Ugrás a fő tartalomra

2016/1/8 - Bajtársak

Egy darabig eltöprengtem azon, hogy mit jelenthet ez a cím. De végig gondolva a tanulmányt, azt hiszem nagyon találó, mert Isten a bajtársainak hív el minket, hogy Vele járjuk ez a világot és tegyük azt, amire elhívott minket.
„Ti pedig a barátaim vagytok, ha folyamatosan megteszitek, amit parancsolok nektek. Ezentúl már nem szolgák vagytok, mert a szolga nem tudja, hogy az ura mit és miért tesz. Mostantól fogva a barátaim vagytok, mert mindent elmondtam és megmutattam nektek, amit az Atyától hallottam és tanultam!” (János 15:14-15 — EFO)
Itt van Jézus tanítványi köre. Ennél színesebb társaságot azt hiszem sehogy sem lehetett volna összeválogatni. A szabadságharcos partizántól a kollaboráns vámszedőig, a művelt könyvmolytól az egyszerű halászig bezárólag. Viszont egy dolog közös volt bennük: annak ellenére, hogy mindegyik tisztában volt saját méltatlanságával és alkalmatlanságával, mégis hajlandóak voltak követni Jézust.
Isten módszere mindig is az volt, hogy tökéletlen, esendő és sokszor teljesen alkalmatlan embereket hív el egy feladatra és azt hiszem, hogy ez egy nagyszerű hír a számunkra, mert ez azt jelenti, hogy mi sem vagyunk reménytelen esetetek :). Azt is jelenti, hogy Isten nem azért választ téged vagy engem, mert már elfogytak a lehetőségei - hiszen akár a kövek is megszólalhatnának helyettünk vagy angyalok cikázhatnának le a mennyből - , Istennél mi vagyunk a lista elején! Ez kicsit olyan, mint egy utolsó-körös állásinterjú vagy egy ösztöndíj: a helyed már biztosított, tiéd a munka vagy tanulhatsz, szóval ki vagy választva a feladatra, neked már csak az a dolgod, hogy szembe nézz a kihívásokkal, amik ezután következnek.

Viszont vannak azok a bizonyos tipikus hibák. Igen, azok, amikbe a tanítványok is beleestek.

Az első az, amikor jobban tudjuk, hogy minek kellene történnie, mint maga Isten. Van egy konkrét elképzelésünk arról, hogy az Úr hogyan fogja végrehajtani a tervét és ebben mi milyen nagyszerű szerepet játszunk és a végén milyen hatalmas dicsőségben lesz részünk, mindenki elismer majd minket és kezet ráz velünk, az emberek ámulnak a hit hatalmas bajnokán és legalábbis rajongói klubokat hoznak létre. A tanítványok is hasonlóan gondolkoztak, amikor előre kiosztották egymásnak a miniszteri posztokat abban az országban ahol minden római-mentes és salamoni lesz.

Aztán a másik hiba, amibe olyan sok keresztény beleesett az évszázadok során, hogy Jézus nevében tesz olyan dolgokat, amikhez Jézusnak semmi köze sincs. Amikor meg akarja váltani a világot, ha kell tűzzel-vassal, de elfelejti, hogy Jézus már megváltotta a vérével. Persze, mi nem vagyunk mondjuk inkvizítorok, de biztosan előfordult már, hogy bántottunk, romboltunk másokat az „igazság” nevében. És igazunk lehetett, csak nem volt benne szeretet.

Ezeket a csapdákat viszont el lehet kerülni. Egy működő kapcsolatnak van pár alapvető jellemzője. Mondjuk a kommunikáció és az, hogy a felek időt töltenek egymással. Ha a menyasszonyomnak mindig azt mondanám, hogy most nincs kedvem beszélgetni vagy a közös programjainkat valamilyen indokkal mindig megvétóznám, kétlem, hogy eljutnánk az esküvőig.

Az Istennel való kapcsolatunkban az imádság és az Ő válasza a kommunikáció és az, amikor az Úr ha kell a saját hibáink által tanít minket, a közös programok pedig a szolgálat. Ha belegondolsz, Isten mindig és folyamatosan szolgálja a teremtett világot és a lényeket, akik benépesítik azt. Ezért hív minket arra, hogy csináljuk Vele ezt a közös programot. Kényszeríteni sohasem fog, de ha igent mondasz neki egy elképesztő élmény vár majd rád! Nem leszel népszerű és elismert, nem fog várni egy miniszteri szék egy sohavolt országban, de érezni fogod a szeretetből fakadó szolgálat utolérhetetlen örömét, a lelked békéjét és a valódi boldogságot! Tehát semmi más jutalmad nem lesz, mint az, amit az emberek egy életen át hiába hajszolnak.
Isten arra hív, hogy legyél a bajtársa, cserébe Ő minden jóban és minden bajban a társad lesz és ez mindennél többet ér!

  • Mik azok a tulajdonságaid, jellemvonásaid, amik meggátolhatnak abban, hogy igent mondj Isten hívására?
  • Isten a legmesszebbmenőkig tiszteletben tartja a szabad akaratot. Mit mond ez el Róla? Volt olyan eset, amikor ezt nem vetted figyelembe a másik emberrel szemben?
  • Miért jó Istennel az Ő szolgálatába szegődni?
Jácint

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...