Ugrás a fő tartalomra

2015/2/10 - Jézus követése a mindennapokban

„Akkor az apostolok kérték az Urat: ››Erősítsd a hitünket!‹‹” (Lukács 17:5 - EFO)
A kereszténység lényegét két szóban meglehet fogalmazni: KÖVETNI KRISZTUST.

Meg vagyok róla győződve, hogy nekünk, keresztényeknek a legnagyobb képmutatóknak kell lennünk, amire jól rá is érzett a kereszténység, csak az a hibája, hogy nem a Krisztus képét mutatja. Tehát nyugodtan lehetünk képmutatók, de akkor csak Krisztus képét, vagyis jellemét mutassuk embertársainknak. Az alapige is nagyon szépen beszél erről a hiányosságunkról. Megemlít egy olyan valóságos, ugyanakkor szomorú tényt miszerint bár hívőknek mondanak minket, sőt mi is annak hívjuk és hívatjuk magunkat, de alapvető hiányosságunk az, hogy nem igazán hiszünk, pedig ez lenne a lényeg. Amikor az apostolok kérték az Urat, hogy növelje a hitüket, eléggé beleláttak Krisztus tiszta, és érdekek nélküli jellemébe, hitébe, ami az Atyával való kapcsolatának az alapját képezte. Ahhoz, hogy mi is hasonló kérést tudjunk megfogalmazni, nekünk is bele kell látnunk Krisztus tiszta jellemébe, sőt úgy kell hinnünk, mint ahogyan Ő is hitt, mert csak azok lehetnek szentek, akiknél meg van az Ő bizonyságtétele és az Ő hite (Jelenések 14:12). Ebben pedig nagyon jó segítség a vele való folyamatos kapcsolat.
1. Mit tehetünk azért, hogy ne a „farizeusi lelkület” uralja az egész lényünket?
„Később Jézus ezt mondta az összegyűlt sokaságnak: ››Én vagyok a világ világossága. Aki engem követ, nem a sötétségben él, hanem a világosságban, amely az örök élet.‹‹” (János ev. 8:12 - EFO)
Krisztus követése sosem volt könnyű a megromlott emberi természettel rendelkező közösségek és egyének számára, mert aki Őt követi, annak le kell mondania a saját jól megtervezett és kialakított életstílusáról. Azt mondja Jézus, hogy „…aki engem követ, nem járhat a sötétségben…” Ez számomra azt sejteti, hogy minden az ember által megalkotott és kitervelt dolog nem lehet elég jó, sőt az örökkévalóság szemszögéből nézve sötétségnek is nevezhető, még akkor is, ha azt a legjobb (emberi) akarattal, vagy indítékkal terveltük, gondoltuk ki. Mindez nem azért van így, mert Istennek nem tetszene, ha tudnánk tökéleteset alkotni. Csupán azért, mert annyira eltorzult az emberi jellem és gondolkodásmód, hogy képtelen jót tenni, vagy egyáltalán a teljes önzetlenségre is képtelen. Mind az önző, mind az önzetlen élet a gyümölcstermésben látszik meg.

2. Hogyan teremhetünk jó gyümölcsöt?
„Maradjatok velem és lakjatok bennem, ahogyan a szőlővessző is a szőlő tövén marad — akkor én is bennetek maradok! A szőlővessző sem teremhet gyümölcsöt önmagában, csak ha a szőlő tövén marad. Ugyanígy ti is csak akkor teremhettek gyümölcsöt, ha bennem maradtok.”  (János 15:4 - EFO)
A jó gyümölcstermés egyetlen titka Krisztusban maradni, amint Ő is az Atyában van. Ezt sem azért mondja Jézus, mert önző lenne, hanem azért, mert valóban, csak ez az egyetlen megoldás, ugyanis csak Ő képes arra, hogy gyümölcsöt teremjen bennünk az Ő Lelke által. 

3. Mi az, ami segít megmaradni Krisztusban?
„Istent tiszteljétek és féljétek! Őt dicsőítsétek, mert ítéletének órája elérkezett! Imádjátok azt, aki a Mennyet, a Földet, a tengert és a vízforrásokat teremtette!” (Jelenések 14:7 - EFO)
Istent félni nem azt jelenti, hogy félünk tőle, hanem azt, hogy annyira szeretjük, hogy félünk fájdalmat okozni neki a mindennapi eljárásunkkal. Bizonyos értelemben véve ezt is hívhatjuk féltőn szeretetnek. De ez az ige sokkal több dolgot rejt magában, mint ahogyan azt mi gondolni tudnánk. Magában foglalja az ember örök életének kulcsát, ugyanakkor iránytűként is szolgál, a Krisztussal való járásunkhoz.
Krisztussal való járásunk alapja az, hogy mindenben meglátjuk a saját érdemtelenségünket, és az Ő szeretetét. Azt a szeretetet, amivel mi emberek nem nagyon tudunk mit kezdeni, mert a mi szeretetünknek mindig van miértje, de Isten szeretetének nem látjuk a miértjét, sem az elejét, sem pedig a végét. Megláthatjuk benne a mindent, amiből az következik, hogy mi, vagy inkább én vagyok a nagy semmi. Ezért csak dicsőíteni lehet, de nem magunktól, hanem a bennünk lakó Lélek által. Mindenért Őt illeti a dicsőség! Az ítélete sem olyan, mint ahogyan mi gondoljuk, vagy elképzeljük, mert amíg mi az elmarasztaló ítéletet tesszük előtérbe, addig Isten igyekszik mindenki felett felmentő ítéletet mondani. Csak azon egyének felett tud felmentő ítéletet mondani, akik hittel, alázattal és teljes alárendelt élettel járnak előtte.

Amennyiben, hasonlóan gondolkodunk és a gondolatainkat tettek is követik, akkor életünkben helye van a jó gyümölcsöknek.

4. Beszéljetek arról, hogy hogyan mutathatjuk be hitelesen Jézust és a hitünket? Osszátok meg tapasztalataitokat egymással.

Jerry

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...