Ugrás a fő tartalomra

2014/3/11 - Szombat

„Végül ezt mondta: »A szombat ünnepe van az emberért, és nem az ember a szombatért.  Így hát az Emberfia úr a szombat ünnepe fölött is«” (Mk. 2:27-28 - EFO)
Az eredeti dolgok sokkal értékesebbek az utánzatoknál, azt hiszem ebben mindannyian egyetértünk. Biztos nem rossz egy Adios cipő, na de az csak az Adidas utánzata... Az utánzat rosszabb, mint ha valami márkajelzés nélküli holmid van.
Tudod, a hamisítvány-kereszténység is ilyen: ha vissza tudod mondani azt, amit tanultál, sokat tudsz, de nem éled meg, akkor valami nem stimmel. Az Istennel való kapcsolat az, ami eredetivé tesz, azzá, akinek lenned kell - nyilván a gonosz pedig abban érdekelt, hogy gyengítse ezt. A kereszténység a folyamatos kapcsolatról szól. Nincs annál silányabb dolog, mint 30 éves tapasztalatokat mesélni (főleg, ha nem is a sajátod), miközben Isten naponta akar veled csodát művelni.
Mikor találkoztál utoljára Istennel? El tudod mondani azt magadról, hogy folyamatosan látod őt munkálkodni az életedben?

Mária és Márta mindketten Jézus barátai voltak, de ha a szívüket nézzük, azt látjuk, hogy az egyiknek nincsen békessége, igazi kapcsolata vele, bár nagyon sokat tesz - bizonyítani akar. A másik az év napján sokat dolgozik, de tudja, hogy ki jött el hozzájuk, leült a lábához, és megnyugodott. Azt hiszem, hogy ez Isten eredeti szándéka: töltsünk vele minőségi időt.

Amikor megalkotta saját képére az embert, előtte jónak nyilvánította a teremtést. Sőt, nem csak egyszerűen „jó”-nak, hanem teljesen és tökéletesen jónak. Szupernek, fantasztikusank, elbűvölőnek - tökéletesnek. Aztán megteremtette az embert, és ezzel egy csodálatos kapcsolat vette kezdetét. Gondolj bele! A teremtő nem elégedett meg a sok természeti szépséggel, a virágzó fákkal, a csodálatos tájjal, a színes halakkal és madarakkal, a különleges állatokkal... Embert alkotott, aki hasonlít hozzá, aki a barátja lehet. És az ember első napja pontosan erről a barátságról szólt. Isten valami ilyesmit mondhatott neki:
„Figyelj rám! Csináljuk a következőt: töltsük együtt ezt az egész napot. Beszélgessünk, sétáljunk, ismerjük meg egymást, aztán este lefekszünk aludni. Majd másnap dolgozunk. De a legfontosabb ez a nap. Az első az életedben. Szeretném, ha velem töltenéd.”
Szerinted milyen képe lehetett az első embereknek Istenről? Mit gondoltak a szombatról? És ma hogy áll a helyzet? Mi vajon ugyanolyan örömmel várjuk ezt a napot, mint ők tehették?

Isten az embert a szombatra teremtette, és ez a bűneset után sem változott meg. Az Egyiptomból való kivonuláskor még a mannát is úgy kapták, hogy ez beépüljön a mindennapi rutinjukba (2Móz. 16:22-30). Isten azt szeretné, ha ezen a napon nyugton maradnál. Ez még a tízparancsolatba is belekerült, nem is akárhogy: azt mondta, hogy aki és ami fölött hatalmad van, annak a számára is ez legyen a törvény.

Miről szól a szombat? Olvasd el Mózes 3. könyvének 25. fejezetét!
Itt azt olvassuk, hogy az Úr még tovább ment, és elkápráztató módon kiszélesítette a nyugalom napját: nem csak minden hetedik napon volt szombat, hanem minden hetedik év is ezt jelképezte - a megnyugvást, a megbékélést, az Istennel való kapcsolatot. Sőt! Minden hetedig szombatév után jött a jubileum éve. Ez olyan volt, mint egy 100%-ig kiteljesedett szombat. Igazi örömünnep, a legnagyobb örömé: az elengedés, a kegyelem, az újrakezdés és a helyreállítás éve. Ezek az évek mind előre mutattak: lesz majd valamikor egy olyan kapcsolat Isten és ember között, ami ezt a nyugalmat és békességet hordozza.
Az év többi napján abból merítesz, amit Isten jelenlétében töltesz. Akkor leszel eredeti, vagyis akkor tudsz azzá válni, akinek Isten teremtett, ha folyamatos kapcsolatban vagy vele. Ha napról napra kapcsolatban maradsz vele, ha szombatról szombatra minőségi időt töltesz vele. Nos... Készen állsz, hogy önmagad legyél?

Bogi

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...