Ugrás a fő tartalomra

2023/02/13 - Isten dicsőségének ragyogása (június 24)


 

13. Isten dicsőségének ragyogása13.jpegVonal Vonal

A fény egy olyan elektromágneses sugárzás, amelyet szemünkkel érzékelhetünk. Sok más ilyen sugárzás is körülvesz bennünket, amelyeket már nem érzékelünk, vagy legalábbis nem látunk, hiszen a szemünk 380-750 nm hullámhossz közötti elektromágneses sugárzást képes feldolgozni (lásd az ábrát!). Van egy nagyon jó mondás is, amit néha udvarlásnál bóknak is elsütünk. „A Napra lehet nézni, de rád nem, úgy ragyogsz!” 

No, erős kezdés, ugye? De jó dolog megismerni egy kicsit, hogy milyen kifejezéseket használunk, amikor a Bibliát értelmezzük/olvassuk.

C:\Users\GörögBoglárka\Desktop\263323678_416840500164134_3371814540371605017_n.png

De hogy tudjuk mindezt összekötni azzal, amit a Bibliában olvasunk a fényről és a ragyogásról?

A Szentírásban sokszor találkozunk a fénnyel, legtöbbször a sötétséggel társítva. A jó és a rossz harca. Ez az ellentét igazán Jézus Nikodémussal folytatott beszélgetésében érhető tetten:

„…a világosság a világba jött, de az emberek jobban szerették a sötétséget, mint a világosságot, mert tetteik gonoszak voltak. Mert mindenki, aki gonoszat tesz, gyűlöli a világosságot, s nem megy a világosságra, nehogy kiderüljenek a tettei. Aki ellenben az igazsághoz szabja tetteit, a világosságra megy, hadd derüljön fény a tetteire, amelyeket az Istenben vitt végbe.” (János 3:19-21 SZIT)

Az első napon Isten megteremtette a világosságot, s mellé a sötétséget, De még jobb, hogy a Jelenések könyvének végén, a 22. fejezetben, a sötétség eltűnik:

„Éjszaka nem lesz ott, ezért nem lesz szükségük sem lámpafényre, sem napfényre, mert az Úr Isten világossága fogja beragyogni őket. Isten szolgái királyok lesznek, és uralkodnak örökkön-örökké.” (Jel 22:5)

Ami nekem nagyon érdekes ebből, az az, amiről Jézus diskurált Nikodémussal. Értelmezzük ezt egy kicsit a látható fény definíciója alapján! Jézus, a fény, eljött a Földre, de mi képtelenek voltunk látni ezt a fényt, mert a bűn hatására beszűkült a látható tartomány. Sokszor könnyű pálcát törni az akkori emberek feje felett. Bezzeg, ha akkor éltem volna, én biztosan észreveszem, és láttam volna a dicsőségét. Én sajnos ma sem veszem sokszor észre. Ragyog mellettem, de inkább mást választok, szűkítve a látható fény tartományát.

Szerinted miért szűkítjük le sokszor a látható fény tartományát? Mi az, ami sokszor visszatart téged attól, hogy újra színesen láss? Milyen érzés, amikor színesen látsz?

Jézus el is hívott minket erre a látásra:

„Ha kitartotok tanításomban, valóban tanítványaim lesztek, megismeritek az igazságot, és az igazság szabaddá tesz benneteket.” (János 8:32 SZIT)

Ez akkor lehetséges, ha kitartunk mellette, és nem beszűkülünk, begubózunk az ezer éves „szent” tanításokba, ahogyan a farizeusok is tették. Jézus nem egy gondolkodás nélküli hitre hív.

Mit jelent az, hogy szabaddá tesz bennünket? Téged hogyan tesz szabaddá az igazság?

Még egy kicsit visszakanyarodok a jó öreg fizikához. Beszélhetünk elsődleges és másodlagos fényforrásokról. Az elsődleges fényforrás a fényt kibocsátó test (pl. Nap, villanyégő), míg a másodlagos fényforrás a rá eső fény hatására látható, azt reflektálja vissza (pl. Hold). Ezt a folyamatot is jól átültethetjük a saját életünkre nézve. Akit követünk, azt reflektáljuk vissza. Legyen az akár egy politikus, családtag vagy éppen Jézus vagy a gonosz.

„Méltó vagy, Urunk és Istenünk, hogy tiéd legyen a dicsőség, a tisztelet és a hatalom, mert te teremtetted a mindenséget, akaratod hívott létre és teremtett mindent.” (Jelenések 4:11 SZIT)

Szerintem már sokat beszéltünk arról, hogyan ragyoghat rólunk Isten jelleme, de azért jó ismételni is ezt. A Hold is ragyoghat jobban, amikor közelebb van a Naphoz.

Milyen másodlagos fényforrás vagy? Milyen érzés, amikor ragyogsz? Hogyan tudsz még jobban ragyogni?

Egy témám még maradt. Isten dicsőségének ragyogása. De mi is az a dicsőség?

„Olyan kisugárzás és hódolatra indító méltóság, mely valakiből, aki igen hatalmas, az őt szemlélőre kiárad és azt a csodálat vagy az imádat magatartására készteti. … A dicsőség azonban leginkább Istenre vonatkozik. Nem magát Istent jelenti, hanem személye kisugárzó megjelenését, önmaga dicsőséges megmutatását. Ezért sokszor kapcsolatban áll a »látni, meglátni« (2Mózes 16:7; 33:18; Ézsaiás 40:5) vagy a »megjelenés«-t kifejező igékkel (2Mózes 16:10; 5Mózes 5:24; Ézsaiás 60,1).”

Mitől dicsőséges Isten? Hogyan nyilvánul ez meg rajtam, mint másodlagos fényforráson?

Két záró költői kérdés: Észreveszed ezt a Dicsőséget? Bemutatod ezt a Dicsőséget?

Balázs


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...