Ugrás a fő tartalomra

2024/2/11 - Fenyegető konfliktus (június 15)



 Fenyegető konfliktus


„Szenteld meg őket a te igazságoddal: A te igéd igazság!”

Jn 17:17


Talán közhely lenne feltenni kapásból azt a kérdést, hogy “szerinted mi az igazság?”, ezért kezdjük inkább egy idézettel! Albert Einsteinnek tulajdonítják azt a gondolatot, miszerint: 

„‎Egy hajó biztonságban van a kikötőben, de nem oda épült.”


A hajónak nem az a célja, hogy a kikötőben álljon.


Az adventizmus egy különleges elhívás. Az én látásom szerint nem csupán egy vallás, egy száraz intézmény. Egyházunk, elhívott népként, küldetésének tekinti Krisztus közeli visszajövetelének hirdetését. Ehhez néha használhatunk szavakat is…


A próféciamagyarázatok, exegézisek mindig tisztánlátást és tiszta szívet kívánnak meg. Meg kell tudnunk különböztetni a vallásgyakorlatunkat a bennünk élő hittől.


Gyakran átvonul egy hívő ember vallásos életén a kiüresedés árnyéka. Amikor a vallás üres gyakorlattá, hétről hétre csak programok sorozatává válik. Eljárok a gyülekezetbe, de csak szokásból. Talán nem is ad lelki élményt. Csak elvégzem a rám bízott szolgálatot, mint egy adott napi házi feladatot, de nem találkozom Istennel. Nem találkozom a másik emberrel. Kiüresednek a kapcsolataim, sőt…néha magammal is csak futólag találkozom. Úgy gondolom, hogy ez az igazán fenyegető konfliktus, amivel szembe kell nézni a végidőben.


Az ember kapcsolatra van teremtve és ezek a kapcsolatok összefüggnek egymással: ahogyan magammal vagyok kapcsolatban, úgy vagyok kapcsolatban másokkal és Istennel is. Ha a kapcsolatok meginognak, de legfőképpen bizonytalanná válik az Istennel való kapcsolatom, akkor az adventi várakozás szorongássá alakul át. Lelkem kiszárad.


Ehhez képest sokszor halljuk, hogy milyen nagyszerű és kiváló képességekkel rendelkezünk. A Biblia úgy mondja, hogy sok talentumot kaptunk. De megvan a képességünk arra is, hogy másokat megbántsunk, lelkükön sebet ejtsünk. Hibázunk akkor is, amikor nem akarunk.


Ha feltenném azt a kérdést nektek, hogy mi a Jelenések könyvének egyik legelső és legfontosabb üzenete, mire gondolnátok?


Talán a jártasabbaknak a hármas angyali üzenet jut eszükbe és jól gondolják, mert a könyvben tényleg ez a központi üzenet. Ahhoz, hogy a Jelenések könyvét és az abból tanultakat megfelelően tudjuk értelmezni, mindig kontextusba kell helyezni. Fontos hozzá a háttértudás, de ha nem találjuk meg a próféciákban a lelki mondanivalót, nem találjuk meg benne Istent. Érdemes tudni, hogy Jelenések könyve miért prófétai könyv, mit jelent az, hogy apokalipszis mint műfaj, és miért is van benne körlevél!


Az aktuális kérdésünk igazából az, hogy egy nagy küzdelemben, ami a jó és rossz között zajlik, hogyan várod Krisztust? Ehhez jó, ha elolvassuk Jelenések könyvének 1,17. versét!

Azt látjuk, hogy van itt egy felszólítás, „Ne félj”! 


A Jelenések könyvének egyik legkiemelkedőbb üzenete az volt, hogy bátorítsa az embereket. Az első üzenet, amit Jézus ebben a látomásban Jánoshoz intéz, a “ne félj”. Miért? Ha elkezdünk a világvégével foglalkozni, nagyon sok bajt, tragédiát és traumatizáló dolgot fogunk találni. Azonban a Biblia ezt úgy helyezi kontextusba nekünk, hogy tisztán leírja: Isten uralja a világegyetemet. Jelenések könyve minden fejezetében jelen van vagy utalást találunk Isten trónjára. A világegyetem központja nem a félelem, nem a félelem fejedelme, hanem a Teremtő Isten! Az evolúció és a teremtés közötti vita egy fontos aspektusa nem az, hogy kinek van igaza, hanem az, hol a helyem a világban?


Ezért olyan fontos hétről-hétre találkoznunk Vele szombatonként. Nem azért reménykedünk, hogy kitaláljuk a jövőt, hanem azért, hogy értelme legyen a jelennek. Jézus jelenlétének a tudatában, Krisztusközpontúan szemléljük a mindennapjainkat.


Tudjátok, a félelemnek, a haragnak van egy nagyon érdekes tulajdonsága. Ez is tettekre sarkallja az embert. A Biblia elismeri ezeket az érzéseinket, úgy a fájdalmat, mint a haragot, de mindent a szeretet által motivált élet elősegítésére használja.


Ha haragusztok is, de ne vétkezzetek! (Ef 4,26)


Hallotok majd háborúságról, nyomorúságról. Nehéz idők jönnek…és ne higgyük azt, hogy ezek csak materiális próbákat jelentenek… Könnyebb lenne olyasvalamivel harcolni, ami látunk magunk előtt! A történések arra figyelmeztetnek bennünket, hogy tegyük mérlegre lelki helyzetünket.


A Jelenések könyve beszél többféle fenevadról, amelyek rendkívüli jelentőséggel bírnak hitünk szempontjából. Ezek a fejezetek (Jel 13-14.) fontos üzeneteket tartalmaznak a végidőkkel kapcsolatban, és felhívják figyelmünket a hit és hűség fontosságára. A hetednapi adventista teológia szerint ez az üzenet különösen fontos számunkra, mert emlékeztet bennünket arra, hogy az utolsó időkben a hitünk próbára lesz téve. Fontos, hogy hűségesek maradjunk Istenhez és az Ő parancsolataihoz, még akkor is, ha ez üldöztetéssel és szenvedéssel jár.


A Jelenések könyvének ezen részei arra hívnak bennünket, hogy álljunk meg szilárdan hitünkben, és legyünk készek az utolsó idők kihívásaival szembenézni. Bízzunk Isten ígéreteiben, és tartsuk szem előtt, hogy Ő velünk van minden lépésnél. Imádkozzunk, hogy Isten adjon nekünk erőt és bölcsességet, hogy hűségesen kitartsunk mindvégig.


Mi, adventisták nem a világvégét várjuk, hanem Krisztust, akivel minden héten találkoztunk és velünk járt a hétköznapokban is.


Tomi



Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2015/3/12 - Pál missziója és üzenete

Mielőtt belekezdenénk Pál „missziói stratégiájának” tanulmányozásába, érdemes megemlítsük, hogy ha Pál nincs, emberileg nézve nincs keresztyénség. Ő volt a nagybetűs MISSZIONÁRIUS. Pálnak egyetlen dolog kötötte le minden idejét és figyelmét, ez pedig a misszió volt. Igen, jól értetted. Mindent hátrahagyott, minden mást feleslegesnek ítélt, és teljes erővel arra a küldetésre koncentrált, amit a Damaszkusz felé vezető úton kapott ( ApCsel 9:1-31 ). Ez egy jól felépített stratégiát eredményezett, aminek nézzük most meg néhány pontját!

2024/3/4 – Példázatok (július 27)

  Példázatok Ezt is mondta nekik: „Gondoljátok át alaposan, amit hallotok! Amilyen mértékkel mértek, ugyanazzal fognak nektek is mérni. Sőt, még ráadást is kaptok. Akinek ugyanis már van, annak majd még többet adnak. Akinek azonban nincs, attól még azt is elveszik, amije eddig volt.” Márk evangéliuma 4,24-25 EFO Talán már nektek is feltűnt, de Jézusnak gyakran voltak nehezen érthető mondatai, amik már akkor fejtörést okoztak hallgatóinak. Most, 2000 évvel később, a Biblia olvasóit pedig még inkább zavarba ejtik ezek a megszólalások. Gondoljatok csak az olyan kijelentésekre, mint a fentebbi alapige! Próbáljátok megfejteni, mit jelenthet ez a mondat önmagában! A kérdést akár találós kérdésként is feltehetnénk: mi az, amiből ha valakinek van, még többet kap belőle, ha viszont nincs (vagy úgy tesz, mintha nem lenne), akkor a meglévőt is elveszik tőle? Természetesen nehéz megoldást találni egy ilyen gondolatra, különösen ha kiragadjuk azt a szövegkörnyezetéből. Hiszen Jézus mindig valamily

2014/1/4 Gyermekek tanítása

„A főpapok és a törvénytanítók látták Jézus csodálatos gyógyításait, és hallották, amint a gyerekek a Templom területén így kiáltoznak:  » Hozsánna a Dávid Fiának!« Mindezek miatt nagyon megharagudtak, és megkérdezték Jézustól:  » Nem hallod, mit kiabálnak ezek a gyerekek?!«  » Hallom! — válaszolta Jézus. — De bizonyára olvastátok ezt az Írásban: A csecsemők és a kisgyermekek szája által szereztél magadnak dicséretet.«” (Máté 21:15-16 - EFO) Ma olyan korban élünk, ahol egyre nagyobb hangsúlyt fektet a társadalom és a média a korai felnőtté válásra. Az új generációnak egyre több és egyre nehezebb feladatokkal kell szembenézniük. Fontos az oktatás, a tananyag, a színvonal tartása a környező országokhoz képest. Felnőttek irányítanak, és így mintha mindenki megfeledkeznek arról, hogy kiket is érintenek ezek az elvárások. Jézus viszont kiemelt egy csoportot, akiknek jó tulajdonságait példaként állítja a felnőttek elé, és ez a csoport a gyermekek. De miért is emelte ki Jézus ilyen