Ugrás a fő tartalomra

2014/4 - BEVEZETŐ: Jakab levele

„Jakab, Isten és az Úr Jézus Krisztus szolgája, üdvözletét küldi Izráel szétszóratásban élő tizenkét törzsének.” (Jakab 1:1)
Emlékszel még arra az időre, amikor nem Facebookon üzengettünk egymásnak, ha bármi fontos dolog történt velünk? Vagy korábban, amikor még az MSN-t se ismertük, és nem tudtuk, hogy egy kettőspont és egy bezárt zárójel elég, hogy a szeretetünket kifejezzük a barátaink felé? Amikor nem volt elég az iskolában megbeszélt időpontban felmenni a csetszobába, de még sms-t se küldhettünk a másiknak, mert nem volt mobiltelefonunk?
Emlékszel még arra a borzalmas procedúrára, amikor a papírra írt leveleidet minden egyes alkalommal be kellett vinned a postára? És miután hazaértél, kezdődhetett az izgatott várakozás: vajon megkapja-e? Vajon válaszol-e?

Nem árulok el új dolgot, ha azt mondom, a Biblia tele van levelekkel. Vannak bibliai írók, akik kimondottan jeleskedtek a levelek írásában, de vannak olyanok is, akik egy-egy levelükkel hagytak lenyomatot emberek millióinak életében. A következő tanulmányunkban egy ilyen „szalmalevéllel” fogunk megismerkedni. Egy olyan levéllel, amit sokan, sokszor félreértettek, éppúgy, mint az egyszeri egyetemista fiú esetében:
Távirat érkezik a házaspárnak. A fiuk írt az egyetemről. Röviden, tömören, ennyit:
„Apám, küldj pénzt.”
Apa dühöng, tombol, mennyire követelőző és erőszakos a fia. Anya higgadtan megsimogatja férjura karját és mondja: Hát nem látod, hogy könyörög? - Apám, küldj pénzt…
Ebben a negyedévben együtt fogjuk megérteni, miért olyan fontos ez az évtizedeken át, méltatlanul elhanyagolt levél, hogy kinek írta, milyen céllal küldte, és milyen választ vár annak szerzője, Jakab...

...választ tőlünk, postafordultával.

Tanuljuk végig együtt ezt a fantasztikus levelet, és értsünk meg olyan dolgokat, amik eddig érthetetlenek voltak a számunkra!
Kérdezz, imádkozz, kutass!

Barátod, Kiki

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...