Ugrás a fő tartalomra

2015/2/12 - Jézus Jeruzsálemben

Jézus 30 évéből – amit a itt a földön élt – az utolsó hetét Jeruzsálemen töltötte. Jézus életében Jezuzsálem mindig központi helyet foglalt el, mégis ez volt a legeseménydúsabb időszak mind közül, amit itt töltött. Igazi kalandos utazás volt ez egészen a dicsőséges bevonulástól kezdve keresztre feszítéséig. Fel tudsz sorolni pár eseményt, ami ekkor történt vele?
A bevonulásról Lukács 19:28-40-ben olvashatunk:
„Amikor az Olajfák hegyének lejtőjéhez közeledtek, Jézus követőinek sokasága ujjongó örömmel, hangosan dicsérte Istent azokért a csodákért, amelyeket láttak. Ezt kiáltották: Áldott a Király, aki az Örökkévaló nevében jön! Békesség a Mennyben, dicsőség a magasságban Istennek!” (Lukács 19:37-38)

Gondold el milyen igatottak lehettek a tanítványok: egy királyt vártak, ám nem azt kapták amire számítottak - annál sokkal jobbat. Tudták, hogy így lesz, mégis emberien gondolkodtak és nem voltak benne biztosak, hogy ez így a tökéletes. Hasonlóan érezhették magukat, mint hogyha elmennél egy olyan cukrászdába, ahol még eddig nem jártál és kérnéd a kedvenc fagyidat. Elmondanák, hogy nem olyan az íze, mint amire számítanál. Megveszed, megkóstolod. Lehet, hogy még finomabb is, mint amilyent szerettél volna, de mégis csalódott vagy, mert nem azt kapod, amit vártál. 
Milyen hamis elvárásokkal találkoztál már? Milyen elvárásokat támasztunk Isten és a Biblia felé? Mit tudunk ebből tanulni, hogyan kezelhetjük?

Nem sokkal később olvashatjuk, hogy Jézus megtisztította a templomot. (Lukács 19:45-48) „Ezt mondta nekik: »Meg van írva: Az én Házamat imádság házának fogják nevezni.«” A templom Isten háza, a megváltást vetítette elő, ezért volt fontos, hogy megtisztítsa.  Nem az emberekkel volt a proléma, hanem a viselkedésükkel. Hogyan kell viselkednünk egyénenként és egy közösség tagjaként?  Ehhez olvasd el Efézusiakhoz írt levél 2: 20-21-et is!

Ha tovább olvassuk találkozhatunk a szőlőművesek példázatával (Lukács 20:9-19). Ez röviden arról szól, hogy egy gazda elküldte a szolgáit a szőlőskertbe, hogy a bérlőktől elhozzák a neki jutó részt, de mindegyiket megverték. Végül elküldte saját fiát, mivel őt szerették, de őt is megverték, megölték a saját irigységük miatt, hogy övék legyen a föld. A törvénytanítók és főpapok rájöttek, hogy ez róluk szól és Jézus a fiú. Mi Isten munkatársai vagyunk. Nincsenek prófétáink, mégis meg kell értenünk Isten üzenetét. Hogyan tudjuk ezt megtenni? Milyen taktikát használsz?
A tövénytanítók és főpapok ezután csapdába akarták csalni Jézust és feltettek neki egy ravasz kérdést: Kell-e adót fizetnünk? (Lukács 20:20-26) Jézus erre nagyon diplomatikusan válaszol: „Akkor adjátok meg a császárnak, ami a császáré; és Istennek, ami Istené!” Érdekes, hogy az eredetiben így olvashatjuk: adjátok meg a császárnak, amin a császár képe van és Istennek amin Isten képe van. Azaz Istennek az embert.
Jézus életéből is azt látjuk, hogy Isten ad megoldást, méghozzá a tökéletes megoldást, ám mi mégis elszomorodunk, ha nem az történik, amit elképzeltünk. Az ő terve a lehető legjobb és ezt mi is tudjuk, csak néha nehéz elfogadni. A legjobb megoldás, ami mindannyiunkra ugyanúgy érvényes: a megváltás. Tehát ha csalódsz a fagyiban, de még így is finom, akkor ne bánd, inkább örülj neki! Hogyan tudunk ebben reménykedni?

Hajni

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...