Ugrás a fő tartalomra

2023/02/09 – A város, aminek Zűrzavar a neve (május 20 – május 26)

 



9. A város, aminek Zűrzavar a neve

A neveknek fontos szerepük van. Jelentésük akár az egész életünket meghatározhatja. A zsidó kultúrában ez hatványozottan így volt. Minden névnek fontos volt a jelentése, hiszen az emberek – vagy akár helyek – valamilyen jellemvonás, történés, ígéret miatt kapták őket.
A Zűrzavar nevű város valószínűleg nem a legkecsegtetőbb üdülőváros a világon. Nézzük most meg, hogy miért. Jelenések könyve beszél erről a városról, de mégis mit mond róla?
„Az asszony bíborszínű és skarlátvörös ruhát viselt, drágakövekkel, gyöngyökkel és arannyal ékesítette magát. A kezében borral teli aranykelyhet tartott, amely az asszony paráznaságát, és mindenféle utálatos tisztátalanságát jelképezte. Homlokára ez a titokzatos név volt felírva: nagy babilon a paráznák anyja, a föld minden gonoszságának anyja.” (Jelenések könyve 17:4-5 RÚF)
Régi história. Bábel tornyának története a nyelvek összezavarásáról szól. Hallottad már a „bábeli zűrzavar” kifejezést? Amikor meg akarták építeni a tornyot, Isten megállította az embereket azzal, hogy összezavarta a nyelveket, és az emberek nem értették egymást. Innentől kezdve zavar támadt a városban, és az emberek inkább szétszéledtek, mert senki nem tudta, mit beszél a másik. Ezért Bábel, vagy – másképp mondva – Babilon maga a „Zűrzavar városa”. A Biblia megannyi alkalommal hivatkozik rá negatívan. Most sincs másképp.
Ha csak Zűrzavar városának nevét ismernéd, semmi többet, hogyan képzelnéd el ezt a helyet? Mihez hasonlítanád?
Mondhatjuk, hogy a zűrzavar általában nem a legjobb. Ha láttad a Madagaszkár c. animációs filmet, akkor talán neked is eszedbe jutott az a jelenet, amikor a szereplők próbálják eldönteni, hogy melyik a „vidám oldal”. Na, a Zűrzavar városa biztos, hogy nem vidám. A Vidám oldal és a Zűrzavar városa egymás ellen küzdenek.
Trója története óta tudjuk, hogy amikor egy város ellen küzdünk, főleg, ha bevehetetlennek tűnik, okosan kell harcolnunk. Még jó, hogy van egy stratégia, és egy fegyverzet, amit a Biblia elénk tár. Na de nézzük meg, mi is az!
„Együttes erővel háborút fognak indítani a Bárány ellen. A Bárány azonban legyőzi őket, mert ő az Urak Ura és a Királyok Királya. Vele együtt fognak győzni azok is, akik kiválasztottak, elhívottak és hűségesek.” (Jelenések könyve 17:14 RÚF)
Milyen módszerrel győzhetünk a Zűrzavar ellen? Milyen eszközünk van ellene?
Ma egy háború közepén vagyunk. Az egyik oldalon Isten, a másikon Sátán áll, mi meg a kettő között próbálunk oldalt választani. A jó hír az, hogy már most tudhatjuk, melyik oldal fog győzni. Nem kell kitalálnunk, hová érdemes csatlakozni. Isten mindenképp megnyeri a háborút, a kérdés csak az, hogy én melyik oldalon fogok állni.
Isten szeretné, ha az Ő oldalán „harcolnál”. Szeretné, ha engednéd neki, hogy Ő harcoljon érted! Szeretné, ha te is azok között lennél, akik látják, hogyan diadalmaskodik Isten a Zűrzavar felett! Ha mellette döntesz, nincs mitől félned, mert már megnyerted a harcot!
Én már döntöttem melyik oldalon állok! Gyere te is a Vidám oldalra!
Dávid

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...