Ugrás a fő tartalomra

2023/03/01 - Pál és az Efezusiak (július 1)



1. Pál és az Efezusiak

Szia, üdvözöllek a Gondolatébresztő csapatának nevében, akik arra kaptunk elhívást, hogy a mindennapi munkánk mellett Nektek, keresztény vagy Krisztust kereső fiataloknak segítsünk tanulmányozni a Bibliát. Isten áldjon meg titeket ezen az úton, ő adjon bölcsességet nektek (és nekünk is), hogy az ő kegyelmének és békességének titkait minél jobban megérthessük!

Ha elkezded olvasni Pál apostol leveleit, mindegyik valami hasonló módon kezdődik. Pál elmondja, hogy ki ő, kiket szólít meg, illetve hogy mi a célja annak, hogy ír nekik:

„Üdvözlet Páltól, aki Isten akaratából Jézus Krisztus apostola, Isten szent népének, akik Efezusban laknak, és hisznek a Krisztus Jézusban. Atyánk, az Isten és Urunk, Jézus Krisztus adjon nektek kegyelmet és békességet!” (Efezus 1:1-2)

Mielőtt a következő hetekben alaposabban belemélyednénk a levél tanulmányozásába, nézzük meg egyesével a bemutatkozásból kiderülő információkat!

Ki volt Pál apostol?

Pál Saul néven született Tarsusban, zsidó családban. Farizeusnak nevelték, amire ma azt mondanánk, hogy erősen konzervatív nevelést kapott. Arra tanították, hogy az előírások és a törvény szigorú betartásával érheti el, hogy Istennek tetsző életet éljen. Biztosan hallott Jézusról korábban is, de tudjuk róla, hogy nem igazán tetszhetett neki, amit hallott, mert híresen kegyetlen keresztényüldöző hírében állott (Apostolok cselekedetei 9:1-2, 13-14). Akkor is épp letartóztatni indult a damaszkuszi keresztényeket, amikor az élete 180 fokos fordulatot vett (az ilyen eseményeket a mai napig pálfordulásnak nevezzük).

„Engem valóban körülmetéltek a születésem utáni nyolcadik napon! Származásom szerint Izráel népéhez — közelebbről Benjámin törzséhez — tartozom. Héber szülők héber anyanyelvű gyermeke vagyok, akárcsak minden ősöm. A Törvény követésére nézve a farizeusok közé tartoztam. Olyan buzgón és elszántan védelmeztem a vallásomat, hogy üldöztem az Eklézsiát, vagyis Jézus követőit. Senki sem találhatott hibát abban, ahogyan Mózes Törvényét követtem. Régen ezek nagyon értékesek voltak a számomra. Most már viszont úgy tekintek rájuk, hogy Krisztussal összehasonlítva csak veszteséget jelentenek.” (Filippi 3:5-7)

Mit gondolsz, mi lehetett az, ami megváltoztatta Saul életét? A bizonyíték (Jézus szólt hozzá), vagy valami más? A te életedben történt ilyen változás? Ha igen, meséld el a csoportodnak!

Mit tudunk Efezus városáról és az efezusi gyülekezetről?

Efezus városa a mai Törökország területén található, a Római Birodalom második legnagyobb városa volt (a főváros, Róma előzte őt csak meg), és pont ebben az időszakban, a Kr. u. 1-2. században élte fénykorát. Egy hatalmas, gyönyörű és lenyűgöző város, amelyben minden megvan, amire csak a lakói vágyhattak. A saját korának New York-ja. Minden év áprilisában nagyszabású ünnepségeket tartottak Artemisz istennő tiszteletére, melyeken közel egymillió ember vett részt. Számos fürdőt, középületet építettek, vízvezetékrendszere a legmodernebb volt az ókori világban. A kereskedelemben betöltött szerepéről sokat mond, hogy Kis-Ázsia bankjának tekintették. Sokféle ember lakta, akik a sokféle világnézetük és vallásuk eredményeképp elég eklektikus (vegyes, összegyúrt) kultúrát teremtettek maguk körül. Mindemellett a városba mélyen beleitta magát a római kultúra, melyre ekkoriban nagyon jellemző volt a pillanatnyi örömök és élvezetek fontosabbnak tartása az állandó értékeknél.

Olvasd el az Apostolok Cselekedetei 18:24-28. és 19. fejezetét! Kik vitték el a keresztény tanítást, az evangéliumot Efezus lakóinak? Milyen dolgok nehezítették az ott élők hitének fejlődését?

Miről szól Pál nekik írt levele?

A képre kattintva nézd meg a videót, és készítsd el saját vázlatodat az Efezusi levélhez! 

C:\Users\GörögBoglárka\Downloads\16_Hungarian_Ephesians_Poster_005.png

Az efezusi levélben négy metafora jelenik meg. Mi az a metafora, és itt milyen négy képben alkalmazza ezt a szóképet Pál?

Keress párhuzamokat a te életed és az efezusi keresztények élete között! Melyek azok a kérdések, amelyekkel te ma ugyanúgy meg kell küzdj, mint ők?

Bogi


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...