Ugrás a fő tartalomra

2014/2/4 – Krisztus és a törvény a Hegyi Beszédben

A Hegyi Beszéd említése hallatán a legtöbben automatikusan a boldogmondásokra gondolnak (Mt 5:1-12). Pedig ez a szakasz három fejezeten át tart és négy részre osztható, amiből a boldogmondások csak az első szakaszt teszik ki. A második részben Krisztus a világossághoz és a sóhoz hasonlítja a keresztényeket (Mt 5:13-16). A harmadik egységet Mt 5:17-48 versei alkotják, amelyben Jézus új és mélyebb szemszögből közelít a törvényhez. Majd pedig az utolsó, egyben leghosszabb rész Mt 6:1-7:23 szakasza, ami a keresztény magatartásról ad világos tanítást. Beszédét Jézus a bölcs és a balga építkezőről mondott példázatával zárja (Mt 7:24-27), kihangsúlyozva, hogy fontos engedelmesen megtenni azt, amire Isten elhív. (SzIsk. 30. o.)
„Ne gondoljátok, hogy azért jöttem, hogy érvénytelenné tegyem a Mózesi Törvényt, vagy a próféták tanítását! Ellenkezőleg, azért jöttem, hogy beteljesítsem! Igazán mondom nektek: amíg az Ég és a Föld létezik, a Törvényből egyetlen betű vagy pont sem veszíti el érvényességét, amíg mind be nem teljesedik.” (Mt. 5:17-18, EFO)
Gyakran esünk abba a hibába, hogy azt mondjuk: „Jézus meghalt értem, rám már nem vonatkoznak a törvények, bármit megtehetek, úgyis bocsánatot kapok rá!” Miért veszélyes ez a hozzáállás?

Aki így gondolkodik, pont a törvény lényegét nem értette meg. A törvény, amit Istentől kaptunk, a szeretet törvénye. Abban segít engem, hogy szeretni tudjam Istent, az embertársaimat és saját magamat. Jézus abban segít, hogy ez ne a törvény pontról pontra való betű szerinti betartásán alapuljon, hanem valódi belső meggyőződésen. A törvény soha nem szűnik meg létezni, csak az én viszonyom változik meg hozzá képest. Már nem azért tartom meg, mert kötelező, hanem mert az életem részévé vált a szeretet.

A hegyibeszédben Jézus mintha átértelmezné a törvényt. Sőt, mintha nehezítene rajta, nem? Nem csak a házasságon kívüli kapcsolatot ítéli el, hanem már a kívánságot is… Nem csak a gyilkosságot, hanem már a haragot is… Ne csak hamisan ne esküdj, egyáltalán sehogyan se… A válásnak meg volt a maga rendszere, nem volt egy egyszerű folyamat, de Jézus azt mondja, hogy csak házasságörés esetén megengedett a válás, sőt, elvált nőt feleségül venni is házasságtörésnek számít… Ne csak hogy ne ölj, de még csak bosszút sem állhatsz… Elég keményen hangzik, ugye? Ki tudja ezeket mind betartani? Már a tízparancsolatban leírtak is problémát okoznak néha, de így milyen esélyeink vannak a betartásra?
Mit gondolsz, miért volt kevés Jézusnak az, amit addig megtartottak az emberek? Miért kellett megnehezíteni a feladatot?
„Ha valaki nem tart fontosnak akár csak egyet is a Törvény parancsai közül, és nem engedelmeskedik annak, sőt, még a többieket is erre tanítja, az lesz a legkisebb Isten Királyságában. Aki viszont megtartja a Törvény parancsait, és erre tanítja a többieket is, az nagy lesz Isten Királyságában. Igazán mondom nektek: ha csak annyira éltek Istennek tetsző módon, mint a törvénytanítók és a farizeusok, akkor sohasem fogtok bemenni Isten Királyságába.” (Mt. 5:19-20, EFO)
Hogyan lehetséges akkor a törvények betartása?

Hajlamosak vagyunk arra, hogy kiskapukat keressünk. Szeretem az embereket (a barátaimat biztosan...), szeretem a feleségemet/férjemet (de milyen jól néz ki az a másik…), nem ölöm meg a testvéremet (de nagyon utálom…). Érzed, hogy sántít az egész? Ha a törvény a szeretet törvénye, akkor ha a szívemben más van, máris megszegtem a törvényt. Volt egy ember, aki hasonló problémákkal küzdött, mint mi most: Pál felismerte, hogy az ember természete egészen egyszerűen lehetetlenné teszi a törvénynek való engedelmességet:
„Milyen szörnyű helyzetben is vagyok! Ki szabadít meg engem ettől a régi természettől, amely a halál felé taszít?” (Róma 7:24, EFO)
És tudod milyen megoldást talált rá?
„Isten az, aki megszabadít! Hálát adok Istennek, hogy valóban megszabadít Urunk, Jézus Krisztus által!” (Róma 7:25, EFO)
Bogi

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...