Ugrás a fő tartalomra

2016/3/2 - Az uralom visszaállítása

„Akkor ezt mondta Isten: Teremtsünk embert a magunk képére és hasonlóságára. Uralkodjék a tenger halain, az ég madarain, az állatokon, mind az egész földön és a földön csúszó­mászó mindenféle állaton.”​ (1Móz 1:26 – ÚRK)
A Biblia első lapjain azt olvassuk, hogy amikor Isten befejezte a teremtést a földön, minden egyes nap végén azt mondta, hogy tökéletes az amit alkotott, beleértve az embert is. Sátánnak, azonban sikerült kételyt ébreszteni az emberiség szívében Isten iránt, és így bűnbe, az az a pusztulásba taszította az emberi fajt. Az ember sokkal többet veszített az engedetlenségével, mint csupán a „tökéletességét”​. Szinte minden megváltozott.
„Elbitorolta az eredetileg Ádámnak adott uralmat a föld felett. Krisztus azonban áldozatával megfizette a bűn árát, amivel nemcsak az embert mentheti meg, hanem elveszett uralmát is visszaadja neki. Mindazt, amit az első Ádám elveszített, a második Ádám visszaszerzi.”​ (Ellen G. White cikke, Signs of the Times. 1908. november 4.)
Nagyon furcsa lehetett a már nem tökéletes emberpárnak, hogy a természet sem úgy viselkedik, mint ahogyan megszokták. Szörnyű lehetett szembesülni a halállal, az agresszióval, mint ami Kainban volt Ábellel szemben. Isten tudja, hogy mi emberek képtelenek vagyunk visszaszerezni az Istenképűségünket, ezért ő maga állt a helyünkre, mint második Ádám, aki képes megszabadítani minket sátán uralma alól és teljesen bűntelenné, szabaddá tenni mindenkit, aki elfogadja ez Tőle.

1. Maga a gyümölcs hordozta magában a bűnt, vagy mi volt az, ami bűnössé tette ős szüleinket?

Amikor Isten megteremtette az embert, akkor rá ruházta az uralmat​ a föld felett, amit mint egy birtokot adományozott oda neki. Mivel sátánnak sikerült kételyt ébreszteni Ádám és Éva szívében és így bűnbe sodorta őket, ezért az Istennel való kapcsolatuk minősége is megváltozott. Már nem találkozhattak személyesen Istennel, már nem taníthatta őket közvetlen módon, hanem csak közvetítő​ által.

2. Mi utal arra, hogy Isten helyre szeretné állítani az emberrel való kapcsolatot?

Az első és egyik legfontosabb ige, ami a helyreállításról szól a Bibliában, az a 1Mózes 3:15 verse:
„Ellenségeskedést támasztok közted és az asszony között, a te utódod és az ő utódja között: ő a fejedet tapossa, te pedig a sarkát mardosod.”​ (1.Móz. 3:15 URK)
Ez az ige, arról beszél, hogy az Isten maga tesz meg mindent azért, hogy sikerüljön a helyre állítás, ugyanakkor nekünk is meg van a magunk feladata ebben a munkában. Bár Isten végzi bennünk az átalakulást az Ő Szentlelke által (és 100%­-ban elvégzi), mégis a mienk a döntés, hogy elfogadjuk e, vagy pedig ellenállunk a helyre állításnak.

3. Mikor történik a teljes helyreállítás? és mikor fejeződik be?
„A trónon ülő ezt mondta: Íme, újjáteremtek mindent. És így szólt: Írd meg, mert ezek az igék megbízhatók és igazak!”​ (Jelenések 21:5 URK)
Általában az emberek félnek attól, ha valami újjal kell szembenézniük, így van ez azzal is, ha arra gondolnak, hogy Isten helyre akarja állítani az eredeti állapotát a világunknak. Az már kevésbé jut eszébe az embernek, hogy Isten ezt a munkát már a bűneset pillanatától elkezdte. Szinte mindenki arra gondol, hogy a helyre állítás munkája majd az „utolsónapon”​ kezdődik és végződik, pedig a Biblia egészen mást mond. Keresztények között is eléggé elterjedt az, hogy félünk Jézus második eljövetelétől, gondolván, hogy akkor mindenféle rossz és gonosz dolgok fognak történni.
4. Vajon azért történnek rossz dolgok, mert Jézus eljön? Mi lehet ezeknek a rossz dolgoknak az oka?

5. Miért mondja a királyi széken ülő, hogy mindent/mindenkit újjátesz?
„Jézus így válaszolt: Bizony, bizony, mondom neked: ha valaki nem születik újonnan, nem láthatja meg az Isten országát.”​ (Ján 3. URK)
Mindannyiunknak meg kell értenünk, hogy nem azért jön Jézus, hogy ennek a világnak nagyobb nyomora legyen, hanem pont azért, hogy véget vessen minden nyomorult dolgoknak. Ha Ő nem jönne el, akkor mindennek és mindenkinek vége lenne. Ha nem állítana mindent helyre, akkor minden és mindenki a megsemmisülés halálával pusztulna el.

Bárcsak elmondhatnánk mi is Jánossal, aki szeretett tanítványként beszél magáról együtt a következőt:
„Így szól az, aki ezekről bizonyságot tesz: Bizony, hamar eljövök. Ámen. Jöjj, Uram Jézus!”​ (Jel. 22:20 URK)
Jerry

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...