Ugrás a fő tartalomra

2023/4/1 - Isten missziója 1. rész (október 7)


Október 7

1. Isten missziója, 1. rész


Szereted a házimunkát? Szeretsz mosogatni, porszívózni, felmosni, vasalni, füvet nyírni, ruhát teregetni, rendet rakni stb? Biztos vagyok benne, hogy a legtöbben nemmel válaszolnánk erre a kérdésre. De abban is biztos vagyok, hogy egyből élvezetesebbek ezek a tevékenységek, ha nem valaki vagy valami más–szülő, lakótárs, házastárs, a körülmények vagy a szükség–kényszerít minket az elvégzésükre.

Úgy érzem, keresztényként gyakran a missziót is (bármi legyen is az) a kötelezően elvégzendő feladatokhoz, a “házimunkához” soroljuk.

Na, de lépjünk vissza egy lépést. Mi is az a misszió? És miért kell csinálni? Ha valaki keresztény, vagy legalább vannak keresztény ismerősei, akkor biztosan hallotta már ezt a szót. Mégis, ha meg kellene magyaráznunk, valószínűleg bajban lennénk. Próbáljuk is ki!

Hogyan fogalmaznád meg saját szavaiddal, hogy mit jelent a misszió? Milyen magyar szóval tudnád helyettesíteni? Légy kreatív!

Ha igazán meg szeretnénk érteni, mi is az a misszió, vissza kell mennünk a kezdetek kezdetéig. A teremtett világban minden, így a misszió is, Istennel kezdődik. Isten missziója pedig egyetlen rövid, egyszerű kérdéssel:

Hol vagy?

Olvassátok el közösen Mózes első könyve 3. fejezetének 1-13. versét! Miért tette fel Isten ezt a kérdést az első emberpárnak? Mi volt az ember válasza? Mi köze van ennek az egésznek a misszióhoz?


Az A Hangya és a Darázs című szuperhősfilmben az egyik gonosztevő a címszereplő főhőst –Scottot – keresi, ezért elrabolja Scott legjobb barátját, Luist, igazságszérumot ad be neki, és felteszi neki az egyszerű kérdést: “Hol van Scott Lang?” Az ezt követő két percben Luis nekiáll mesélni, és elmondja, hogyan találkozott Scottal a börtönben, akitől éppen akkor vált el a felesége, hogyan lettek cellatársakból barátok, mi történt, miután kiszabadultak a börtönből, hogyan lett Scott ismét szerelmes, került házi őrizetbe, vált bonyolulttá ismét a párkapcsolata, és így tovább és így tovább…

Amikor a gonosztevő ezt megelégeli, ismét felteszi a kérdést:

– Hol van Scott Lang?

– Ezt magyarázom! – válaszolja Luis – Necces szituban van… érzelmileg.

– Érzelmileg… Hol van Scott Lang helyileg??

– Ó, az erdőben!


A jelenet érdekes igazságra mutat rá Isten kérdésével kapcsolatban is. Az Úr nem azt akarta tudni, hol van az első emberpár helyileg. Erre ők is adhatták volna azt a választ, hogy “Ó, az erdőben!” Isten arra volt kíváncsi, hogy érzelmileg hol voltak. Hogyan hatott rájuk a kígyóval folytatott párbeszéd? Milyen érzéseket, gondolatokat keltett bennük a tiltott gyümölcs leszakítása, majd elfogyasztása?

Isten azért teremtette az embert, hogy boldogan éljen egy tökéletes világban, és mindennapi kapcsolatban legyen az élet és a szeretet forrásával, magával Istennel.

Abban a pillanatban, hogy megborul ez a rend, Isten akcióba lép. Innentől kezdve egy missziója van, és mindent (még a saját életét is) erre tesz fel: hogy teremtményei ismét boldogok legyenek.

Ha Isten most megkérdezné tőled, hol vagy, mit válaszolnál neki?

Az Istentől való elszakadás miatt az emberiség egyre távolabb került tőle. Ha közvéleménykutatást végeznél az ismerőseid között azzal a kérdéssel, hogy ők hogyan jellemeznék Istent, akkor a többség valószínűleg nem egy olyan Istent képzelne el, akit érdekel, hol vagyunk, és akinek a legfőbb célja egyszerűen csak az, hogy együtt legyen velünk, és boldoggá tegyen minket.

És itt válik Isten missziója a mi missziónkká is. Kapcsolódhatunk ehhez a törekvéshez, hogy mások rajtunk keresztül is találkozzanak Istennel, és igazán megismerjék őt.

De sajnos sokszor nekünk, keresztények fejében sem egy igazán jóságos, vonzó kép él Istenről. És ha akarva-akaratlanul nem látjuk őt igazán jónak, szeretőnek és igazságosnak, akkor másoknak sem beszélünk róla olyan szívesen.

Milyen az az Isten, akivel szívesen töltenél együtt időt rendszeresen? Milyen az az Isten, akit másoknak is örömmel bemutatnál?

Egyetlen ember van, aki képes volt tökéletesen bemutatni azt, hogy milyen is Isten. Ő Jézus Krisztus, aki, bár maga is Isten volt, emberré vált. Hozzánk, emberekhez a legközelebb kerülve tudta igazán bemutatni nekünk Isten valódi jellemét.

Olvassátok el az alábbi szakaszt János evangéliumából, és osszátok meg egymással, hogy melyek azok a Jézusról szóló történetek, amelyek közelebb visznek benneteket Istenhez!

Az Ige emberré lett, és közöttünk élt. Láttuk a dicsőségét, amely az Atya egyetlen Fiának dicsősége. Az Ige telve volt kegyelemmel és igazsággal. János róla tanúskodott, amikor hirdette: „Ő az, akiről előre megmondtam, hogy el fog jönni. Ő az, aki ugyan később érkezik, mint én, mégis nagyobb nálam, mert már előttem létezett.” Az Ige telve volt kegyelemmel és igazsággal, és ebből a teljességből kaptunk mindannyian sok-sok áldást, kegyelmet és ajándékot. A Törvényt Mózesen keresztül kaptuk, de a kegyelem és az igazság Jézus Krisztuson keresztül érkezett hozzánk. Istent soha senki nem látta. Az egyetlen Fiú mutatta meg, és ismertette meg velünk, milyen az Isten. Ő maga Isten, és nagyon közel van az Atyához. (János 1,14-18 EFO)

Halála és feltámadás után, közvetlenül mennybemenetele előtt, Jézus a követőire bízza saját misszióját:

Jézus egészen közel jött hozzájuk, és ezt mondta: „Atyám minden hatalmat nekem adott a Mennyben és a Földön. Ezért menjetek el, és minden embert, minden nemzetben tegyetek az én tanítványommá! Merítsétek be őket az Atya, a Fiú és a Szent Szellem nevében! Tanítsátok őket, hogy engedelmeskedjenek mindannak, amit én parancsoltam nektek! Biztosak lehettek benne, hogy állandóan veletek leszek. Igen, veletek maradok minden nap a korszak végéig!” Máté 28,18-20 EFO

Jézus első mondata, miszerint az Atya neki adott minden hatalmat, biztosít minket arról, hogy a missziót elsősorban Isten végzi. Ennek fényében hogyan vonatkoznak személyesen rád Jézus szavai? Gondolkodj rajta a héten, és jövő szombaton innen folytatjuk!


Ádám


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...