Ugrás a fő tartalomra

2013/3/10 - Reformáció: fejlődésre és változásra készen

„Isten azonban egyre nagyobb kegyelmet ad nekünk. Ezért mondja az Írás: „Isten ellenáll a büszkének, de kegyelmet ad az alázatosnak.” Adjátok hát oda magatokat Istennek, és engedelmeskedjetek neki! Ugyanakkor álljatok ellen a Sátánnak, és ő el fog futni tőletek!” (Jak 4:6-7)
Szereted a változásokat? Nem tudom hogy vagy vele, de néha jó érzés, ha minden ugyanúgy megy egy darabig. Ha minden a megszokott, nem kell gondolkozni, hogy mit csinálj, csak tenni azt, amit mindig is. Ez olyan egyszerű. Néha erre vágyunk, de mi van akkor, ha ez már megy egy hete, egy hónapja, vagy talán évek óta? Minden nap ugyanúgy telik. Ha sokáig ugyanazt csinálod, bele is őrülsz. Megunod, eleged lesz, inkább világgá szaladnál, nehogy még egyszer meg kelljen tenni, még egyszer arra kelljen sétálni, még egyszer meg kelljen enni azt a valamit, amiből már eleged van. Az Istennel való kapcsolat is ilyen. Meg lehet unni, és akkor szükség van a változásra. Most erről fogunk gondolkodni kicsit.
Minden változás fejlődéssel jár, legyen az pozitív, vagy negatív. Ha valamin változtatsz, az azt eredményezi, hogy új dolgot tanulhatsz. Istennel a kapcsolatunk is így működik. Amikor megpróbálsz valami újat, azzal tanulsz is. Megtanulhatod, hogy milyen vagy te, vagy milyen Isten. Próbálj új dolgokat! Valami olyat, amit még nem csináltál, vagy féltél tőle, vagy csak furának tűnik, vagy bármi, ami új!
Isten lehetőséget ad, hogy végtelen módon imádjuk Őt. Nagyon sokféleképpen tarthatjuk vele a kapcsolatot, csak meg kell találni a legjobban hozzánk illőt. Te hogy szoktad Istent Imádni? Hogy szoktál vele beszélgetni? Milyen módszerek jutnak eszedbe, ahogy a megszokotton kívül tudnál vele beszélni?
Voltál már úgy, hogy azt érezted, hogy minden csak megy körülötted, de te nem tudod hogyan befolyásold? Érezted már azt, hogy te nem tudsz semmit tenni érte, vagy ellene? Ez egy csapda. Sátán nagyon ügyesen kelti bennünk az önbizalom hiányt. „Én nem vagyok elég jó ahhoz hogy ezen változtassak... Nincs hozzá képességem...” Érezted már így?

Isten nem véletlen helyezett téged arra a helyre, abba az időbe, ahol élsz. Azért vagy ott ahol vagy, mert egyedül te vagy képes valamire. Isten tudta, hogy megoldás lehetsz egy helyzetben. Szükség van rád, hogy valamit változtass. Te vagy a megoldás valamire. Ne hagyd, hogy elkeserítsen egy-két kudarc. Ne add fel azért, mert nem sikerült valami. Valamiért itt élsz, ebben az életben. Valamin te kell változtass.
„Rendben, nem adom fel, de ha akkor sem sikerül, akkor mi van? Mit csinálok rosszul? Miért nem sikerül, ha próbálkoztam, sőt, tehetségem is van hozzá?” Na hát ez jó kérdés. Miért van az, hogy azt is el tudjuk rontani, amihez értünk? Miért nem tudok akkor sem tenni semmit, ha még tudom is hogy mit kéne? Miért nem változik semmi?
Feltetted már ilyenkor a kérdést, hogy vajon egyedül próbálod-e megtenni? Hogy ilyenkor magad csinálod, vagy Istennel együtt? Isten nélkül sokkal nehezebb megtenni bármit is. Ő tud adni hozzá lehetőséget, erőt, kitartást. Egyedül minden bonyolultabb.

Egy időben mindenkitől azt hallottam, hogy milyen problémái vannak, és tudja, hogy meg lehetne valahogy oldani, tudja hogy hogyan, de az lehetetlen. Hányszor gondoltál arra, hogy lehetetlen megtenni valamit, változtatni valamin? Ez igaz is lehet. Te nem tudod megtenni. Te nem tudsz változtatni az életeden. Te nem, de Istennel együtt meg tudjátok tenni. Ha szeretnél változni, vagy változtatni valamin, akkor azt ne egyedül kezdd. Azt kezdd rögtön Istennel.
Gondold végig, hány rossz tulajdonságod van, amin változtatnál! Mi az, amit holnaptól máshogy tennél szíved szerint! Mi akadályoz meg ebben? Miért nem teszed? Túl gyenge vagy? Hívd Istent, hogy segítsen változni!
Az előző negyedévben beszéltünk Zakariásról, ahol Isten azt mondja a népnek, hogy térjenek vissza hozzá, és akkor Ő is visszatér hozzájuk. Hozzánk. Isten azt szeretné, ha közelednénk, hogy Ő is közeledhessen. Nem erőszakolja ránk magát, de szeretné, ha a közelében lennénk.
Merj Istenhez közeledni! Merj „nem”-et mondani a rossz tulajdonságaidra, és Istenhez lépni! Ha ezt megteszed, Ő erőt ad azért, hogy küzdj, hogy megváltozhass.
Te szeretnél változni?

Dávid

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...