Ugrás a fő tartalomra

2016/1/9 - A nagy küzdelem és az őskeresztény egyház

Jézus elment. Itt hagyta a tanítványait egy nagyon nehéz feladattal:
„Mennyei Atyám minden hatalmat nekem adott a Mennyben és a Földön. Ezért menjetek el a nemzetekhez, és tegyetek tanítványommá minden embert az egész világon! Merítsétek be őket az Atya, a Fiú és a Szentlélek nevébe! Tanítsátok őket, hogy engedelmeskedjenek mindannak, amit én parancsoltam nektek!” (Máté 28:18-20a - EFO)
Összegyűjtöttem néhányat azok közül a problémák közül, amivel az első időkben ezeknek az embereknek szembesülniük kellet.
  • Aki a barátjuknak mondta magát, otthagyta őket, már nem láthatták szemtől szembe, nem beszélgethettek vele úgy, mint korábban.
  • Ez a barát rájuk bízta egy olyan feladat folytatását, amiért őt már egyszer megölték, így nem elképzelhetetlen, hogy rájuk is ez vár.
  • Csapatuk nagy része tanulatlan, egyszerű ember, nyelvismeret, szónoki és teológiai tanulmányok, illetve tudományos ismeretek nélkül.
  • Azt a feladatot kapták, hogy kb. hetvenen fogják magukat, és a világon élő összes embernek beszéljenek Jézus szeretetéről és megváltásáról.
  • A zsidók - akikhez tartozónak vallják magukat - ferde szemmel nézik, sőt, üldözik őket.
  • A rómaiak zsidó szektának tartják, és üldözik őket.
  • Van, aki a csodatevő erejükre pályázik, arról faggatja őket, még pénzt is felajánl érte.
Ahogy nő a létszámuk, úgy szaporodnak a megoldandó konfliktusok a közösségen belül is:
  • Míg néhányan mindenüket beteszik a közösbe, vannak, akik hazudnak erről.
  • Összevesztek, hogy a görögös kultúrájú vagy a zsidó hagyományokhoz ragaszkodó családok nőtagjai szolgálnak vajon többet.
  • Kérdés közöttük, hogy csak a zsidókat kell megkeresni a más nemzetbeliek között, vagy a pogányok is üdvözülhetnek?
  • Azok az emberek, akikkel találkoznak mindezek közben, teljesen máshogy képzelik el a hitük megélését, vagyis nem követnek bizonyos zsidó hagyományokat.
  • Egyéni nézeteltéréseik vannak.
Lehetne még sorolni, hogy milyen külső és belső problémákkal kellett megküzdeniük az első keresztényeknek. Van esetleg ezek között olyan, ami hasonló a te problémáidhoz?
Ha megnézzük ezeket a történeteket egyesével, azt látjuk, hogy igyekeztek békésen megoldani ezeket a konfliktusaikat. Gyűjtsétek össze, hogy hogyan!

Az első keresztények tisztában voltak egy nagyon fontos dologgal, amit mi hajlamosak vagyunk elfelejteni: mielőtt Jézus elment a földről, két dolgot ígért meg:
Biztosak lehettek benne, hogy állandóan veletek leszek. Igen, veletek maradok minden nap, amíg ez a korszak véget nem ér!” (Máté 28:20b - EFO)
Ezeket a dolgokat én magam mondtam el nektek, amíg veletek voltam. Később azonban majd az a Segítő — a Szent Szellem — fog megtanítani titeket mindenre, akit az Atya küld hozzátok, hogy engem képviseljen. Ő majd emlékeztet titeket mindenre, amit nektek mondtam.(János 14:25-26 - EFO)
Mit gondolsz, hogyan segítették ezek az első keresztényeket?
Hogyan tudjuk keresztényként kezelni a saját külső és belső problémáinkat? Gyűjts példákat a korai keresztények életéből!
Szerinted baj az, hogy keresztényként nem értünk mindenben egyet?

Bogi 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...