Ugrás a fő tartalomra

2024/3/6 - Belülről kifelé (augusztus 10)



6. Belülről kifelé


Ezen a héten a Gondolatébresztővel egy kicsit könnyű dolgunk is van, meg nem is. A bibliai rész, amit feldolgozunk, bár első olvasásra könnyen érthető és fontos következtetéseket lehet belőle levonni, azonban mégis egy nagy veszélyt is rejt az értelmezése. De menjünk szépen sorban.


Először is, olvassuk el Márk evangéliuma 7. fejezetének első 9 versét!


„Köré gyűltek a farizeusok és néhányan az írástudók közül, akik Jeruzsálemből jöttek, mert észrevették, hogy némelyik tanítványa tisztátalan, vagyis mosatlan kézzel eszik. A farizeusok és általában a zsidók ugyanis addig nem esznek, míg meg nem mosták a kezüket egy maréknyi vízzel, mert ragaszkodnak a vének hagyományához, és amikor hazamennek a piacról, addig nem esznek, míg meg nem mosakodtak. Sok egyéb más is van, amit hagyományként átvettek és őriznek, amilyen például a poharak, korsók, rézedények és fekhelyek megmosása. Megkérdezték tehát tőle a farizeusok és az írástudók: Miért nem élnek a te tanítványaid a vének hagyománya szerint, és miért esznek tisztátalan kézzel? Ő pedig ezt válaszolta nekik: Ti képmutatók, igazán illik rátok Ézsaiás próféta szava, amint meg van írva: „Ez a nép csak ajkával tisztel engem, de szíve távol van tőlem. Pedig hiába tisztelnek engem, ha emberi tanításokat és parancsolatokat tanítanak.” Az Isten parancsolatát elhagyva az emberek hagyományához ragaszkodtok. Ezt is mondta nekik: Szépen félreteszitek az Isten parancsolatát, hogy helyébe állíthassátok a magatok hagyományát.”


Ez a rész alkalmas arra, hogy a farizeusokról minden bőrt lehúzzunk és velük együtt az összes vallási szabályt és persze szabálykövetőt is kiöntsünk. Ha belegondolok, akkor itt tulajdonképpen abból indul ki a párbeszéd, hogy Jézus tanítványai nem mostak kezet evés előtt. Hát…maximum egyszer kimaradnak a dobásból, mint anno a Gazdálkodj okosanban. 


De miért volt ez mégis olyan fontos párbeszéd, hogy az evangélium írója is feljegyezte? Pláne egy olyan író, aki nem is a zsidóknak célozza az evangéliumát? 


Egy tanárom egyszer azt mondta, hogy ha valami furcsaságot, esetleg ellentmondást fedezek fel a Bibliában, nézzem meg közelebbről, mert valami kincsre találtam. 


Gyanús, hogy itt valami jóval többről is szó van, mint a kézmosás. Én azt gondolom, hogy a „vének hagyománya”, akár magunkra, a családi, a nemzeti vagy egyéb hagyományokra gondolok, fontosak. A zsidó hagyományok, főleg a mózesi törvények ráadásul nem csak rendet tartottak, hanem sok egészségügyi, higiéniai oka is volt annak, hogy be kellett azokat tartani. 


Viszont, ha ezeket a szabályokat elkezdjük úgy értelmezni, mint ahogyan a farizeusok tették, akkor úgy járunk, mintha vennénk egy üres dobozt százezer forintért. Persze, kapunk hozzá egy ajándék telefont. De így éppen a lényeget cseréljük fel. A szabályoknak mindig oka, célja van, amit szem előtt kell tartani és Jézus erről beszél itt.


Szokták mondani, hogy ha a legjobb védőügyvédet keresed, aki bármiből kimagyaráz téged, nézz csak tükörbe. 


Vajon minket nem szokott fenyegetni az a veszély, hogy a szabályokat úgy értelmezzük, hogy az nekünk mindenképpen jó legyen? 


Ez azért is fontos, mert Jézus nem arról beszél, hogy mossunk-e kezet vagy sem, hanem arról, hogy „Isten parancsolatát elhagyva az emberek hagyományához ragaszkodtok…”. Azaz célt tévesztettünk. 


„Nincs semmi, ami kívülről az emberbe jutva tisztátalanná tehetné őt; hanem ami kijön az emberből, az teszi tisztátalanná” (Márk 7:15, RÚF).


A 7. fejezet elején Jézus szembement a vallási hagyományokkal, amiből konfliktus támadt. Azonban mindezt úgy tette, hogy jól láthatóan támogatott valamit.


Képzeld bele magad ebbe a helyzetbe! Gondold végig, hogy ez a te gyülekezetedben zajlik le. Te mit tennél? Melyik oldalt képviselnéd? Vannak oldalak? 


Fontos, hogy jól el tudjuk különíteni, mi a szabály, mi annak a célja, és ezek hogyan vannak egymással kapcsolatban. Adventistaként pont ebben a fejezetben van egy nagyon jó beszélgetésindító vers is. 


„…mert nem a szívébe megy, hanem a gyomrába, és az árnyékszékbe kerül. Jézus ezzel tisztának nyilvánított minden ételt…” (Márk 7,19)


Szerintetek miért van, hogy az adventista egyház mégis sok ételtől, egyes húsféléktől való tartózkodást javasol? Hogyan kapcsolódik Jézus szavaihoz és az üdvösségemhez az egészségügyi tanács betartása? 


Jó beszélgetést kívánok!

NaTomi


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...