Ugrás a fő tartalomra

2023/03 - Előszó

 


Előszó

Állítólag Desmond Tutu, a 2021-ben elhunyt Nobel-békedíjas dél-afrikai anglikán egyházi vezető és emberi jogi aktivista szájából hangzott el egy alkalommal a gondolat:

„Hogyan együnk meg egy egész elefántot? Hát falatonként!”

Helytálló ez a javaslat az elefántevésen túl az emberi élet legtöbb területén, így az Efezusi levél olvasásakor is. Első nekifutásra talán úgy tűnhet, lehetetlen megbirkózni a nehezen érthető, kacifántos és többszörösen összetett — nevezhetjük “páliasnak” is — mondatokkal, és hamar, már valahol az első fejezet vége tájékán fel is adjuk a kihívást. Pedig még rengeteg nagyszerű dolgot tartogat ez a könyv, amit kis falatokban fogyasztva könnyen bevesz az ember szervezete is. Ne aggódj, azért vagyunk itt, hogy segítsünk neked!

Először is: NE ESS PÁNIKBA! (És mindig legyen nálad törölköző ceruza)

Nem kell megijedni! Fogj egy ceruzát és kezdd el aláhúzni a fontosabb gondolatokat! Mi következik miből? Mire utal vissza? Ha ügyesen dolgoztál, az első fejezet első tizennégy versében már észre is vehetted, hogy a szöveg hányszor (számításom szerint nyolcszor, de még én is tévedhetek) utal Jézus Krisztusra, mint akiben a megváltás ajándékait megkaphattuk. Megtaláltad? Akkor jó úton haladsz! Innen már gyerekjáték!

Másodszor: Ez egy levél!

Az Efezusi levél (már a nevéből is kikövetkeztethető) egy levél. A Bibliában található levelek sajátossága, hogy valaki (esetünkben Pál apostol) egy bizonyos témában összefoglalt gondolatait papírra vetve eljuttatja azt egy másik valakinek (esetünkben az efezusi gyülekezetnek) azzal a céllal, hogy azt egy, de lehetőleg több istentiszteleti alkalmon felolvassák. Noha a levél írója és címzettje bibliakutatók egy része szerint nem egyértelmű, a levél célja és előadásmódja biztos. (Azért mi a hagyománynak megfelelően és az egyszerűség kedvéért Pálként és Efezusként fogunk utalni a levél szerzőjére és címzettjeire.)

Gondoltad volna? Pál a levelet írva soha nem gondolta, hogy egyszer majd keresztények milliói a világ minden táján, tizennégy héten keresztül ezt a hat fejezetnyi üzenetet fogják boncolgatni. Még fejezetekre sem ő osztotta fel a levelet! Ő úgy írta a levelét, hogy azt bárki egy ültő helyében meghallgathassa és következtetéseket vonjon le — az egészből.

Harmadszor: Van feje és farka, de mégis egy állat.

A levél két, könnyen felismerhető részből áll, ami pont a könyv mértani közepén válik ketté: a 3. és a 4. fejezet között, 3-3 fejezetre osztva azt. Az első három fejezet elméleti, a második három gyakorlati fókuszú, és a kettőt (bibliafordítástól függően) egy “tehát” szó köti össze: az első részből fakad a második.

Ez az, amit a levél olvasása során nem szabad elfelejtened. Lesz szó egyházi tisztviselőkről és lelki ajándékokról, az új emberről (4. fejezet) a bűnök elhagyásáról, alkoholtilalomról, (?) éneklésről, a feleség (és a férj!) viselkedéséről, (5. fejezet) hűségről és lelki fegyverzetről (6. fejezet) — és bizonyára te is tapasztaltad, hogy ezek közül szívesen idézgetünk kiragadott részeket. De bármiről is legyen szó, jusson eszedbe, hogy mindezek min alapulnak: a Krisztusban kapott ajándékokon, az evangéliumon (1. fejezet), a Krisztusban átélt feltámadáson, a hit általi üdvösségen, az egyház egységén, (2. fejezet) és Krisztus szeretetén (3. fejezet). A két rész elválaszthatatlan egymástól.

Harmadszor: Élvezd az ízét! — Akár velünk együtt is!

Most belekezdünk a lakomába, falatonként sokkal egyszerűbb lesz. Mi segíteni fogunk végig az úton, ne aggódj! És csak remélni tudjuk, hogy nem csak lemegy, de ízlik is majd az Efezusi levél, ez a metaforikus elefánt, hiszen még pár hétig együtt fogunk tanulni belőle.

Ha szeretnél a Gondolatébresztő csapatával együtt gondolkodni a tanulmányon, várunk majd Discord csatornánkon is, ahol időről-időre élőben beszélgetünk veletek az Efézusi levélről. További részletekért figyeld a közösségi médiánkat! Ott találkozunk!

Barátod, Kiki

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...