ez már keményebb dió! Mikor éreztél olyat, hogy a másik bántott, beszólt, keresztbe tett neked, de mégis le kellett vele ülnöd beszélni, esetleg még segíteni is neki?

Mostanában mindkét oldalon voltam ebben a történetben. Voltam az akinek keresztbe tettek, és voltam az aki másnak tett keresztbe. Mikor a barátommal összezörrentünk, eleinte még nehezen beszélgettünk, később többször átbeszéltük a dolgot. El kellett küzdenünk addig magunkat, hogy végre feszengés nélkül el tudunk mondani egymásnak dolgokat. Nem volt könnyű út, nem volt kellemes, de meg kellett tenni.

Akkor végülis mit kell tenni? Egyszerű. Ha valaki ártott neked, beszéld meg vele négy szem közt! Mondd el neki mi bánt, és próbáljátok tisztázni! A lényeg, hogy légy őszinte! Nincs annál rosszabb, mint amikor a barátod nem meri, nem tudja, vagy nem akarja a szemedbe mondani az igazságot. Nem tudom hogy vagy vele, de én nem szeretem amikor nekem hazudnak. Ha viszont nem szeretem, akkor én sem tehetem ezt mással. Mondd el a barátodnak, hogy mi bánt, és beszéld meg vele, hogy ismét jó legyen a kapcsolatotok!

Rendben, de mi van akkor, ha azt láttam ahogy mással tett rosszat az a barátom, nem velem? Mit tegyek, ha egy másik embert károsított meg, bármilyen értelemben?

Mindenek előtt vizsgáld meg a helyzetet, és mérlegeld, hogy bele kell-e szólnod! Ha nem, ha azt látod, hogy ők rendezik, akkor hagyd! Ha közbe kell lépj, a következő lépés, hogy mindkét oldalt kérdezd meg! Ne tudjanak azzal vádolni, hogy elfogult vagy. Nézd meg, hogy melyik oldal mit tett, és csak utána tegyél bármit is! Ha ezt megtetted, és úgy érzed, hogy átlátod a helyzetet, üljetek le ketten, és mondd el neki mit gondolsz! Ez viszont a legkritikusabb pontja a történetnek. Ha azt érzi, hogy támadod, könnyen lehet hogy nem hallgat rád, vagy csak visszavág, csak veszekedni kezd. Ezt te sem akarod, úgyhogy jól válogasd meg a szavaidat! Közeledj szeretettel, segítséget nyújtva, nem pedig kioktatva, tanácsokkal dobálózva! Ha kell, vigyél magaddal egy tanút, aki veled együtt látta a történteket, és próbáljatok ketten beszélni vele! De a lényeg, hogy barátsággal közeledj!

Próbálj ki valamit! Miután beszéltetek, imádkozzatok együtt! Ha túl vagytok rajta, menj haza, és imádkozz esténként egy hétig minden este érte! Isten segíteni fog rendezni a konfliktusokat.

Le is tudtuk az egészet. Elmondtuk a problémáinkat, beszéltünk róla, meghallgatta, megfogadta. Mi a következő lépés? Nem lehet ennyire egyszerű.

Igazad van. Két dolog még hátra van! Lépj tovább, és legyél a barátja!
Két tál étel: 
- Egy bögre béke
- Egy csipet jó kedv
- Két evőkanál barátság 
- Egy hatalmas Isten
Jó étvágyat! :)

Dádi

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...