Ugrás a fő tartalomra

2023/02/12 Isten pecsétje és a fenevad bélyege / 2. rész (június 16)



 

12. Isten pecsétje és a fenevad bélyege / 2. részVonal Vonal

„Azután megint láttam: kiemelkedett a földből egy Vadállat, amelynek két szarva volt, mint egy báránynak, de úgy beszélt, mint a Sárkány. (...) A Vadállat kényszerített mindenkit, kicsiket és nagyokat, gazdagokat és szegényeket, szabadokat és szolgákat, hogy a jobb kezükön vagy a homlokukon egy bizonyos jelet viseljenek. Enélkül a jel nélkül senki sem adhatott-vehetett semmit. A jel pedig a Szörnyeteg neve, vagy a nevének megfelelő szám volt.” (Jelenések 13:11, 16-17)

A COVID-járvány sok dologra megtanított bennünket: arra, hogy mi az a Zoom, arra, hogy hogyan kell kovászos kenyeret sütni (mert élesztő nem volt a boltban), kezet mosni, maszkot vasalni, és arra is, hogy (amint egykor Dr. Szigeti Jenő tanította nekünk, teológuspalántáknak) „a Bibliából mindent be lehet bizonyítani, és annak az ellenkezőjét is”. Vagy röviden: mindent is.

Így lett néhány hét leforgása alatt a fenti idézet alapján a fenevad bélyege (és ezáltal expressz jegy a kárhozatra) az oltás, a maszk, az online istentisztelet, az orvos, a gyógyszer, maga a COVID („Ha hinnél, nem betegedtél volna meg.”)... Persze voltak olyanok is, akik a felsorolt dolgokban nem a fenevad bélyegét, hanem annak az „előszobáját” látták: szerintük (maradva a fenti példánál) ha ma képes vagy maszkot húzni, akkor holnap beoltatod magad, jövő héten online istentiszteleten fogsz részt venni, aztán már vasárnap teszed ezt, és az már maga a fenevad bélyege. Mint a béka a főzővízben, elindultál a csúszós lejtőn, és innen már nincs visszaút.

A múlt heti tanulmányt figyelembe véve mit gondolsz, mi a probléma ezzel a csúszós lejtő érveléssel? Tudsz olyan bibliai történeteket, ahol a benne szereplők csúszós lejtőn álltak meg, vagy fordultak vissza? Mi kellett hozzá? Milyen reménységünk lehet ez alapján a jövőre nézve?

Ahogy ezt már a múlt héten is megbeszéltük, Isten és Sátán tulajdonjog-formálásának alapja és következménye is az igaz és hamis imádat közti konfliktusban keresendő (akik igazi imádók, Isten pecsétjét kapják meg, majd tovább imádják Istent a személyes védelme alatt). Most vessünk egy pillantást a fenevad bélyegére!

Olvasd el a Jelenések könyve következő szakaszait: 13:11-17; 14:9-11; 19:19-20! Milyen következtetéseket tudsz levonni ebből a szakaszból a fenevad bélyegére vonatkozóan? Különösen figyelj oda a következő motívumokra: hogyan és hova kerül fel a bélyeg? Kik kapnak bélyeget és milyen okból? Hányan kapnak bélyeget?

Ha a múlt héten is becsületesen megcsináltad a feladatot, és most is utánajártál a válaszoknak, láthatod, hogy a két szimbólum párhuzamban és ellentétben áll egymással, és mindenképpen egy kölcsönösen kizárólagos jelképpár. Vagy az egyiket, vagy a másikat kapja meg az ember, ez esetben nincs lehetőség bélyeggyűjtésre. Míg Isten pecsétjét az angyal adja, és az ember homlokára kerül fel, addig a fenevad bélyegét önként veszik fel az elhitetett tömegek, a homlokukra vagy a kezükre. Mint ahogy minden másnak, ennek is szimbolikus értelme van: Istent csak meggyőződésből (fejből) lehet helyesen imádni, színből, külsőleg (kézből) nem. A fenevad viszont mindkettővel megelégszik, és már csattan is a bélyeg. Már ha az illető így dönt, persze!

Egy pillanatra álljunk meg, és gondoljuk végig, hogy akkor mit is jelent a helyes és a hamis imádat a gyakorlatban? Mit hallottál erről? Mit gondolsz a hallottakról?

Jézus a samáriai asszonnyal beszélgetve (János evangéliuma 4:19-24) lerántja a fátylat az igazi imádat mikéntjéről és hogyanjáról. Az asszony felteszi neki a kérdést, hogy akkor most végülis kinek is van igaza – a zsidóknak, vagy a samáriaiaknak – az imádat helyét illetően? Jézus válasza sokkolt akkor, és sokkol most is, csak még magunknak sem merjük bevallani: az igaz imádat nem előírt helyen, nem meghatározott időben és kőbe vésett liturgiák alapján zajlik, mert:

„Eljön majd az idő, sőt, már itt is van, amikor az igazi imádók szellemben és igazán imádják a Mennyei Atyát, mert az Atya olyanokat keres, akik őt így imádják.” (János 4:23)

„De én egész eddig úgy tudtam, hogy az Isten pecsétje a szombat, a fenevad bélyege pedig a vasárnap, a pápaság, stb. Akkor erről most mit gondoljak?” Teszed fel a kérdést félhangosan, elkeseredve. Ahhoz, hogy erre a dologra válaszolni tudj, olvasd el újra a múlt heti tanulmányt! Minden, ami közelebb visz Istenhez, jó, és minden, ami eltávolít tőle, rossz. A többit döntsd el magad! Ez nem az a manipulálós, szádba-rágós-fajta tanulmány. Én nem fogok helyetted gondolkodni!

Kiki


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...