Ugrás a fő tartalomra

2015/4/7 - A válság folytatódik

A mai fiatalság életében fokozottabban jelentkeznek válsággal kapcsolatos tünetek, mint korábban. Mit gondolsz, ez azt is jelenti, hogy ezért ez a generáció jobban kezeli a válságot?
A magánélet mellett a vallásos életben is előfordul a krízis: számos fiatal hagyja el az (adventista) egyházat, és a legtöbbször nem is tudjuk, hogy milyen ok váltja ki az elfordulást.
  • Van olyan barátod, aki elhagyta a közösséget? Mi volt az indoka, amiért ezt tette?
  • Mennyire gyakoriak az alábbi indokok?
    • vonzódott a világ felé,
    • az idősebb generáció kritikáját nem viselte el,
    • egyszerűen nem érdekelte a vallás, mivel ráerőltették gyermekként a gyülekezetbe járást
    • a világi barátai elvitték
    • gyenge volt a jelleme
Jeremiás olyan rosszindulatú kortársakkal találkozott, akik az életére törtek, csak azért, mert ő az Isten üzenetét tolmácsolta, és úgy érezte, hogy mindenki – még Isten is – elhagyta.
  • Miért enged meg Isten Jeremiáshoz hasonló mélypontokat az életünkben?
  • Mit tanulhatunk az ilyen helyzetekből?
  • Hogyan tudnád a tapasztalataiddal segíteni azt, aki éppen lelki mélypontra került?
  • Hogyan, miként tanulhatunk saját korábbi hibáinkból?
A bűnbánat során tapasztalhatom meg a bűn súlyát és ettől szenvedek. Mégis, valamilyen módon el kell fogadnom a saját felelősségemet is. Nem csupán a körülmények tehetők felelőssé a kialakult helyzetért, hanem be kell látnom a saját hibáimat.
  • Milyen tulajdonságokra van ehhez szükségünk? (Udvariasság, igazságosság, önzetlenség, szolgálatvállalás, engedelmesség, szorgalmasság és munkaszeretet, kollegialitás, tolerancia, előítélet mentesség, tiszteletadás, szolidárisnak lenni mások irányába, megbízhatóság, kreativitás, kedvesség minden helyzetben, jó kedély és komolyság...)
  • Hogyan kezeljük a kimondottan gonosz embereket a környezetünkben?
  • Milyen előnyei és hátrányai vannak az alábbi stratégiáknak?
    • elkerülés technikája
    • szembeszállás
    • szövetségeseket keresek, mivel ekkor már erősebb vagyok
    • egyszerűen otthagyom az iskolát, a munkahelyet, a gyülekezetet…
    • stratégiát készítek a megváltoztatására
    • többet kommunikálunk
    • előítéleteket ledöntjük
A papok és a próféták így vádolták Jeremiást a bíróság és az összegyűlt nép előtt: »Ez az ember méltó a halálos ítéletre, mert a városunk ellen prófétált — amint ezt magatok is hallottátok!”Ezután Jeremiás így védekezett a bírák és a nép előtt: »Tudjátok meg, hogy engem az Örökkévaló küldött, hogy prófétáljak a Templom és a város ellen — s mindaz, amit hallottatok, az Örökkévaló üzenete! Most tehát igenis jobbítsátok meg egész életmódotokat, és javítsátok meg tetteiteket! Engedelmeskedjetek Istenetek, az Örökkévaló szavának! Akkor az Örökkévaló is megváltoztatja a határozatát, amelyet kihirdetett, és nem hajtja végre büntető ítéletét rajtatok. Ami pedig engem illet, kezetekben vagyok, tehettek velem, amit jónak láttok! De tudjátok meg, hogy ha megöltök, akkor ártatlan vér szárad a kezeteken, ezen a városon, és annak lakóin, mert engem valóban az Örökkévaló küldött hozzátok, hogy üzenetét átadjam, pontosan úgy, ahogy hallottátok!« (Jeremiás 26:11-15 – EFO)
Jeremiás tisztában volt azzal, hogy az igazság melletti kiállása még a halálát is jelentheti, mégis folytatta a szolgálatát. Nem félt azoktól, akik az életére törnek! A félelem egyrészt felismerése a veszélyes körülményeknek, másrészt Isten segítségében való kétségeskedés. A félelem elindítja a szabadulás utáni vágyat.
    • Mikor és mitől szoktál félni? Jó-e a félelem?
    • Volt-e már olyan tapasztalatod, amikor váratlanul megtapasztaltad a gondviselés erejét és a hatalmát?
    • Miért történik velünk olykor csoda, máskor pedig, amikor várjuk a csodát, semmi sem történik?
        Akkor a vezetők határoztak, és a néppel együtt ezt válaszolták a papoknak és a prófétáknak: »Ártatlan ez az ember! Nem ítéljük halálra, mert valóban Istenünk, az Örökkévaló nevében szólt hozzánk.«(Jeremiás 26:16 – EFO)
        Dr. Tokics Imre

        Megjegyzések

        Népszerű bejegyzések ezen a blogon

        2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

        1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

        2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

          10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

        2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

         2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...