Ugrás a fő tartalomra

2014/1/2 - Tanítványok képzése hasonlatokkal

„Jézus mindig ilyen jelképes történetek segítségével tanította az embereket, példázatok nélkül nem mondott nekik semmit. Így teljesedett be, amit Isten a prófétán keresztül mondott: »Pél-dázatok és hasonlatok által szólok. Olyan titkokról beszélek, amelyek a világ teremtése óta rejtve voltak.«” (Mt. 13:34-35 EFO)
Szinte biztos vagyok benne, hogy kellett már verset elemezned. Akkor pedig a hasonlat szó jelentésével is tisztában vagy, már csak azért is, mert ez az egyik legkönnyebben felismerhető szókép az iskolában tanultak közül. Ha nagyon egyszerűen szeretnénk megfogalmazni, akkor azt mondhatjuk, hogy a hasonlat két elem összehasonlítása, méghozzá úgy, hogy mindkét elemet, azt is amihez hasonlítunk (képi elem), meg azt is, amit hasonlítunk (tárgyi elem), megnevezzük. Gondolom a példázat is tudod, hogy mit jelent. A példázat (példabeszéd, para-bola) érdekes, tanulságos történet, amely valamilyen – elvont formában nehezebben érthető – erkölcsi, vallásos, társadalmi vagy filozófiai igazságra világít rá, méghozzá általában a hasonlat segítségével.
Az alapigében azt olvassuk, hogy Jézus ilyen példázatok segítségével tanította a köré gyűlő embereket. De nem csak Jézus tesz így a bibliai szereplők közül. Nátán, Ézsaiás, Jeremiás, vagy Ezékiel is használta ezt az eszközt, mikor valamilyen fontos igazságot akart közvetíteni. Miért? Mivel van több információ egy hasonlatban, mint egy egyszerű kijelentésben? Miért lehet különösen jól közvetíteni az igazságot történetbe ágyazva?

A hasonlatot úgy is felfoghatjuk, mint képes magyarázatot. Az ember személyisége többől áll, mint tiszta észből. Az értelmes és logikus működésre programozott robotoktól eltérően az ember képes szeretni, érezni, fájdalmat tapasztalni, sírni, törődni másokkal, nevetni, sőt még a képzelőerejét is használni. Jézus tehát az örök igazságokat olyan keretbe foglalta, amely túl-megy a puszta értelmen, így a hétköznapi történeteken keresztül, a mindennapi nyelvet használva a nehezen leírható fogalmakat is meg tudta értetni követőivel, szimbólumok, metaforák, allegóriák és hasonlatok segítségével.

Itt álljunk meg egy pillanatra. Tudom, hogy a többeknek okoz nehézséget, hogy vadásszon egy elemzés során, főleg, ha még valami okosat is kell mondani, arról, hogy mit keres az a kép pont ott és pont abban a szövegben. Mégis, ha megnézzük, Isten a mai napig ezeket az eszközöket használja, ha szól hozzánk. Mit gondolsz miért?

Voltál már olyan helyzetben, hogy valakinek el kellett magyaráznod valami, úgy, hogy meg-értse? Mit csináltál? Hogyan próbáltad érthetőbbé tenni számára?
Jézus olyan emberek között élt, akik földművelésből éltek. Ha megnézzük, a példázatai is olyanok, amik ezeknek az embereknek teljesen érthető képekből épülnek fel. A magvető, a szőlősgazda vagy a jó pásztor példázata mind Jézus hallgatói számára ismert dolgokból merítette képeit és hasonlatait. De az Újszövetség további részeiben is találkozunk hasonlatokkal (Róm. 7:1-6, 1Kor. 3:10-15, 2Kor. 5:1-10, Jak. 2:1-7, Jak. 3:3-12, ApCsel. 10:9-16, Jelenések könyve…). Az őskeresztények túlnyomó többsége városokban élt. Pál vagy a többi újszövetségi író szavaiban mi utal a városi körülményekre? 

A példázatokhoz mindig annak az embernek kell az ismereteit alapul vennünk, akinek mondjuk őket. Mi mit tudunk felhasználni a lelki természetű kérdések kifejezésére? 

Mostanában ritka, hogy a „tapasztalatainkról” beszélgessünk egymással. Ennek egyik oka az, hogy túl elfoglaltak vagyunk, hogy észre vegyük Istent az életünkben, de velem előfordult már az is, hogy azt gondoltam, abból, ami velem történt, kiderülne, hogy mennyire gyenge vagyok, inkább nem mondom el a többieknek, mert mit gondolnak majd rólam… Veled is történt már hasonló? Szerinted hogyan tudunk egymás történeteiből tanulni?
Gyűjtsétek össze a csoportban a jó történet elemeit, eszközeit! Hogyan tudjuk felhasználni ezeket a bizonyságtevésünkben?
Bogi

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...